Polskie Radio
Section05

niepodległość

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Zełenski: teraz wiemy kto naprawdę jest naszym bratem

Ci którzy musieli uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy w Warszawie świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy na placu Zamkowym. Przesłanie i życzenia dla uczestników wydarzenia przekazali prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Polski Andrzej Duda. Ze sceny apelowano, aby uznać Rosję za kraj terrorystyczny.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie święta Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda Warszawa POLSKA społeczeństwo

"Nie wątpię w wasze zwycięstwo". Boris Johnson złożył Ukraińcom życzenia z okazji święta niepodległości

Boris Johnson, składając życzenia Ukraińcom z okazji przypadającego w środę święta niepodległości podkreślił, że nie wątpi w ich zwycięstwo w wojnie z Rosją. Brytyjski premier zapewnił także, że Wielka Brytania będzie ich wspierać tak długo, jak to konieczne.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko Wielka Brytania Boris Johnson dyplomacja ŚWIAT Europa

Geneza Bitwy Warszawskiej. Zaczęło się jeszcze w 1918 roku…

Bitwa Warszawska tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań. O genezie Bitwy Warszawskiej, czyli o wydarzeniach na froncie polsko-bolszewickim w czerwcu i lipcu 1920 roku, w 102. rocznicę "Cudu nad Wisłą" mówili Piotr Łodej i historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Piotr Łodej Tomasz Gajownik bitwa warszawska bolszewicy Armia Czerwona Kijów społeczeństwo

Polski Kościół kontra komunizm

Kardynałowie Adam Stefan Sapieha, August Hlond i Stefan Wyszyński oraz papież Jan Paweł II w trakcie 44 lat rządów komunistycznych w Polsce wywarli ogromny wpływ na to, jaką rolę odgrywał wtedy Kościół, m.in. w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. O funkcji, jaką spełniał Kościół katolicki w najnowszej historii naszego kraju, w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki" mówili historycy: prof. Jan Żaryn, prof. Grzegorz Kucharczyk oraz prof. Paweł Skibiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Kościół Magdalena Drohomirecka Jan Żaryn