Polskie Radio
Section05

osoby z niepełnosprawnością

"Nie leżą w łóżku, ale na treningach rozwijają swoje pasje"

Podczas paraolimpiady w Kanadzie w 1976 roku niepełnosprawni sportowcy ze Szwecji zauważyli, że zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych z tymi samymi dysfunkcjami, są od nich sprawniejsi i bardziej samodzielni. Okazało się, że jest to zasługa specjalnych treningów sportowych. O aktywnej rehabilitacji mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Rafał Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie niepełnosprawność rehabilitacja

25 lat i co dalej? Niepełnosprawni na rynku pracy

Przez lata państwo inwestuje w edukację młodych niepełnosprawnych, ale po ich 25 urodzinach wsparcie się kończy. A oni, często zepchnięci na margines społeczeństwa, tracą zdobyte umiejętności. Niewiele jest też firm, które chcą zatrudniać niepełnosprawnych, a młodzi ludzie, którzy mnóstwo wysiłku włożyli w swoją edukację, nie chcą być tylko rencistami na utrzymaniu rodziców. O problemie w audycji O Sobie Samych mówili Anna Witarzewska (Stowarzyszenie Tęcza), Dariusz Gosk (Fundacja Aktywizacja) i Mirosław Przewoźnik (biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych).
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność praca rynek pracy

„Prawie każdy niepełnosprawny może zrobić prawo jazdy”

„Ty też możesz!” – to hasło, które stworzył instruktor nauki jazdy Piotr Kosmowski. To zachęta, by osoby z niepełnosprawnością zrobiły prawo jazdy. Tym bardziej, że 56 proc z tych osób wskazuje choroby narządów ruchu jako najczęstszy problem zdrowotny. O zdawaniu na prawo jazdy przez osoby niepełnosprawne mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Artur Paczkowski, kierownik Pracowni Szkolenia Kierowców Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie oraz konsultant w Stowarzyszeniu Pomocy Kierowcom Niepełnosprawnym Spinka.
Zobacz więcej na temat:  samochody niepełnosprawność prawo jazdy motoryzacja

Jak otworzyć rynek pracy dla niewidomych?

Stefan Dunin-Wąsowicz z zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach nie ukrywał, że tytuł warsztatów "Widzieć inaczej" ma wiele znaczeń. - Przede wszystkim jest to marzenie, żeby osoby niewidome i słabowidzące znalazły się w głównym nurcie pracy, tak jak osoby widzące. Wierzymy, że jest to możliwe - mówił. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Elżbieta Korczyńska niepełnosprawność niewidomi pracodawcy pracownik aktywność