Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

"Był obszarem dość autonomicznym". Dr hab. Gajownik o zależności Kaliningradu od Polski i Litwy

Blokadę Obwodu Kaliningradzkiego, znaczenie tej rosyjskiej enklawy dla sytuacji strategicznej w Europie omówił na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Gościem audycji była również Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, która skomentowała kwestię unijnych sankcji wobec Rosji oraz akcesję Szwecji i Finlandii do NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Gajownik ŚWIAT Europa Rosja Kaliningrad obwód kaliningradzki polityka infografika

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. Dr Lorenz: element niepewności związany ze stanowiskiem Turcji

W kwaterze głównej NATO w Brukseli oficjalnie podpisano protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszystkie państwa zdają sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Turcja zdecyduje się jednak na przeciąganie ratyfikacji?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT NATO Jens Stoltenberg Szwecja Finlandia Turcja

Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?

– Widzimy trend, że dyplomacja, rozmowy z Rosją, zakładanie, że świat jest miły i sympatyczny idą do kosza. Teraz się zbroimy i fortyfikujemy, bo zobaczyliśmy, co dzieje się na Ukrainie – podsumowuje Wojciech Cegielski, który obserwował szczyt w stolicy Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Adam Dąbrowski Roman Polko Rafał Tomański Chiny Wojciech Cegielski Tomasz Grzywaczewski

Prof. Haliżak: Hongkong jest dla Chin łącznikiem z gospodarką światową

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przyjechał do Hongkongu, by wziąć udział w uroczystościach 25. rocznicy przekazania przez Wielką Brytanię Chinom władzy nad miastem. To pierwsza od pięciu lat wizyta Xi w Hongkongu, w którym w 2019 r. doszło do masowych protestów przeciwko ingerencji Pekinu w jego autonomię.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Chiny Hong Kong ŚWIAT Rosja Azja ekonomia polityka

"Zmiana patrzenia na Rosję". Deptuła o historycznym punkcie szczytu NATO

- Poprzednie koncepcje obrony NATO zakładały, że najpierw musimy być zaatakowani, żeby zacząć się bronić. W tej chwili chodzi o to, żeby bronić się od pierwszego momentu ataku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Deptuła. Dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej wyjaśnia, że podczas szczytu NATO w Madrycie nastąpiła historyczna zmiana patrzenia na Rosję.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT NATO szczyt NATO Madryt Andrzej Rybałt

POLSKIE RADIO 24 Zgoda dla Szwecji i Finlandii w NATO. Dr Gajownik: Putin dostał coś odwrotnego do oczekiwań

- Wydaje się, że głównie mówimy o terroryzmie, ale kwestia broni i tego, jakie systemy Turcja będzie mogła kupować, są dla nich bardzo ważne, o ile nie kluczowe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując kompromis wobec przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. - To pokazuje też determinację sekretarza Stoltenberga, który stara się uzyskać jedność i pokazanie Putinowi, że w razie ewentualnej próby podjęcia działań wymierzonych w członków Paktu, może on spodziewać się silnej reakcji ze strony Sojuszu - tłumaczył z kolei dr Tomasz Gajownik z UWM.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO szczyt NATO 2022 Szwecja Finlandia Turcja

Szczyt NATO w Madrycie. Dr Raubo: Rosja zmieniła zasady gry

W Madrycie rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, podczas którego głównym tematem będzie rosyjska napaść na Ukrainę. - W 2022 roku pokazaliśmy, że fizycznie jesteśmy już w stanie wzmacniać obecność wojskową na flance wschodniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i publicysta portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT NATO szczyt NATO Madryt

"Nie robią na nas dużego wrażenia". Radczenko o pogróżkach Kremla wobec Litwy

- Widzimy, że Rosja jest nieobliczalnym sąsiadem. Nikt nie spodziewał się tej regularnej wojny, którą Rosja rozpętała na Ukrainie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksander Radczenko. Doradca przewodniczącej litewskiego sejmu twierdzi jednak, że kolejne pogróżki Kremla pod adresem Wilna nie robią na Litwinach dużego wrażenia.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina Europa wojna 2022 Unia Europejska ŚWIAT Litwa Kaliningrad

"Wojna na Ukrainie nadaje jej nowy impuls". Dr Popławski o Inicjatywie Trójmorza

- Państwa Trójmorza będą kluczowym miejscem podłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej, chociażby poprzez infrastrukturę - mówi w Programie 1 Polskiego dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Kraje regionu zamierzają współpracować z Ukrainą również po zakończeniu wojny. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 Trójmorze Ryga

Ekspert ws. statusu państwa kandydującego do UE dla Ukrainy

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. - Ukraińcy wiedzą, o co walczą. Furtka została uchylona i perspektywa wejścia do UE jest dla nich sprawą o fundamentalnym znaczeniu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 NATO Emmanuel Macron Francja Olaf Scholz Niemcy Włochy Rumunia Andrzej Anusz Beata Płomecka

"Macron mógł zobaczyć, jak wygląda ruski mir w praktyce". Prof. Boćkowski o wizycie w Irpieniu

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii odwiedzili Ukrainę i spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - Emmanuel Macron mógł wreszcie zobaczyć, jak wygląda ten ruski mir w praktyce na przykładzie m.in. Irpienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rosyjskich zbrodniach na cywilach prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 NATO Emmanuel Macron Francja Olaf Scholz Niemcy Włochy

Wsparcie wojskowe dla Ukrainy. "Przegrana oznacza katastrofę NATO"

Amerykański sekretarz obrony zaapelował w Brukseli o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Lloyd Austin mówił o tym, otwierając spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, w skład której wchodzi ponad 45 krajów. Narada została zorganizowana przez Stany Zjednoczone na marginesie dwudniowego spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 NATO

Porozumienie ws. eksportu ukraińskiego zboża? "Turcja gra na dwóch frontach"

Władze Odessy uważają, że jeśli zostanie utworzony korytarz humanitarny w celu eksportu ukraińskich produktów rolnych, Rosja może wykorzystać go do ataku na południową Ukrainę, a zwłaszcza na Odessę. Mówił o tym rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Jak podkreślił, główną kwestią jest zagwarantowanie, że Rosja nie wykorzysta korytarza do zaatakowania Odessy. Jego zdaniem jest to zagrożenie i zgadza się w tej kwestii z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i wojskiem. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022

Dziennikarze giną, relacjonując wojnę na Ukrainie. "Chcą mówić prawdę"

Już 32 dziennikarzy zginęło od początku wojny na Ukrainie. Najwięcej w wyniku rosyjskich ostrzałów celów cywilnych, ale wśród nich są też tacy, którzy chwycili za broń, by walczyć na froncie. W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nagrodził 42 dziennikarzy za osobistą odwagę i bezinteresowne działania podczas relacjonowania wojny w tym kraju. Dziesięciu przedstawicieli mediów otrzymało wyróżnienia pośmiertnie. 6 czerwca na Ukrainie obchodzony jest Dzień Dziennikarza.      
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina ŚWIAT Europa wojna 2022 dziennikarze dziennikarstwo

Platynowy jubileusz Elżbiety II. Przed nami czas wielkiej zmiany?

Trwają huczne obchody 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II. W uroczystościach uczestniczą tłumy Brytyjczyków i gości z całego świata. Sama królowa jednak jest wielokrotnie nieobecna. – Nie da się ukryć, że ta luka po niej coraz bardziej rzuca się w oczy. Jest nieobecna częściej, niż by chciała. Fakt, że nie była się w stanie pojawić na musztrze paradnej, jest znaczący. Z tyłu głowy wielu Brytyjczyków jest chyba przeczucie, że za rogiem jest wielka zmiana – mówił w "Świecie do trzeciej" Adam Dąbrowski, londyński korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Elżbieta II Wielka Brytania Beata Płomecka Adam Dąbrowski Roman Polko