Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

56. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Andrzej Talaga: ład międzynarodowy topnieje

- Po II wojnie światowej powstał ład międzynarodowy oparty na sile i przywództwie USA. Funkcjonował sprawnie, wiadomo było jaki jest system wartości i punkt odniesienia. Obecnie system ten gwałtownie topnieje - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Monachium rozpoczęła się 56. Konferencja Bezpieczeństwa 
Zobacz więcej na temat:  Monachium bezpieczeństwo USA ŚWIAT

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Europa Unia Europejska Brexit Wielka Brytania

"Świata pogląd". Skomplikowane negocjacje o budżecie UE na lata 2021-2027

Unia Europejska stoi przed trudnym zadaniem wynegocjowania nowego budżetu na lata 2021-2027. Jest to o tyle trudniejsze, że sojusz opuszcza jedna z największych gospodarek, czyli Wielka Brytania, a równocześnie UE ma ambitne plany dotyczące polityki klimatycznej. - Szef Rady Europejskiej przyjął ambitny plan, żeby 20 lutego osiągnąć porozumienie w RE na temat długoletnich ram finansowych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert Aleksander Szpor z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027

Ekspert o orędziu Donalda Trumpa: był to spektakl polityczny

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Donald Trump oświadczył, że sytuacja Stanów Zjednoczonych nigdy nie była tak dobra jak obecnie. - Był to spektakl polityczny stworzony po to, by utwierdzić wyborców prezydenta w przekonaniu, że trzeba zdobyć kilka procent dodatkowych głosów, bo ta rozgrywka wyborcza wciąż jest niewiadoma - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara z UJ. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Izrael Palestyna USA Donald Trump Więcej świata ONZ

Ciąg dalszy protestów przeciw reformie systemu emerytalnego

- Zmienia się forma strajków. Zamiast demonstrować na ulicach np. wyłączany jest prąd, bo strajkują elektrownie. To jest totalnie nielegalne, ale żeby aresztować ludzi najpierw trzeba ich rozpoznać, a żeby ukarać związek zawodowy trzeba mieć dowody, że osoby odpowiedzialne do niego należą - mówił w Dwójce dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja ŚWIAT strajki emerytura

Ekspert: to co oferuje Donald Trump nie jest propozycją pokojową

Prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek nowy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Przewiduje on gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela i uznanie suwerenności tego kraju nad nowymi terytoriami a także utworzenie państwa palestyńskiego, które uzyska wielomiliardową pomoc gospodarczą. - Dla Palestyńczyków to nie pieniądze są najważniejsze, tylko państwo - mówi w "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Izrael konflikty międzynarodowe Europa sieć 5G Brexit Beata Płomecka ŚWIAT

Ekspert: relacje europejsko-tureckie są trudne i zawsze były

Kanclerz Niemiec Angela Merkel składa dziś wizytę w Stambule, gdzie wspólnie z prezydentem Turcji Recepem Erdoğanem odtworzyła turecko-niemiecki kampus uniwersytecki. Oprócz tego przywódcy omówili wiele innych kwestii, m.in. problem migracji i konfliktu w Libii - Relacje europejsko-tureckie są trudne i zawsze były. Tematów ostatnio przybywa chociażby wojna domowa w Libii - zaznacza dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy Turcja Unia Europejska Syria Polonia w USA Francja protest Chiny

Ekspert: Europa silnie pracowała nad obniżeniem swojej atrakcyjności

- Europa jest potężnym rynkiem konsumentów i ma duże zdolności produkcyjne, ale przespała moment, kiedy świat zmieniał się pod względem konkurencyjności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Czy państwa Unii Europejskiej odzyskają utraconą pozycję w światowej gospodarce?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata gospodarka polska gospodarka za granicą Europa Davos 2020 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Prof. Genowefa Grabowska: w UE nie ma jednej definicji praworządności

- Każde z tych państw: Polska, Czechy i Węgry są z innego tytułu oceniane pod kątem respektowania praworządności i to pokazuje jedno, że nie ma w UE jednej definicji. Pod to hasło można podciągnąć wiele bardzo różnych zachowań - mówiła w "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Więcej świata Rosja Władimir Putin II wojna światowa Niemcy USA Chiny ŚWIAT

Czy Europa wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem?

- Myślę, że szef unijnej dyplomacji ma tu pewnego rodzaju kartę przetargową - oceniał Łukasz Polinceusz, komentując fakt uruchomienia przez Francję, Niemcy i Wielką Brytania mechanizmu rozstrzygania sporów z Iranem. Może to zakończyć się nałożeniem sankcji na Teheran za łamanie umowy nuklearnej z 2015 roku. Czy to również droga do wypowiedzenia całej umowy nuklearnej z 2015 r.?
Zobacz więcej na temat:  Iran Unia Europejska ŚWIAT

Ekspert: Trump nie zgodzi się, aby Iran wzbogacał uran potajemnie

-Jeśli naprawdę Iran mówi tak, że on tylko wzbogaca uran na tyle, żeby mieć go dla celów pokojowych czy instalacji energetycznych to pytanie, dlaczego nie chciał i nie chce teraz renegocjować porozumienia z 2015 roku, w którym jest pewna wada - mówi amerykanista Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  likwidacja Ghasema Solejmaniego Iran Irak Stany Zjednoczone USA Donald Trump konflikty międzynarodowe Bliski Wschód Chorwacja