Polskie Radio
Section05

Michał Szułdrzyński

Wyniki czytelnictwa w Polsce. Maria Deskur: empatia sprzyja czytaniu

- Myślę, że czytanie to jest zasadniczo ćwiczenie trochę empatyczne; ćwiczenie wejścia mocno w relację z drugim człowiekiem de facto, wchodząc w jego słowa. Wydaje mi się, że statystycznie kobietom w jakiś sposób może być łatwiej wejść we współodczuwanie z osobą, która napisała daną opowieść - mówiła w radiowej Dwójce Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Dwójka KULTURA

"Szkoła nie powinna naginać się mechanicznie do zmian cywilizacyjnych"

- Liderzy technologiczni Doliny Krzemowej, posyłający swoje dzieci do tradycji szkoły, doskonale wiedzą, że świat, który sami wykreowali, nie jest jedynym światem, nie powinien być wszechogarniający. On jest jednym z narzędzi poznania rzeczywistości. W internecie można też znaleźć klasyczne książki czy teksty sztuk teatralnych - mówił w Dwójce Piotr Zaremba, historyk, pisarz, publicysta i były nauczyciel.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Dwójka kanon lektur

100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Zbliża się 100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Katowic. W ten sposób - po trzech powstaniach i plebiscycie - rozpoczęło się formalne przejęcie przez Rzeczpospolitą władzy na części Górnego Śląska. Proces ten zwieńczył podpisany 16 lipca akt włączenia ziem śląskich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Górny Śląsk historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

Tomasz Witkowski: młody człowiek kształtuje się wśród rówieśników

- Okres pandemii u niektórych dzieci przyczynił się do poprawy stanu psychicznego, w ich rodzinach nastąpiło zacieśnienie wzajemnych relacji. Dla innych to szkoła była miejscem bezpieczniejszym niż dom, w którym niestety czuły się zagrożone. Musiały spędzać więcej czasu z osobami, które używają wobec nich przemocy. To są skrajności, a wszystkich dotknął brak kontaktu z rówieśnikami - mówił w Dwójce psycholog Tomasz Witkowski.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca Dwójka

Moda na polską prowincję i małe miasteczka

- Kiedy myślałem o temacie prowincji, czy w ogóle odsłaniania zapomnianych rejonów Polski, bardzo mocno mi się narzucił temat porcelany. Mieliśmy w życiu społecznym pewien etap, kiedy spychaliśmy część naszej kultury, bo kojarzył nam się z fajansem – czymś przaśnym, co należy ukryć. W tym wypadku chodziło o stare PRL-owskie talerzyki, którymi były kiedyś wypełnione domy. W ostatnich latach mamy do czynienia z powrotem w te zapomniane rejony - mówił w Dwójce Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka książki

Jędrzej Bielecki: atakując Ukrainę, Putin popełnił wielki błąd

- Trzeba zadać sobie pytanie o charakter reżimu zbudowanego przez Władimira Putina, który rządzi Rosją przez 22 lata. Uwierzył w to, że rosyjscy żołnierze będą na Ukrainie witani z otwartymi rękoma, że ten kraj jest sztucznym tworem i nie będzie w stanie się obronić. Zaskoczyła go jedność Zachodu i pomoc wojskowa dla Ukrainy - mówił na antenie Dwójki Jędrzej Bielecki, dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina

"Wojna na Ukrainie będzie doświadczeniem pokoleniowym"

- Biorąc pod uwagę skalę tego, co się dzieje, i znaczenie tych państw - Ukrainy i Rosji - zmienia się niemal wszystko w bezpieczeństwie europejskim - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji o zbrojnym, wielokierunkowym ataku na terytorium naszych sąsiadów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Dwójka Ukraina polityka Rosja Dwójka