Polskie Radio
Section05

okrągły stół

Wyszkowski o dokonaniach rządu Jana Olszewskiego: dzięki niemu kraj zmienił kierunek polityki zagranicznej

- Minister Jan Parys na polecenie premiera złożył w siedzibie NATO deklarację o woli współpracy. To był szok dla postkomunistów, ponieważ oni woleli pozostawanie w obrębie wpływów Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski (opozycjonista PRL, doradca premiera Jana Olszewskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Olszewski polityka Krzysztof Wyszkowski Tadeusz Płużański historia Polski

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski komunizm Solidarność PRL społeczeństwo

Zofia Romaszewska: Jaruzelski zdradził Polskę, to było wyjątkowo parszywe

- W stanie wojennym mieliśmy masę wzajemnej solidarności, ciepła, wspomagania się, budowaliśmy nasz kraj. Jednak okazało się, że nic z tego nie będzie, bo nas internują. (...) W porównaniu z czasami stalinowskimi to czasy Jaruzelskiego więzienia były jednak dużo łaskawsze - wspominała w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska, działaczka opozycji antykomunistycznej PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL Zofia Romaszewska Komitet Obrony Robotników

"Zdrada". Prof. Bogdan Musiał o relacji między Michnikiem i Jaruzelskim

- W moim przekonaniu jest to zdrada, bo ten człowiek był formalnie po stronie "Solidarności", po drugiej stronie barykady - tak o spotkaniu Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim w 19. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mówił prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, w latach 80. górnik kopalni "Wujek").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL

Echa nagrania ze spotkania Michnika z Jaruzelskim. Stankowski: to pokazuje poziom płaszczenia się przed zbirem

- Byłem zszokowany, oglądając materiał o Adamie Michniku, choć od dawna nie miałem co do niego żadnych złudzeń. Natężenie płaszczenia się przed komunistycznym zbirem i mordercą było jednak szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gośćmi audycji byli także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") i Wojciech Reszczyński (PR3).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL

"Próba odsunięcia agentury komunistycznej". Jan Parys o rządzie Jana Olszewskiego

- Lech Wałęsa od początku bardzo niechętnie patrzył na niezależność Jana Olszewskiego i kierunek, w jakim chciał prowadzić politykę (…) Cofniecie poparcia prezydenta dla rządu Olszewskiego stało się sygnałem dla różnych ugrupowań politycznych niezadowolonych z lustracji, które chciały zatrzymać agenturę wśród swoich działaczy i parlamentarzystów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jan Olszewski historia Polski komunizm Solidarność Kościół społeczeństwo Jan Parys Ryszard Gromadzki

Czerwiec 1989. Prof. Musiał: Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy zostali zmuszeni do przemian przez Kreml

- Wiemy, że od połowy lat 90-tych system komunistyczny się rozpadał. Wiemy też, że w 1985 roku Kreml zakazał używania bandzie Jaruzelskiego przemocy wobec opozycji. W tym układzie Kiszczak, Jaruzelski i Rakoczy nie doznali żadnego olśnienia, ale zostali zmuszeni do tych kroków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski ZSRR zbrodnie sowieckie komunizm wybory Solidarność Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki

"Solidarność zrodziła się z bólu Polaków". Stanisław Fudakowski o wydarzeniach sierpnia 1980 r.

- Solidarność, za sprawą Jana Pawła II pozwoliła się zjednoczyć Polakom. Tego właśnie przerazili się ci, którzy mieli Polską za nic, którzy chcieli utrzymać władzę i uderzyli tchórzliwie 13 grudnia 1981 r. by miękko wylądować w nowej rzeczywistości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski PRL Solidarność