Polskie Radio
Section05

paliwa alternatywne

ANALIZA Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

W roku 2018 na całym świecie wyprodukowano 11238 TWh energii elektrycznej, głównie z paliw kopalnych - węgla, gazu i oleju (64 proc). Za nimi uplasowały się źródła niskoemisyjne: hydroenergetyka (16 proc.), energia jądrowa (10 proc.), wiatr (5 proc.) i słońce (2 proc.). Oznacza to, że już teraz energetyka jądrowa jest w skali świata drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnym. Przyszłość widzą w niej również autorzy raportu opublikowanego w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia atom powietrze energetyka energia atomowa

ANALIZA Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat

Każdego roku w Polsce powstaje 70 do 90 tysięcy domów jednorodzinnych, a istnieje ich już około 6 milionów. Oznacza to, że w tym tempie do 2050 roku powstanie nawet 2,7 mln nowych domów. I każdy z nich będzie miał wpływ na otoczenie i klimat. Technologia budowania i termomodernizacja to narzędzia, które mają przybliżyć nas do niskoemisyjnej przyszłości. Ich rola i waga zostały uwzględnione również w nowym budżecie UE na lata 2021-27. Autorzy raportu TOGETAIR 2021 dzielą się pomysłami, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia powietrze

NASZ WYWIAD Technologie wodorowe szansą dla Polski. "Toczy się gra, kto będzie twórcą patentów, kupowanych na całym świecie"

- Obecne zainteresowanie świata wodorem może pozwolić Polsce wygenerować technologie na eksport, pod warunkiem, że polskie innowacje otrzymają odpowiednie wsparcie – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Antas, Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute. Ekspert ocenia, że kluczowa będzie w tym względzie współpraca nauki i biznesu, koordynacja działań polskich koncernów, a pozycję Polski wzmocni dostosowanie prawa i infrastruktury do nowych perspektyw.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NAUKA energetyka technologie wodór paliwa GOSPODARKA infrastruktura

PKN Orlen stawia na bioinwestycje. Daje trzecie życie południowym rafineriom - w Trzebini i Jedliczach

PKN Orlen przygotowuje się do transformacji energetycznej, stąd inwestuje w wytwarzanie bioproduktów. Zwiększa nakłady inwestycyjne w zakładach na południu Polski – inwestuje w dwie rafinerie: w Trzebini i Jedliczach, które nie tylko zwiększą produkcję tradycyjnych paliw, ale będą wytwarzać biopaliwa oraz glikol propylenowy i wodór.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen paliwa ekologia ochrona środowiska GOSPODARKA

Raport OPEC: jak zmieni się rynek ropy naftowej do 2045 r. pod wpływem koronawirusa i elektromobilności

Jak prognozuje OPEC w swoim ostatnim raporcie World Oil Outlook 2020, popyt na ropę, mimo pandemii, wróci w najbliższych latach do normy, ale po 2030 r. zacznie się zmniejszać w związku ze zmianami dotyczącymi elektryfikacji gospodarek i przechodzenia na pracę zdalną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OPEC paliwa elektromobilność ropa naftowa samochody elektryczne praca w domu

ENERGETYKA Polska strategia wodorowa coraz bliżej. Krzysztof Kubów: dokument ma powstać w tym roku

Powstanie polska strategia wodorowa i prawo wodorowe - zapowiedział podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodorowej. Dodał, że Polski rząd stawia na gospodarkę wodorową.
Zobacz więcej na temat:  energetyka wodór Europejski Kongres Gospodarczy paliwa POLSKA GOSPODARKA

Coraz liczniejsza koalicja popierająca inwestycje w gaz. Już 8 państw naciska na UE

Cypr dołączył do grupy ośmiu państw członkowskich, które chcą przekonać Komisję Europejską do inwestycji w technologie i infrastrukturę gazową. Inicjatorem powołania grupy jest Polska. Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny energetyka OZE Cypr ministerstwo klimatu

Gość "Rządów Pieniądza": Polska liderem redukcji emisji CO2

Spełnienie przez Polskę norm ograniczenia emisji już teraz spowodowałoby ogromne problemy dla naszej gospodarki - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zauważył też, że „przespaliśmy” dyskusję, która od co najmniej 8 lat toczył się w Brukseli i innych stolicach europejskich. Dlatego dziś w Brukseli tak trudno o akceptację naszej narracji w sprawie transformacji energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  klimat GOSPODARKA węgiel