Polskie Radio
Section05

oszczędności

ANALIZA Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Surowce

Handel towarami jest tak stary jak gospodarka. W Sumerze gliniane tabliczki wskazywały liczbę glinianych żetonów znajdujących się w każdym zapieczętowanym naczyniu, a kupiec dostarczał określoną liczbę kóz. Gliniane tabliczki, które zawierały kwotę, czas i datę, uderzająco przypominają dzisiejsze kontrakty terminowe na towary. W miarę upływu czasu handlowcy towarowi doskonalili się, co w końcu doprowadziło do handlu złotem, srebrem i innymi metalami. Wraz ze wzrostem cen towarów ta alternatywna do tradycyjnych akcji i obligacji klasa aktywów przyciąga uwagę inwestorów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda obligacje

ANALIZA Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Portfel obligacji

Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda obligacje

ANALIZA Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Inwestowanie w akcje

Inwestowanie w akcje oznacza po prostu kupowanie niewielkich udziałów we własności spółki publicznej. Te małe udziały są znane jako akcje spółki, a inwestując w nie, masz nadzieję, że spółka będzie się rozwijać i osiągać dobre wyniki w czasie. Jeśli firma się rozwija i osiąga dobre wyniki, twoje akcje mogą stać się bardziej wartościowe, a inni inwestorzy mogą być skłonni kupić je od ciebie za więcej niż za nie zapłaciłeś. Jeśli tak się stanie, zarobisz, gdy sprzedasz swoje akcje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda

Eksperci: polska giełda staje się coraz bardziej atrakcyjnym sposobem na ratowanie oszczędności przed inflacją i niskimi stopami procentowymi

250 mln złotych rocznie to koszt zwolnienia z podatku PIT rodzin wielodzietnych, to element programu Partii Republikańskiej. W kontekście problemów z demografią, każda możliwości pomocy dla rodzin ma jakiś sens, ale bez publicznych programów mieszkaniowych i budowy np. przedszkoli, nie będzie  wzrostu dzietności - stwierdzili eksperci, goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Arkadiusz Pączka wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Piotr Soroczyński główny ekonomista KIG. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw kredyt walutowy inwestycje

Eksperci: mimo rosnących płac i zapotrzebowania na pracowników konsumenci nie czują się pewnie co do swojej finansowej przyszłości

Do czasu, gdy uspokoi się rosnąca inflacja, nastroje polskich konsumentów raczej nie będą się poprawiać. Mimo, że deklarują oni spore zakupy, mimo rosnących wynagrodzeń i niskiego bezrobocia, to jednak czują się niepewnie. Lokowanie oszczędności w banku nie bardzo ma sens, z uwagi na oprocentowanie bliskie zeru. Z tego powodu ryzykują na rynku nieruchomości lub na giełdzie, te problemy nie wpływają pozytywnie na poprawę nastrojów konsumentów – mówili goście "Rządów Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gotówka gus handel detaliczny lokata terminowa gpw mieszkania inwestycje usługi

Domowa edukacja ekonomiczna najmłodszych. Załóż konto dziecku

Czy jest sens zakładania konta lub wyrabiania karty płatniczej dzieciom? W obecnych czasach, kiedy oprocentowanie depozytów oscyluje wokół zera, a dodatkowo może istnieć niebezpieczeństwo, że dziecko ułatwi komuś włamanie się na konto rodziców. - Tak, warto - radzi ekspert, dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej. - Ale pod pewnymi warunkami - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  finanse oszczędzanie dzieci edukacja konto bankowe Roman Czejarek

Obligacje - lekarstwo na inflację

Jeżeli ktoś jest w stanie zaoszczędzić miesięcznie niewiele, np. 50, 100 lub 150 złotych, to ma kłopot, co zrobić z tymi pieniędzmi. Czy włożyć w przysłowiową skarpetę, bo w obecnych czasach nie opłaca się zanieść takich pieniędzy do banku. - Nie dość, że inflacja jest jedną z najwyższych w Europie, to stopy procentowe są bardzo niskie - mówi ekspert finansowy Tomasz Jaroszek.
Zobacz więcej na temat:  obligacje finanse finanse osobiste inflacja pieniądze oszczędzanie Roman Czejarek

Polacy coraz więcej oszczędzają. Eksperci o rosnących depozytach gospodarstw domowych i przedsiębiorstw

Rekordowe kwoty depozytów bankowych zarówno polskich gospodarstw domowych, jak i firm to wynik niepewności towarzyszącej pandemii. Gdy gospodarka się otwiera, widzimy pierwsze symptomy spadku dynamiki depozytów, a wzrostu konsumpcji - mówiła w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dodała, że wydawanie pieniędzy powinno być jednak rozsądne, a przedsiębiorcy powinni jak najszybciej zacząć inwestować.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze depozyt NBP finanse osobiste

Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Pandemia COVID-19 pogrążyła Stany Zjednoczone w recesji. Rynek mieszkaniowy zaś zaczął w środku kryzysu przeżywać boom. Między wrześniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. właściciele domów w USA powiększyli swój majątek o 1 bilion dolarów. Eksplodujący popyt w połączeniu z historycznie niską podażą doprowadził kupujących do desperackiego licytowania cen dostępnych nieruchomości. Zdrożały wszystkie ich rodzaje: od tanich domów po luksusowe rezydencje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes inwestycje nieruchomości USA