Polskie Radio
Section05

książki

"Warszawa stolica szpiegów" - A. Fedorowicz

To jest dziesięć burzliwych opowieści. Historia napisana na nowo przez pryzmat walki wywiadów, tajnych służb i agentów w Warszawie - stolicy szpiegów. Pierwsza opowieść osadzona jest w latach 60 XIX wieku w okresie Powstania Styczniowego i tuż po jego  upadku, kiedy carskie represje osiągają okrucieństwo, jakiego dotąd nie notowano. Bohaterem opowieści jest Jan Kubara - agent carski, który jest nam jednak znany jako słynny podróżnik, etnograf, badacz ludów na Samoa, kultury Oceanii. Jak nim został?
Zobacz więcej na temat: 

"Cuda dzieją się po cichu". Pielgrzymki na Jasną Górę i historie cudów

- Pielgrzymka to wędrówka, zwykle z jakąś intencją, bardzo duchowa droga - przeżywanie tego, co dzieje się w sferze duchowej. Idzie się w grupie, ale też ze swoją sprawą, którą zanosi się do Jasnej Góry, do Matki Bożej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Czupryn, dziennikarka "Polski the Times" i autorka książki "Cuda dzieją się po cichu. O jasnorgórskich cudach i łaskach". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA pielgrzymka Kościół Kościół katolicki

Tatry, górale i cywilizowanie Zakopanego

- Pierwszą z postaci, które miały znaczenie dla rozwoju Zakopanego był ksiądz Józef Stolarczyk. Proboszcz, który włożył ogromny trud w ucywilizowanie tej miejscowości. Pamiętajmy, że na początku XIX wieku górale nosili skórzane pasy, za którymi zatknięte były nóż i pistolet. Ksiądz oduczał ich pijaństwa i zachęcał do przyjmowania letników - mówiła w Dwójce Agnieszka Lisak, autorka książki "Sielankowanie pod Tatrami".
Zobacz więcej na temat:  Tatry KSIĄŻKA Bartosz Panek KULTURA