Polskie Radio
Section05

Narodowe Centrum Kultury

Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie. "Udzielamy wsparcia"

Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim. W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne wskazówki i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy polska pomoc Agnieszka Kamińska DAB+ radio radio internetowe W POLSKIM RADIU

Dzieła Józefa Czapskiego w Kordegardzie. Dyrektor NCK: był mistrzem pędzla

Znakomite obrazy i rysunki Józefa Czapskiego ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na nowej wystawie w warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury. - Z 36 obiektów 20 nigdy publicznie nie było prezentowanych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Rafał Wiśniewski wystawa Józef Czapski

13 edycja konkursu "Książka Historyczna Roku"

Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury ogłaszają trzynastą edycję Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrody im. Oskara Haleckiego. Ideą konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski oraz promowanie czytelnictwa książek historycznych.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU IPN Książka Historyczna Roku KSIĄŻKA telewizja publiczna Polskie Radio Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego literatura historia Polski

"To symboliczna wystawa". NCK prezentuje prace ze zniszczonego wojną muzeum

- Powinniśmy zrozumieć kulturę Ukraińców, bo kultura jest fundamentem poczucia tożsamości narodowej, elementem budującym nasze więzi społeczne i integrującym społeczność - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska z NCK, organizator wystawy poświęconej Marii Primaczenko. Reprodukcje jej prac można oglądać na Starym Mieście w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska malarstwo

Wsparcie dla Ukrainy w działaniach ludzi kultury

Kilka dni temu, 20 marca, odbył się charytatywny koncert symfoniczny w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W koncercie wystąpili znakomici artyści: Olga Pasiecznik - sopranistka ukraińskiego pochodzenia, Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na pomoc walczącej Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Agnieszka Kunikowska Ukraina Janusz Korczak

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Prof. Rafał Wiśniewski: naszym orężem jest kultura

- To coś, co da, mam nadzieję, trochę otuchy, nadziei, trochę serca w tym trudnym czasie, by się nie poddawać, by kultura przez chwilę leczyła piękną poetyką muzyki i wybitnego głosu [...]. Możemy przez chwilę zapomnieć o okropieństwach wojny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyr. Narodowego Centrum Kultury. O wydarzeniu mówiły także: Olga Pasiecznik - sopranistka, która wystąpi podczas koncernu oraz Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Maja Kluczyńska

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Koncert z udziałem Olgi Pasiecznik i Agaty Zubel

– Ten koncert to ziarenko piasku, może niewidoczne, ale to bardzo ważny głos. Nie jesteśmy pasywni, "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" to akcja, która ma zebrać środki dla ludzi w niezwykle trudnej sytuacji – mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, współorganizatora niedzielnego koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina koncert Dwójka Olga Pasiecznik Paweł Siwek Rafał Wiśniewski Agata Zubel

PR24 Bancerowska o wystawie prac Jerzego Grabowskiego w NCK

- Jerzy Grabowski potrafi opowiadać o otaczającym nas świecie poprzez matematykę. Robi to, korzystając z analiz matematycznych, które przekłada na język abstrakcji geometrycznej. Jego prace wymagają pewnej uważności, ale im dłużej z nimi obcujemy, tym bardziej nas wciągają - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa wystawa SZTUKA emocje matematyka KULTURA galeria malarstwo

"Między matematyką a emocją". Wystawa prac Jerzego Grabowskiego w Galerii Kordegarda

Jerzy Grabowski był niezwykle utalentowanym, choć nieco zapomnianym polskim malarzem i rysownikiem. W stołecznej Galerii Kordegarda do 13 lutego będzie można obejrzeć wystawę przypominającą jego prace pt. "Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją". Na antenie Polskiego Radia 24 kurator prof. Elżbieta Banecka opowiedziała o kulisach powstawania ekspozycji, a także przybliżyła sylwetkę i życiorys artysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA malarstwo grafika SZTUKA

Wystawa "LEM" w Ropczycach. Grafiki inspirowane twórczością Stanisława Lema

W Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach na Podkarpaciu można oglądać grafiki współczesnych artystów, inspirowane książkami Stanisława Lema. Wystawa jest częścią projektu pod nazwą "LEM", przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura wystawa podkarpackie