Polskie Radio
Section05
pandemia

32. finał WOŚP coraz bliżej. Powikłania oddechowe po pandemii wciąż wielkim wyzwaniem

28 stycznia na ulice wyjdzie kilkanaście tysięcy wolontariuszy z puszkami. Będą zbierać na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc. Hasłem tegorocznej akcji są "Płuca po pandemii". Jak przyznaje prof. Waldemar Goździk z Oddziału Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wciąż bardzo wielu pacjentów zmagających się ze skutkami tzw. long COVID wymaga rehabilitacji oddechowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Elżbieta Osowicz WOŚP zdrowie pandemia choroby płuc

Spór Polski z Pfizerem. Chodzi o kwotę ponad 5,5 mld zł

Sprawa powinna być omawiana w oparciu o prawo belgijskie i belgijskie prawo procesowe, a nie z perspektywy prawa polskiego i polskiego postępowania cywilnego, ponieważ systemy te różnią się znacząco - twierdzą przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską w sporze z Pfizerem. Przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Pfizer szczepienia COVID-19 pandemia

Boris Johnson przesłuchiwany ws. działań państwa podczas pandemii. Ludzie mają żal o "partygate"

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stanął przed komisją badającą reakcję państwa na kryzys koronawirusowy. Przed budynkiem zebrały się osoby, które straciły bliskich. Johnson przeprosił ludzi za cierpienie, którego zaznali podczas pandemii. Zebrani mieli żal do premiera między innymi za łamanie zasad i organizowanie przyjęć na Downing Street.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson COVID-19 koronawirus pandemia

Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Wiceminister zdrowia: liczę, że przekona osoby, które nie ufały poprzednim preparatom

- Wczoraj chęć szczepienia wyrażało ok. 100 tys. osób. Dzisiaj, wychodząc do studia, dowiedziałem się, że jest zapotrzebowanie na poziomie 160 tys. Polacy chcą się zatem szczepić. To jest bardzo dobra wiadomość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia, senator PiS Waldemar Kraska, odnosząc się do udostępnionej społeczeństwu nowej szczepionki przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska zdrowie pandemia szczepienia COVID-19 sars-cov-2 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia bezpieczeństwo społeczeństwo medycyna Paweł Zieliński

Nie żyje Michèle Rivasi. Francuska europoseł badała aferę "Pfizergate"

Nie żyje Michèle Rivasi, francuska deputowana do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych, która badała tzw. aferę "Pfizergate" (zwaną też aferą SMS-ową). Polityk zmarła w środę w drodze do Brukseli; przyczyną był zawał serca. Miała 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia Pfizer szczepionka szczepienia COVID-19 sars-cov-2

Premier Niemieckiego landu chciała kupić szczepionki od Rosji. Pomagał jej szef spółki Nord Stream 2

W czasie pandemii koronawirusa premier niemieckiego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig chciała zakupić rosyjską szczepionkę Sputnik V dla potrzeb swojego kraju związkowego. Kontaktowała się w tej sprawie w 2021 roku z człowiekiem z bliskiego kręgu Putina, Matthiasem Warnigiem, który zarządzał wówczas spółką Nord Stream 2 - informuje tygodnik "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia szczepionka Niemcy Rosja ŚWIAT Europa

Afera covidowa na Downing Street. Ujawniono wypowiedzi Johnsona. "Niszczymy gospodarkę dla ludzi, którzy i tak umrą"

Były premier Boris Johnson miał uważać, że starsi ludzie powinni zarazić się COVID-19 i "zaakceptować swój los", żeby młodzi mogli prowadzić normalne życie - tak wynika z notatek głównego doradcy naukowego brytyjskiego rządu Patricka Vallance'a. Poznaliśmy je podczas publicznego dochodzenia w sprawie reakcji rządu na pandemię. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pandemia COVID-19 koronawirus Wielka Brytania Boris Johnson

Szef pogotowia z Włoch ukarany za to, ze pracował za dużo podczas pandemii. "Czuję się głęboko zraniony"

Karę administracyjną w wysokości 27 tysięcy euro musi zapłacić dyrektor pogotowia w Bari na południu Włoch za to, że pracował za dużo podczas pandemii COVID-19 - podały media. Oburzony lekarz napisał list do prezydenta Sergio Mattarellego przypominając, że w jego szpitalu wyleczono w czasie tego kryzysu 8600 chorych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 Włochy szpital ŚWIAT Europa