Polskie Radio
Section05

paliwa alternatywne

Wodór i prąd paliwami przyszłości? "Tankowanie musi się po prostu opłacać"

Transformacja sektora energetycznego jest obecnie kluczowym wyzwaniem dla Polski. Celem działań powinno być ograniczenie emisji CO2 w procesach przemysłowych i transporcie. Pomóc mają w tym technologie i systemy wodorowe. Niebagatelną rolę - szczególnie w transporcie - mają szansę odegrać również napędy elektryczne. Paliwa alternatywne to jeden z tematów trwającego kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektromobilność wodór transport energetyka

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od niego zależą w Polsce ceny prądu

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia powietrze energetyka ETS

ANALIZA Szczyt Klimatyczny TOGATAIR 2021 nowym impulsem do rozwoju zielonej transformacji polskiej gospodarki

Zakończył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021. Trzydniowa konferencja pełna wystąpień, debat i dyskusji dotyczyła zmian klimatycznych w pięciu obszarach tematycznych: ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że dyskusje ekspertów pomogą wytyczyć nowe kierunki zmian naszej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia atom powietrze energetyka energia atomowa ekologia OZE wodór energia elektryczna

ANALIZA Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

W roku 2018 na całym świecie wyprodukowano 11238 TWh energii elektrycznej, głównie z paliw kopalnych - węgla, gazu i oleju (64 proc). Za nimi uplasowały się źródła niskoemisyjne: hydroenergetyka (16 proc.), energia jądrowa (10 proc.), wiatr (5 proc.) i słońce (2 proc.). Oznacza to, że już teraz energetyka jądrowa jest w skali świata drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnym. Przyszłość widzą w niej również autorzy raportu opublikowanego w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia atom powietrze energetyka energia atomowa

ANALIZA Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat

Każdego roku w Polsce powstaje 70 do 90 tysięcy domów jednorodzinnych, a istnieje ich już około 6 milionów. Oznacza to, że w tym tempie do 2050 roku powstanie nawet 2,7 mln nowych domów. I każdy z nich będzie miał wpływ na otoczenie i klimat. Technologia budowania i termomodernizacja to narzędzia, które mają przybliżyć nas do niskoemisyjnej przyszłości. Ich rola i waga zostały uwzględnione również w nowym budżecie UE na lata 2021-27. Autorzy raportu TOGETAIR 2021 dzielą się pomysłami, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia powietrze

NASZ WYWIAD Technologie wodorowe szansą dla Polski. "Toczy się gra, kto będzie twórcą patentów, kupowanych na całym świecie"

- Obecne zainteresowanie świata wodorem może pozwolić Polsce wygenerować technologie na eksport, pod warunkiem, że polskie innowacje otrzymają odpowiednie wsparcie – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Antas, Esperis Consulting, współzałożyciel Emerging Futures Institute. Ekspert ocenia, że kluczowa będzie w tym względzie współpraca nauki i biznesu, koordynacja działań polskich koncernów, a pozycję Polski wzmocni dostosowanie prawa i infrastruktury do nowych perspektyw.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NAUKA energetyka technologie wodór paliwa GOSPODARKA infrastruktura

PKN Orlen stawia na bioinwestycje. Daje trzecie życie południowym rafineriom - w Trzebini i Jedliczach

PKN Orlen przygotowuje się do transformacji energetycznej, stąd inwestuje w wytwarzanie bioproduktów. Zwiększa nakłady inwestycyjne w zakładach na południu Polski – inwestuje w dwie rafinerie: w Trzebini i Jedliczach, które nie tylko zwiększą produkcję tradycyjnych paliw, ale będą wytwarzać biopaliwa oraz glikol propylenowy i wodór.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen paliwa ekologia ochrona środowiska GOSPODARKA

Raport OPEC: jak zmieni się rynek ropy naftowej do 2045 r. pod wpływem koronawirusa i elektromobilności

Jak prognozuje OPEC w swoim ostatnim raporcie World Oil Outlook 2020, popyt na ropę, mimo pandemii, wróci w najbliższych latach do normy, ale po 2030 r. zacznie się zmniejszać w związku ze zmianami dotyczącymi elektryfikacji gospodarek i przechodzenia na pracę zdalną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OPEC paliwa elektromobilność ropa naftowa samochody elektryczne praca w domu

ENERGETYKA Polska strategia wodorowa coraz bliżej. Krzysztof Kubów: dokument ma powstać w tym roku

Powstanie polska strategia wodorowa i prawo wodorowe - zapowiedział podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodorowej. Dodał, że Polski rząd stawia na gospodarkę wodorową.
Zobacz więcej na temat:  energetyka wodór Europejski Kongres Gospodarczy paliwa POLSKA GOSPODARKA

Coraz liczniejsza koalicja popierająca inwestycje w gaz. Już 8 państw naciska na UE

Cypr dołączył do grupy ośmiu państw członkowskich, które chcą przekonać Komisję Europejską do inwestycji w technologie i infrastrukturę gazową. Inicjatorem powołania grupy jest Polska. Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny energetyka OZE Cypr ministerstwo klimatu