Polskie Radio
Section05

opera

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

Mozart – geniusz, którego muzyka przetrwała stulecia

Szybciej nauczył się zapisywać nuty niż litery alfabetu. Mozart to geniusz, o którym pamięć przetrwała przez stulecia. Jak żył? Jakie miał zwyczaje? Czym wyjątkowym charakteryzuje się jego muzyka? O tym w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedziała Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wolfgang Amadeusz Mozart Katarzyna Stoparczyk dzieci MUZYKA KULTURA

Opera i Filharmonia Podlaska. "Praca nad nowym sezonem trwa już od połowy maja"

- We wrześniu wystawiamy musical musicali, jak mówi się o "West Side Story" Bernsteina. Reżyserem jest Jakub Szydłowski, nad choreografią czuwają Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Są to nazwiska, które dają gwarancję najwyższego poziomu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Zobacz więcej na temat:  Podlasie Białystok Dwójka Jakub Kukla MUZYKA

Festiwal pamięci Kazimierza Kowalskiego. Rozmowa z Małgorzatą Kowalską

Małgorzata Kowalska jest wdową po Kazimierzu Kowalskim, śpiewaku operowym, przez wiele lat związanym z Teatrem Wielkim w Łodzi. W ubiegłym roku, w "Muzycznej Jedynce", Kowalska mówiła: "Chcemy zorganizować Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku i w ten sposób uczcić pamięć mojego męża". W tym roku plany te stają się rzeczywistością. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paweł Sztompke Kazimierz Kowalski artysta ciechocinek

Zygmunt Krauze: w nowej operze odchodzę od koszmaru "Dziadów"

- W nowej operze są cztery łączniki – interludia, które są tangami. To coś zupełnie obcego, a cała muzyka jest bardzo napięta, bardzo emocjonalna. I te tanga dają oddechy, przenosimy się w zupełnie inną sytuację dźwiękową, w inną atmosferę. Wydaje mi się, że to trafny zabieg, choć ryzykowny - mówił w Dwójce kompozytor Zygmunt Krauze o swojej nowej operze "Noc kruków", którą 2 i 3 lipca można oglądać w Teatrze Stanisławowskim.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze Dwójka Beata Stylińska Adam Mickiewicz KULTURA

Rafał Siwek: festiwal w Weronie to miejsce magiczne

- Z festiwalem w Weronie na stałe jestem związany od 2014 roku, po raz pierwszy śpiewałem tutaj w 2005 roku. Tu przyjeżdżają melomani z całego świata, to jest letnia świątynia opery. Spektakle bardzo podobają się publiczności, przyszłoroczna setna edycja festiwalu będzie jeszcze ciekawsza. Wrócą inscenizacje, które były perłą tej sceny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Rafał Siwek.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Siwek śpiew Paweł Siwek Dwójka

Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego

Bogusław Kaczyński (1941-2016) zapisał się w historii polskiej kultury jako niezapomniany konferansjer oraz wielbiciel i ulubieniec gwiazd. Niedawno minęła rocznica jego urodzin, a latem jak zawsze arie i piosenki Jana Kiepury zabrzmią w Krynicy, stolicy festiwalu, który Bogusław Kaczyński powołał do życia. Stworzył także Łańcuckie Święto Muzyki, kierował teatrem Roma i wspierał młodych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki KULTURA Bogusław Kaczyński telewizja

Koncerty "Moniuszko 150". Stanisław Moniuszko od nieco innej strony

W Berlinie odbyły się koncerty w ramach trasy koncertowej projektu "Moniuszko 150" w 150-lecie śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Utwory religijne z jego repertuaru przedstawili między innymi muzycy z Polski, Niemiec i Litwy. Zwieńczeniem wydarzenia będzie album z zapisem obu koncertów. Tymczasem w poniedziałek rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Instytut Adama Mickiewicza Stanisław Moniuszko Berlin muzyka hp MUZYKA Konkurs Moniuszkowski 2022