Polskie Radio
Section05

Krzysztof Szwagrzyk

"To nasz testament" - poszukiwania szczątków Wyklętych

- W tym lesie są gdzieś pochowani żołnierze podziemia antykomunistycznego, ale też i zwykli obywatele. W końcu uda nam się te miejsca znaleźć i tych ludzi godnie pochować - mówi Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku. To właśnie z inicjatywy grupy mieszkańców tego miasta podjęto próbę odnalezienia szczątków Żołnierzy Wyklętych. Na miejscu była też ekipa Polskiego Radia z kamerą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pułtusk IPN Żołnierze Wyklęci Polskie Radio

Prof. Szwagrzyk: do pełnej wiedzy o tej zbrodni wciąż jest daleko

- To jeszcze zdecydowanie nie jest ta chwila, kiedy możemy powiedzieć, że my, Polacy o tym, co wówczas się tam wydarzyło, wiemy wszystko. Jest bardzo wiele publikacji na ten temat, ale przede wszystkim to dzięki filmowi Andrzeja Wajdy ludzie na świecie dowiedzieli się, czym był Katyń - mówił w Dwójce w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wiceprezes Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń IPN HISTORIA ZSRR II wojna światowa Hanna Maria Giza

Szpital na Freta. Schronienie, które zmieniło się w piekło

- W Kościele św. Jacka właściwie od pierwszych dni Powstania istniał punkt opatrunkowy, z czasem powstał także niewielki szpitalik batalionu "Dzik". Natomiast taki profesjonalny szpital, oczywiście jak na warunki powstańcze, powstał 19 sierpnia - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk HISTORIA Muzeum Powstania Warszawskiego

Ludzkie szczątki odnalezione na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej

Między innymi dwie czaszki odnalazła ekipa profesora Krzysztofa Szwagrzyka na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Znaleziono je w pobliżu pawilonu śledczego, w podziemiach i pobliskiej szopie, gdzie w latach 40. dokonywano egzekucji. Na temat poszukiwań wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN społeczeństwo Warszawa

"W Hruszowicach na pewno nie stanie pomnik ku czci UPA"

Ruszają prace poszukiwawcze zespołu Instytutu Pamięci Narodowej w Hruszowicach. W środę na Podkarpacie jedzie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który był gościem audycji 24 pytania.  - W Polsce nigdy nie będzie przyzwolenia na to, żeby budować pomniki upamiętniające formacje, które mają na rękach krew Polaków - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef IPN.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Ukraina UPA Żołnierze Wyklęci podkarpackie POLSKA

„Wolność jest kuloodporna”. Książka o pracach ekshumacyjnych na „Łączce”

- Na Łączce dzieje się coś bardzo ważnego w polskiej historii, coś wielopłaszczyznowego, coś, co nas dotychczas przerastało – powiedział w audycji "Życie z duszą, czy bez" Jarosław Wróblewski, dziennikarz, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor książki „Wolność jest kuloodporna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Żołnierze Wyklęci Filip Memches stalinizm IPN Łączka

Racja stanu wartością największą. Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Na Stadionie Narodowym w Warszawie dziś (poniedziałek) wręczona zostanie Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co roku laureata wybiera kapituła złożona z członków Ruchu Społecznego jego imienia. W uroczystości udział wezmą prezydent, premier oraz prezes PiS. O wydarzeniu mówili na naszej antenie Janusz Śniadek, były szef "Solidarności" i poseł PiS, a także prof. Włodzimierz Bernacki, wiceprzewodniczący Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

"Szczątki Pileckiego zostaną zidentyfikowane. Wierzymy w to"

70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. – Ten wyrok nie zapadł na sali sądowej, a w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki IPN stalinizm historia Polski

Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Ukraina Dorota Kania Łączka Zbrodnia Katyńska POLSKA

Prace poszukiwawcze IPN na terenie b. aresztu NKWD i UB

Do środy potrwają prace poszukiwawcze na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej na warszawskiej Pradze, gdzie funkcjonowała druga co do wielkości powojenna katownia komunistycznego aparatu represji w stolicy. Na razie nie znaleziono szczątków pomordowanych. O pracach poszukiwawczych mówił w Polskim Radiu 24 historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Żołnierze Wyklęci Warszawa historia Polski POLSKA