Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

"Nie ma jednego złotego środka, który zapewniłby bezpieczeństwo". Poseł PiS o studiach w czasie pandemii

- Jeden z zapisów ustawy o szkolnictwie wyższym mówi o tym, że bezpieczeństwo - jeśli chodzi o naukę - zapewnia rektor. To wpisuje się w obecną sytuację, ponieważ nie ma jednego złotego środka, który zapewniłby bezpieczeństwo w każdej uczelni - tak o sytuacji studentów w czasach pandemii mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Lidia Burzyńska, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja koronawirus Magdalena Ogórek

TYLKO U NAS Uczelnie wyższe stawiają na kształcenie online. Prof. Nalaskowski: to proteza prawdziwego nauczania

1 października do nauki wracają studenci. W ogromnej większości szkół wyższych zajęcia będą prowadzone głównie w trybie zdalnym. - To rozwiązanie w tym momencie optymalne, choć nie do końca dobre. Powiedziałbym, że jest najmniejszym złem - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Nalaskowski, pedagog, wykładowca z UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA studenci edukacja szkolnictwo wyższe Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński koronawirus zdalne nauczanie

Piotrkowska SOWA – interaktywne laboratorium wyobraźni

W piotrkowskiej Mediatece 800-lecia powstanie Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności, w skrócie SOWA. To wspólny program Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kolejna taka placówka planowana jest w Raciborzu, a łącznie ma ich powstać 32 w średnich miastach całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA młodzież aktywność eksperyment Piotrków Trybunalski Racibórz Centrum Nauki Kopernik Warszawa Trójka społeczeństwo

"To wyzwanie dla nas wszystkich". Prof. Kleiber o potrzebie uspokojenia emocji w polityce

- Gdyby opozycja wykazała chęć do rozmów, to jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda okazałby się bardzo dobrym pośrednikiem w tym dialogu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były szef Polskiej Akademii Nauk. - Paradoksalnie, sposób postępowania prezydenta podczas drugiej kadencji, w dużej mierze zależy od opozycji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kleiber Andrzej Duda Zgromadzenie Narodowe Sejm lewica

Przyszłość branży biotechnologicznej. Szanse na wynalezienie nowych leków ratujących ludzkie życie

Ważną częścią sektora biotechnologicznego jest spółka OncoArendi Therapeutics SA. Zajmuje się ona - najkrócej mówiąc - skomplikowanymi badaniami naukowymi, których celem jest wynalezienie nowych leków ratujących ludzkie życie i zdrowie. Odkrywa i bada nowe białka, które mogą prowadzić do rozwoju nieuleczalnych chorób, a potem próbuje wymyślić cząsteczki chemiczne, aby zablokować szkodliwe działanie tych białek w organizmie ludzkim.
Zobacz więcej na temat:  medycyna onkologia NCBR Ministerstwo Zdrowia

Jarosław Gowin: Łukasz Szumowski nie podejmował żadnych decyzji ws. grantów NCBiR

- W każdym ministerstwie jest tak, że gdy jeden z wiceministrów wyjeżdża np. na negocjacje do Brukseli, zastępuje go inny z wiceministrów. To jest zastępstwo czysto formalne. Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pan minister Łukasz Szumowski żadnych decyzji w sprawie grantów przyznawanych przez NCBiR nie podejmował - powiedział w RMF FM były szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Gowin Łukasz Szumowski polityka

TYLKO U NAS Wojciech Maksymowicz: trzy czwarte pracowników sanepidu powinno działać na rzecz pandemii

- W ciągu kilku dni można zaprzepaścić wszystko, co udało się osiągnąć wysiłkiem organizacyjnym rządu, jak również samozaparciem społeczeństwa. Dlatego trzeba podjąć maksymalne działania w zakresie bezpieczeństwa. Szerzej niż do tej pory. Trzy czwarte pracowników sanepidu powinno działać na rzecz pandemii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Koronawirus w Polsce Porozumienie Jarosława Gowina