Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Konflikt w Libii. Ekspert: parlament turecki zaakceptował możliwość udzielenia pomocy

- Jesteśmy świadkami walki dyplomatycznej o podział złóż gazu, być może również ropy naftowej, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Natkański, były dyplomata w krajach arabskich. Czy Turcja właśnie z tego powodu zaangażuje się w konflikt w Libii?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Libia Turcja Jan Natkański Wojciech Jakóbik gaz

Kamil Kłysiński: Mińsk i Moskwa mają sprzeczne interesy

- Realizacja tego, co już zostało podpisane, jest bardzo trudna. Przede wszystkim dlatego, że strony mają sprzeczne interesy - mówi o Białorusi i Rosji w "Więcej Świata" Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy oba państwa są jeszcze w stanie zrealizować postanowienia umowy z 1999 roku o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

Oficjalne wszczęcie procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów zdecydowała po raz trzeci w swojej historii o impeachmencie wobec prezydenta. Mimo pozoru, że dokonuje się tu sprawiedliwość – impeachment to narzędzie ściśle polityczne – stwierdził gość Pulsu świata Radosław Korzycki z „Dziennika Gazety Prawnej”. Dokładnie pokazało to głosowanie w tej sprawie, które przebiegło ściśle partyjnie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Stany Zjednoczone Donald Trump

Ekspert o NATO: ma wymiar bezpieczeństwa i twardej polityki

- Dzięki reformom sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga udało się oddzielić pewne struktury wojskowe od bieżącej polityki. Trzon NATO nie jest zatem uwikłany w bieżącą politykę i może spokojnie działać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Londyn Komisja Europejska Ursula von der Leyen Unia Europejska klimat Donald Trump Emmanuel Macron Turcja USA

Ekspert: cierpliwość Francuzów może skończyć się bardzo szybko

- Jeżeli utrzymuje się opinię publiczną w niepewności, ludzie zaczynają podejrzewać, że ta reforma, być może, będzie dla nich niekorzystna - mówi w "Więcej Świata" prof. Tomasz Michalski z Paris School of Business. Związki zawodowe we Francji protestują przeciwko reformie emerytalnej. Czy Francuzi popierają strajkujących kierowców, strażaków i nauczycieli?
Zobacz więcej na temat:  Francja protest związki zawodowe Emmanuel Macron polityka strajki

Ekspert: neutralność klimatyczna jest bardziej kierunkiem niż celem

W Madrycie trwa 25. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP25), w którym bierze udział prawie dwustu przywódców państw. Z kolei podczas posiedzenia Rady Europejskiej, 12 i 13 grudnia, w czasie, kiedy będzie się kończył szczyt klimatyczny, Unia Europejska ma przyjąć założenia "Zielonego Ładu". 
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO Unia Europejska Serbia Rosja Ursula von der Leyen Wojciech Cegielski energia odnawialna energia atomowa Piotr Pogorzelski ŚWIAT

Ekspert o 5G: odpowiednie zaprojektowanie i zabezpieczenie ma znaczenie

- Cyberbezpieczeństwo siłą rzeczy zaczyna być jednym z tematów poruszanych przez przywódców państw w normalnych kontaktach dyplomatycznych. Każde z państw musi finalnie podjąć pewne decyzje związane z konsekwencjami swoich ruchów - mówi w "Więcej Świata" Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jakie znaczenie dla cyfrowego rozwoju Unii Europejskiej ma sieć 5G?
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska cyberbezpieczeństwo

Ekspert o przyszłości UE: bardzo istotnym wyzwaniem jest utrzymanie spójności

Ursula von der Leyen jest oficjalnie szefową Komisji Europejskiej. Parlamentu Europejski zatwierdził w środę skład nowej Komisji Europejskiej. Nowa przewodnicząca przedstawiła europosłom swój plan dla Europy. Niemiecka polityk zapowiedziała miedzy innymi transformację ekologiczną, regulacje cyfrowe i inwestycje w innowacje.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Janusz Wojciechowski Wielka Brytania Brexit ŚWIAT

Prof. T. Grosse: dominujące znaczenie w EPP mają politycy niemieccy

W stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, rozpoczął się zjazd Europejskiej Partii Ludowej (EPP), czyli chadeckiej międzynarodówki europejskiej. Ta partia ma największą frakcję w Parlamencie Europejskim. Zostanie również wybrany nowy przewodniczący ugrupowania. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest dotychczasowy przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Unia Europejska Rada Europejska papież Franciszek Gruzja ŚWIAT

Ekspert: to nie UE uniemożliwia Wielkiej Brytanii nominowanie komisarza

- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stara się zabezpieczyć i jednoznacznie pokazać, że brytyjski komisarz, nawet jeżeli na miesiąc, to jednak powinien być - mówi w "Więcej Świata" dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy przedłużający się brexit uniemożliwi funkcjonowanie nowej Komisji Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  polityka Rafał Tomański Komisja Europejska Brexit