Polskie Radio
Section05

Lasy Państwowe

"Zanocuj w lesie". Na jakich zasadach można urządzić sobie leśny biwak?

Lasy Państwowe zachęcają do spędzenia nocy pod gołym niebem w ramach akcji "Zanocuj w lesie". Celem tej inicjatywy jest udostępnienie lasów do biwakowania i nocowania na dziko w wybranych miejscach na terenie całej Polski. Akcja jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Polaków turystyką przygodową i bliskim kontaktem z naturą: nie tylko promuje zdrowy styl życia i aktywność na świeżym powietrzu, ale także edukuje w dziedzinie ochrony środowiska i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA las bushcraft relaks weekend nocowanie biwak turystyka wakacje wypoczynek Jacek Frentzel Robert Grzędowski Trójka

Kontrola społeczna nad lasami? Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmienia ustawę, Lasy Państwowe są przeciw

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt dotyczący kontroli społecznej nad lasami. Daje on realną możliwość zaskarżania planów urządzania lasów. Teraz rozpoczynają się w tej sprawie konsultacje społeczne. Tymczasem Lasy Państwowe chcą wznowić wycinkę na niezwykle cennym przyrodniczo terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  przyroda natura ekologia drzewa Ministerstwo Klimatu i Środowiska Turnicki Park Narodowy park narodowy konsultacje społeczne Jacek Frentzel Katarzyna Borowiecka Trójka

Prof. Bogdan Jaroszewicz z Lasów Państwowych: nasz cel to 20 proc. lasów wyłączonych z użytkowania gospodarczego

- 20 proc. lasów wyłączonych z użytkowania gospodarczego to jest cel, do którego dążymy, zgodnie z koalicyjną umową. Taka jest wola polityczna współcześnie - powiedział w audycji "Sygnały dnia" prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ochrona przyrody Daniel Wydrych

Inwazja chrząszcza japońskiego w Polsce. Niszczy drzewa i krzewy ozdobne

Owad mały, ale problem wielki. W Polsce rozprzestrzenia się kolejny inwazyjny gatunek - drzewotocz japoński zwany chrząszczem japońskim. Owad atakuje wszystkie gatunki drzew, które spotka na swojej drodze. Lasy Państwowe obserwują szkodnika, ale może się on pojawić także w naszym przydomowym ogródku. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Kamil Janicki las chrząszcz japoński drzewotocz japoński korniki Jarosław Plata krzewy ozdobne owady

Grzybowe eldorado w niebezpieczeństwie. To się może szybko skończyć

W ostatnich tygodniach popadało i grzybiarze chwalą się już swoimi zdobyczami, publikując zdjęcia koszy pełnych kurek czy borowików, zwanych też prawdziwkami. Sezon może jednak zostać zakłócony przez zbliżające się upały, które nie sprzyjają wysypowi leśnych skarbów. - Amatorzy grzybobrania muszą uzbroić się w cierpliwość, oczekując deszczowej aury - mówi dla portalu polskieradio24.pl Leopold Leśko z Nadleśnictwa Puławy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA grzyby natura pogoda prognoza pogody

POLSKIE RADIO 24 Rząd chce dużych zmian. "Nie możemy spalać najcenniejszego drewna"

- Dzisiaj mamy przedsiębiorstwo, w którym pracuje ponad 25 tys. osób, mamy potężne wyzwanie klimatyczne i gospodarcze. Trzeba znaleźć balans pomiędzy trzema funkcjami lasu: przyrodniczą, społeczną i gospodarczą - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Przemysław Szubartowicz

Duże zagrożenie pożarowe w lasach. "Las jest dla ludzi, ale bądźmy bardzo ostrożni"

Na terenie całego kraju obowiązuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna pożar Daniel Wydrych las zagrożenie