Polskie Radio
Section05

konstytucja

Sejm za ustawą o Sądzie Najwyższym. Sachajko: nasze porozumienie programowe jest realizowane

Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy reformującej Sąd Najwyższy, w tym m.in. likwidującej Izbę Dyscyplinarną. W Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wyjaśnił, że jego partia poparła ustawę, bo z PiS-em nadal wiąże ją porozumienie programowe. - Ono jest realizowane. Co prawda bardzo wolno, bo liczyliśmy, że będzie szybciej, aczkolwiek jest - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jarosław Sachajko Kukiz'15 POLSKA polityka Sąd Najwyższy reforma sądownictwa prezydent ustawa

NA ŻYWO Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Głosowania zakończone, dyskusja o pomocy kredytobiorcom

Trwa drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie uchwalili m.in. prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o tzw. czternastkach dla emerytów. W głosowaniu odrzucono wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro. Sejm przeprowadził też I czytanie projektu PiS zmiany konstytucji, wniosek o jego odrzucenie złożył poseł KO Robert Kropiwnicki. Zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo.
Zobacz więcej na temat:  Sejm polityka POLSKA

Kaleta: konstytucja jest do zmiany, aby odpowiedzieć Putinowi i pomóc Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do opozycji, aby poparła projekt zmian w konstytucji, który dotyczy m.in. możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów. W Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że konstytucja jest do zmiany po to, aby solidaryzować się z narodem ukraińskim. - Po to, aby odpowiedzieć mordercom od Putina, (...) trzeba wspomóc odbudowę Ukrainy - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Prawo i Sprawiedliwość wojna na Ukrainie wojna 2022

NA ŻYWO Obrady Sejmu. Trwa dwudniowe posiedzenie [TRANSMISJA]

W środę o godzinie 10.00 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmują się m.in. rządowym projektem ustawy o kolejnym w 2022 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli o tzw. 14. emeryturze. Ponadto pracują też nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przedstawionym przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Sąd Najwyższy kredyt emerytura pieniądze

Urszula Nowogórska o ustawie prezydenckiej: poparcie PSL będzie uzależnione od przyjęcia naszych poprawek

- My od samego początku, od kiedy rozpoczął się temat ustawy prezydenckiej, mówiliśmy, że składamy trzy poprawki i nasze poparcie tego projektu będzie uzależnione od przyjęcia tych naszych poprawek - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Nowogórska (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy POLSKA polityka Sejm prezydent Andrzej Duda Solidarna Polska ustawa Polskie Radio 24 PSL PSL-Koalicja Polska

"Wyraz braku szacunku i buty". Prezes TK mocno skomentowała debatę w PE nt. praworządności w Polsce

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w wywiadzie dla TVP Info nawiązała do debaty odbywającej się w Parlamencie Europejskim. - Atakowanie Rzeczpospolitej w dniu 3 maja, organizowanie na terenie PE debaty na temat praworządności w Polsce, to wyraz braku szacunku i buty - oceniła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Julia Przyłębska sądownictwo Unia Europejska konstytucja 3 maja Sąd Najwyższy Parlament Europejski

"Niezła historia". Wydanie specjalne [POSŁUCHAJ]

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszą nowoczesną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Jest dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Co wiemy o tej ustawie? W jakich okolicznościach została uchwalona? Jaki przebieg miały obrady? Jak ją przyjęto? - Zapraszamy do wysłuchania specjalnego, świątecznego cyklu audycji "Niezła historia". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Gajownik konstytucja 3 maja

"To była łagodna rewolucja". Prof. Zofia Zielińska o Konstytucji 3 maja

Na Sejmie Czteroletnim - kiedy Katarzyna II udawała, że to, co się dzieje w Polsce jej nie obchodzi, bo chciała najpierw dokończyć wojnę z Turcją - stała się możliwa tak zasadnicza reforma - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego o konstytucji 3 maja. - Nie było obcej przemocy nakazów jak nasi twórcy konstytucji mówili w preambule do niej - wyjaśniła,. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja historia Polski Antoni Trzmiel

Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Msza święta w intencji ojczyny z udziałem pary prezydenckiej

W warszawskiej archikatedrze świętego Jana zakończyła się msza z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Kardynał Kazimierz Nycz w homilii powiedział, że dzisiejsze święto powinno być świętem radości, ale nie można nie przeżywać go w oderwaniu od bieżących wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz Andrzej Duda konstytucja 3 maja wiara Kościół religia chrześcijaństwo Jan Paweł II Stefan Wyszyński

"Mit założycielski odrodzonej Polski". Dr Andrzej Anusz o konstytucji

 – Konstytucja 3 maja była puntem odniesienia dla wielu pokoleń Polaków po tym, jak utraciliśmy niepodległość po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku. To był taki mit historyczny, mit założycielski odrodzonej Polski – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli także politolog prof. Kazimierz Kik, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW oraz działacz społeczny Jan Śpiewak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA oświecenie

"Rewolucyjny akt prawny". Michał Bąk o uchwaleniu Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Rzeczypospolitej - podkreślają historycy Muzeum Historii Polski. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja Rzeczpospolita Muzeum Historii Polski historia Polski HISTORIA oświecenie demokracja

Projekt zmian w konstytucji. Fogiel: ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie"

– W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być zdolni do rozmów i do poszukiwania wspólnych rozwiązań – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian w konstytucji. – Ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie" – dodał. Gośćmi audycji byli także: Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojna 2022 Rosja Trójka Beata Michniewicz Radosław Fogiel Jan Grabiec Paweł Sałek Magdalena Biejat

Anna Maria Żukowska: komisja ds. zbrodni wojennych na Ukrainie to dobry pomysł

Polski rząd proponuje powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie. Miałaby ona zbadać zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, takie jak masakra cywilów w Buczy. - Dobrze oceniam pomysł powołania takiej komisji - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia lewica ustawa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Mateusz Morawiecki Sejm Katarzyna Gójska