Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wiceszef MSZ nie wyklucza rozszerzenia sankcji wobec Białorusi

Nieprzyjazne zachowania władz Białorusi spotkają się z adekwatną odpowiedzią Polski; istnieje możliwość rozszerzenia sankcji - oświadczył w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Przydacz poinformował na briefingu prasowym, że szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał o sytuacji Polaków na Białorusi z ministrami spraw zagranicznych NATO, z szefem unijnej dyplomacji Josephem Borrelem i przewodniczącą OBWE Ann Linde.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Andrzej Poczobut Andżelika Borys dyplomacja

Represje Polaków na Białorusi. Wiceszef MSZ: spotka się to z adekwatną odpowiedzią

- Polacy na Białorusi żyją w kraju, w którym władze obrały ich za cel swoich ataków, po kolejnych grupach społecznych, niezależnych dziennikarzach, aktywnej młodzieży. Aleksander Łukaszenka chce wbić klin pomiędzy Polaków i Białorusinów, poszukując zewnętrznego wroga - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA pandemia Polityka zagraniczna Polski Białoruś Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Aleksander Łukaszenka

Język polski i polska kultura z sukcesem promowane przez NAWA w świecie

Promocja języka i kultury polskiej za granicą jest jednym ze statutowych zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W audycjach z cyklu: „Z językiem polskim w świat” omówiliśmy ten aspekt działalności NAWA, prezentując jej najnowsze inicjatywy, ale także przypomnieliśmy ogromny dorobek w tej dziedzinie wielu uczelni i wykładowców, zwłaszcza zagranicznych polonistów, którzy przyczynili się do zbudowania prestiżu języka polskiego w świecie.   
Zobacz więcej na temat:  język polski Ministerstwo Edukacji i Nauki KULTURA ŚWIAT kancelaria premiera

Zatrzymanie Andżeliki Borys. MSZ: apelujemy o zaprzestanie arbitralnych prześladowań

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało o zwolnienie prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys. Działaczka została zatrzymana przez funkcjonariuszy białoruskiej milicji i doprowadzona na Komendę Wydziału Spraw Wewnętrznych Rejonu Leninowskiego miasta Grodna.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA relacje polsko-białoruskie polityka Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

Szef MSZ: wypełnienie przez Rosję porozumień mińskich kluczowe dla poprawy relacji z UE

- Wypełnienie przez Moskwę porozumień mińskich o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy jest kluczowe dla poprawy relacji Unii Europejskiej z Rosją - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Podkreśla też ważne dla Polski wspieranie społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa Unia Europejska Zbigniew Rau MSZ ŚWIAT prawa człowieka

Obrady szefów dyplomacji państw UE. Zbigniew Rau mówił m.in. o łamaniu praw człowieka w Rosji

Podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych szefowie dyplomacji Unii Europejskiej omówili między innymi stosunki z Turcją, południowe sąsiedztwo Wspólnoty, a także dyskutowali z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. W trakcie obrad Rada przyjęła pakiet sankcji obejmujący 11 osób i cztery podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka w różnych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Zbigniew Rau Rosja Europa dyplomacja

Letnie kursy językowe NAWA. Intensywna nauka języka polskiego oraz poznawanie polskiej kultury i historii

Jednym z ważnych działań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach promocji języka polskiego i kultury polskiej, jest organizacja letnich kursów językowych. Celem kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym.
Zobacz więcej na temat:  język polski KULTURA Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Rosja Brazylia

Grupa Ładosia zostanie upamiętniona w Będzinie. Trafiały tam paszporty latynoamerykańskie w celu ratowania Żydów

W najbliższą środę członkowie polsko-żydowskiej Grupy Ładosia zostaną upamiętnieni w Będzinie. To właśnie z tego miasta w Zagłębiu pochodziło najwięcej posiadaczy paszportów latynoamerykańskich, fałszowanych przez polskich dyplomatów w Szwajcarii. Dokumenty pozwalały Żydom na uniknięcie obozów zagłady.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust dyplomacja IPN