Polskie Radio
Section05

Magdalena Ogórek

"Sztuka jest skarbem dla funkcjonowania narodu"

Coraz częściej wracają do Polski dzieła sztuki utracone w wyniku rabunku niemieckiego czy sowieckiego. O ile jednak po stronie niemieckiej dochodzi czasem do dialogu, o tyle Federacja Rosyjska nie chce rozmawiać na temat powrotu obrazów. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był wiceprzewodniczący parlamentu europejskiego, były wiceminister kultury Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ryszard Czarnecki

Broń za dzieła sztuki. Kolekcjonerzy finansują ISIS

Do niedawana głównym środkiem finansowania zbrodniczej działalności terrorystów był handel ropą - tzw. Państwo Islamskie (ISIS) zarabiało na tym kilka milionów dolarów dziennie. Obecnie strumienie pieniędzy płyną również z okupów, haraczy i sprzedaży kradzionych dzieł sztuki. O zjawisku mówił w audycji Utracone, Odzyskane prof. Paweł Czubik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Państwo Islamskie

Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński dzieła sztuki

Kolejne utracone dzieło sztuki wróciło do Polski

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera "Wzburzone morze z okrętami" wrócił do Muzeum Narodowego. To nie jedyny w ostatnich miesiącach sukces polskich władz w kontekście restytucji dzieł sztuki. – Nie ma takiego drugiego ministra kultury, jak Piotr Gliński, który w tak krótkim czasie miałby tyle sukcesów – mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa

Magdalena Ogórek o Śląsku swojego dzieciństwa

- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Zdziarski Śląsk Rybnik KULTURA II wojna światowa dzieła sztuki

„Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”

– To kolekcja przyćmiewająca niektóre kolekcje zagraniczne i światowe. Trudno to zrozumieć, jeśli się nie usłyszy tej liczby, czyli ponad 300 tysięcy przedmiotów. To była ogromna praca, by wszystkie te przedmioty skatalogować, by móc je potem powierzyć narodowi polskiemu – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich, który pomagał przy sprzedaży kolekcji Czartoryskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Karol Estreicher Kraków

O zaginionych kolekcjach: "Gurlittów wciąż jest b. dużo"

Niemiecka policja w 2012 roku zabezpieczyła w prywatnym mieszkaniu w Monachium kolekcję ponad 1300 obrazów, zrabowanych rodzinom żydowskim. Służby zarekwirowały m.in. obrazy Picassa, Chagalla, Liebermanna. Właścicielem tego bezcennego zbioru okazał się Cornelius Gurlitt, syn Hildebrandta Gurlitta, marchanda Adolfa Hitlera. O kolekcji Gurlitta mówił w audycji Utracone Odzyskane dr Robert Kudelski, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa malarstwo robert kudelski III Rzesza KULTURA

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Maksymilian Gierymski Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. "Grabież na wielką skalę"

– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 dzieła sztuki II wojna światowa Powstanie Warszawskie historia Polski III Rzesza HISTORIA

"Niemcy przez wiele miesięcy rabowali polskie dzieła sztuki"

Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieła sztuki Niemcy III Rzesza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski HISTORIA