Polskie Radio
Section05

konstytucja

Przepisy o rekompensacie za nadgodziny Straży Granicznej niezgodne z konstytucją. Jest wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Straży Granicznej dotyczący rekompensaty za nadgodziny jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną. Chodzi o wyłączenie funkcjonariuszy z prawa do otrzymywania zwiększonej stawki rekompensaty pieniężnej za pracę w godzinach nadliczbowych oraz całkowite pozbawienie takiej rekompensaty strażników uprawnionych do dodatku funkcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna pieniądze prawo Trybunał Konstytucyjny POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów". Była niemiecka sędzia TK o "przywracaniu praworządności" w Polsce

"Konsekwencje dyscyplinarne wobec sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego" czy "zastąpienie pierwszych trzech sędziów". Była sędzia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, w komentarzu opublikowanym na łamach "FAZ", opisuje jak mogłoby wyglądać w Polsce "przywracanie praworządności".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Konstytucyjny prawo Niemcy

Zmiany w TK i KRS za pomocą uchwał Sejmu? Eksperci mają złe wiadomości dla polityków KO

Politycy KO twierdzą, że przejmą TK i odwołają sędziów z KRS uchwałami Sejmu. W opinii ekspertów jest to niezgodne z konstytucją. - Żadne akty, ustawy, uchwały, decyzje jakiegokolwiek organu, poza trybem określonym w konstytucji, nie są w stanie podważyć powołania na urząd sędziowski - podkreślił sędzia SN prof. Kamil Zaradkiewicz w TVP Info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa krs

Bodnar chce odwoływać sędziów. Zaradkiewicz: polecam powściągliwość i lekturę kodeksu karnego

Senator KO Adam Bodnar chce "odwrócenie skutków" wyroku TK. Zdaniem byłego rzecznika praw obywatelskich wybierani po 2015 roku przez Krajową Radę Sądownictwa sędziowie powinni zostać zdegradowani albo usunięci z zawodu. "Polecam powściągliwość i lekturę kodeksu karnego" - skomentował te pomysły Sędzia Sądu Najwyższego dr hab. Kamil Zaradkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA krs Sąd Najwyższy Adam Bodnar Kamil Zaradkiewicz koalicja obywatelska

Politycy KO chcą zmian w TK i KRS za pomocą uchwał Sejmu. Sawicki: muszą to sprawdzić konstytucjonaliści

- Nad projektami uchwał Sejmu w sprawie odwołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa muszą usiąść wybitni konstytucjonaliści, by sprawdzić, czy te uchwały są konstytucyjne, bo deliktów konstytucyjnych w ciągu ostatnich lat było aż nadto - podkreślił poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy KO twierdzą, że przejmą TK i odwołają sędziów z KRS uchwałami Sejmu. W opinii ekspertów jest to niezgodne z konstytucją. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Sawicki Borys Budka Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa krs

Opodatkowanie garaży w budynkach wielomieszkaniowych. Jest orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczące opodatkowania garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi o zakres w jakim umożliwiają na potrzeby podatku od nieruchomości uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym za część budynku o odmiennym niż mieszkalnym charakterze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Konstytucyjny podatki POLSKA mieszkania sąd

PR24 Komu prezydent powierzy misję stworzenia rządu? Minister Paprocka: czekamy na oficjalne wyniki

- Czekamy na oficjalne wyniki wyborów, przy tak ogromnej frekwencji każda zmiana wyniku przekłada się na dużą liczbę mandatów - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Paprocka. Jak wskazała, dopiero wtedy będą podejmowane decyzje w sprawie powołania rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce prezydent kancelaria prezydenta Rząd RP wybory 2023 Andrzej Duda Dorota Kania

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce średniowiecze monarchia demokracja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

Historyczne chwile. Tak Polacy głosowali w referendach konstytucyjnym i akcesyjnym do UE

15 października 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość planuje przeprowadzić referendum ogólnokrajowe, w którym zostaną Polakom zadane cztery pytania. To nie będzie pierwsze, a już szóste referendum ogólnokrajowe po 1989 r. Tym razem przedstawiamy historię referendum konstytucyjnego z 1997 r. i referendum akcesyjnego do UE z 2003 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska referendum historia Polski społeczeństwo