Polskie Radio
Section05

OZE

Reforma energetyki w Polsce. Wicepremier Sasin: najważniejsze, aby zmiany miały akceptację społeczną

- Tak jak w przypadku transformacji górnictwa udało się osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do parafowanego porozumienia ws. reformy energetyki. Zapewnił, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna POLSKA społeczeństwo

Rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej. Część energii z farm trafi do społeczności lokalnej

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, rząd przyjął autopoprawkę do ustawy wiatrakowej. Według przyjętej zmiany "inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10 procent mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców gminy w formule prosumenta wirtualnego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka elektrownie wiatrowe Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska GOSPODARKA

Polityka Energetyczna Państwa. Minister klimatu: do końca roku przedstawimy propozycję jej aktualizacji

Do końca roku resort klimatu i środowiska przedstawi rządowi propozycję aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. Ma ona uwzględniać konsekwencje energetyczno-finansowe związane z polityką sankcyjną UE wobec Rosji. Z drugiej strony ma gwarantować stabilne warunki dotyczące transformacji energetycznej w kierunku źródeł odnawialnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa energetyka energia elektryczna energia odnawialna energia atomowa POLSKA społeczeństwo

Z jednego uzależnienia w drugie. W Niemczech mniej rosyjskiego gazu, ale coraz więcej chińskich OZE

Niemcy pod silną presją NATO i Unii Europejskiej zmniejszają zależność od importu gazu z Rosji. Ten kontrowersyjny związek, który dał Kremlowi finansowy zastrzyk, wprawdzie dobiega końca, ale na horyzoncie pojawia się kolejne zagrożenie, mianowicie uzależnienie od Chin - czytamy na portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika Niemcy Chiny import odnawialne źródła energii energetyka energia odnawialna

Tauron wybuduje kolejną farmę wiatrową. To dwunasta inwestycja koncernu i pierwsza w woj. śląskim

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych. Budowa nowej farmy ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej w pierwszej połowie 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron energia odnawialna energetyka wiatr inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Wiceminister środowiska zachęca do oszczędzania energii w godzinach szczytu. "Korzyści również dla klimatu"

- Zachęcamy naszych obywateli do oszczędności, a najefektywniej można to robić we wskazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne godzinach szczytu. Wtedy najwięcej prądu jest wytwarzanych z konwencjonalnych źródeł energii - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (wiceminister klimatu i środowiska).
Zobacz więcej na temat:  Sejm POLSKA polityka energetyka ustawa Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polskie Radio 24

Rośnie globalna moc energii odnawialnej. MAE: kryzys energetyczny staje się punktem zwrotnym

W czasie najbliższych 5 lat na świecie przybędzie tyle OZE, ile w ciągu poprzednich 20 lat. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2.400 gigawatów - wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Stwierdzono, że globalny kryzys energetyczny napędza inwestycje w odnawialne źródła energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna rozwój bezpieczeństwo energetyczne

Miliardy euro na polską transformację energetyczną. KE zatwierdziła plany regionów

Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie plany pięciu polskich regionów węglowych na sfinansowanie zmian klimatycznych o wartości 3 miliardów 850 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Chodzi o województwa śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, małopolskie i łódzkie - donosi z Brukseli Beata Płomecka, zagraniczna korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska zielona energia węgiel górnictwo GOSPODARKA

Poseł PiS: Polska spełnia unijne wymagania dotyczące energii z OZE. Teraz KE powinna dać nam spokój

- Właśnie przekroczyliśmy wymaganą od nas ilość energii generowanej z OZE. Myślę, że jest to dobry argument do tego, żeby tłumaczyć Unii Europejskiej czy prosić o to, żeby nam już dała święty spokój, jeśli chodzi o wszelkie próby nacisku na Polskę - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Filip Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach energetyka Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska