Polskie Radio
Section05

komunizm

"Wierzę, że szczątki rtm. Pileckiego zostaną odnalezione"

Zakończyły się prace poszukiwawcze szczątków polskich bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznej – w Kwaterze Ł i ŁII na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od 18 kwietnia wolontariusze i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wydobywali tam szczątki polskich żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim. W poniedziałek w południe odbędzie się uroczyste wyprowadzenie wydobytych szczątków z Cmentarza Powązkowskiego na Cmentarz Północny. Relację przygotowała Ewa Tylus.
Zobacz więcej na temat:  Łączka Powązki historia Polski Witold Pilecki IPN Warszawa Żołnierze Wyklęci POLSKA

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie służba bezpieczeństwa IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski Jan Żaryn PRL

„Helmut Kohl był człowiekiem z zasadami”

Helmut Kohl miał znaczący udział w procesach jednoczenia Niemiec i Europy. Był szefem niemieckiego rządu przez 16 lat. Uważany jest za jednego z głównych architektów wspólnej europejskiej waluty. Za jego kadencji został podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. O dziedzictwie Helmuta Kohla mówił w audycji Konfrontacje Idei europoseł Hans-Olaf Henkel (Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy).
Zobacz więcej na temat:  Helmut Kohl Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Angela Merkel Berlin

Lipiec 1980. "Strajki lubelskie przełamały barierę strachu"

- Strajki lubelskie wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń w całym kraju. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik jako reakcja na podwyżki cen żywności w zakładowej stołówce. Wyjątkowość tego strajku polegała na tym, że zapoczątkował on falę protestów na całej Lubelszczyźnie - powiedział w audycji Pamięta - to Solidarność dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL strajki Świdnik Lubelszczyzna Marcin Dąbrowski historia Polski

Niezłomny Stanisław Sojczyński, ps. "Warszyc"

1 lipca grupa społeczników z Radomska zorganizowała pierwszy rajd rowerowy im. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Otwarcie imprezy nastąpiło w miejscu byłej katowni Gestapo i UB, dwukrotnie zdobytej przez żołnierzy "Warszyca". O organizatorze Konspiracyjnego Wojska Polskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa PRL

"Spodziewamy się odnaleźć szczątki naszych bohaterów"

Poszukiwania ofiar komunizmu prowadzone przez IPN na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach zakończą się pod koniec przyszłego tygodnia. Obecnie trwają końcowe prace przy murze cmentarnym, gdzie dokonywano m.in. pochówków sanitarnych. O pracach na Powązkach mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łączka Powązki IPN historia Polski HISTORIA

Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu

41 lat temu rząd zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności, niektóre artykuły miały zdrożeć nawet o 100 proc. Radomscy robotnicy uznali, że to oznacza odebranie im godności i skazanie ich na wegetację. Następnego dnia przerwali pracę w zakłądach i wyszli na ulicę. O wydarzeniach Czerwca ’76 w Radomiu mówili w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowalski (dzisiaj prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76), Tomasz Świtka (obecnie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom Czerwiec 1976 historia Polski PRL Antoni Dudek Stanisław Kowalski

Czerwiec'76. "Strajki miały podłoże ekonomiczne"

Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czerwiec 1976 historia Polski PRL Komitet Obrony Robotników Instytut Pamięci Narodowej Jan Olszewski Radom Płock Ursus

"Podstępnie nas zaatakowano, złamano obietnice"

- Solidarność Walcząca była odzewem na to, że podstępnie nas zaatakowano, że złamano obietnice wolnych związków zawodowych, solidarności, że aresztowano ludzi, bito ich, a niektórych nawet zabito. To była naturalna reakcja – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność twórca, pomysłodawca i inspirator Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Solidarność Walcząca historia Polski PRL

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość była kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 relacjonował ją Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Solidarność Walcząca historia Polski prezydent Solidarność PRL Kornel Morawiecki