Polskie Radio
Section05

papież Franciszek

PREMIUM Negocjacje z Chinami dyskutowane na konklawe? Winny papabile

Kardynałowie wybierają w czasie trwającego konklawe następcę papieża. Poszukiwany jest ktoś, kto poprowadzi Kościół przez czas aktualnych kryzysów na świecie i odpowie na wyzwania związane z laicyzacją społeczeństw. Wśród papabili wymienia się wiele nazwisk, jednak jedno pojawia się najczęściej - to włoski kardynał Pietro Parolin. Inni zwracają uwagę, że w konklawe nic nie jest oczywiste.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Przemysław Goławski konklawe

PREMIUM Co dalej z Kościołem? "Dobre kierunki będą kontynuowane"

W ostatnich latach w Kościele uruchomiono wiele procesów, które mają szansę przeobrazić go zgodnie z ideą upraszczania i porządkowania, które promował papież Franciszek. Wśród ważnych wyznaczników działań jest rozwój dialogu i wspólnego poszukiwania porozumienia. O tym, jak to jest z dziedzictwem papieża z Argentyny oraz co dalej z Kościołem, mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Bańka, filozof i teolog, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Przemysław Goławski konklawe

Jak dawniej wybierano papieży? Przez dwanaście wieków Kościół nie znał konklawe

Konklawe, czyli forma wyboru papieża, polegająca na tajnym głosowaniu dokonywanym przez wąską grupę duchownych w zamkniętym na klucz pomieszczeniu, nie była znana Kościołowi przez większość jego istnienia. W ciągu pierwszych dwunastu stuleci wybór biskupa Rzymu wyglądał inaczej, a wpływ, niekiedy kluczowy, na wynik elekcji miały również osoby świeckie, w tym cesarze i królowie.
Zobacz więcej na temat:  konklawe Kościół katolicki papież starożytność średniowiecze

Papież z Afryki? Kościół znał takie przypadki

Franciszek był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, ale nie pierwszym spoza Europy. Choć Europejczycy całkowicie zdominowali tron papieski, w pierwszych siedmiu stuleciach chrześcijaństwa prawdopodobnie jedenastu papieży do Rzymu przybyło spoza Starego Kontynentu. Poza św. Piotrem poczet ten tworzyli między innymi mieszkańcy Afryki, Syrii, poddani muzułmańskich władców, a nawet syn Judasza z Betlejem.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki kościół prawosławny Watykan Konstantynopol starożytność Rzym

Ostatnia kongregacja kardynałów. Watykan przed konklawe

W Watykanie odbędzie się dziś ostatnie spotkanie wszystkich kardynałów przed środowym konklawe. Duchowni są ostrożni i nie ujawniają swoich faworytów do objęcia sterów Kościoła katolickiego. Media i watykaniści podkreślają wagę kongregacji generalnych dla przyszłości Kościoła katolickiego i wyboru nowego papieża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan konklawe aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki papież

PREMIUM Ekspert: następca dostanie całe dossier papieża Franciszka

Tylko dwa dni zostały do rozpoczęcia konklawe, czasu, który zadecyduje o wyborze następcy papieża Franciszka. Wszyscy, którzy są zaangażowani w przebieg i organizację konklawe, świeccy pracownicy techniczni i część duchownych, dziś wieczorem złożą także przysięgę zachowania tajemnicy. Jak mówi w rozmowie z portalem PolskieRadi24.pl prof. Daniel Arasa, konsultor watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, kluczowe są jednak spotkania kardynałów - te, które poprzedzają konklawe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan konklawe papież aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Przemysław Goławski

Od "sede vacante" po "habemus papam". Konklawe od kulis

Konklawe to jedno z najbardziej fascynujących i tajemniczych wydarzeń nie tylko w Kościele katolickim, ale i w świecie globalnej polityki. To niezwykły proces – od sede vacante, przez extra omnes, tajne głosowania, aż po historyczne habemus papam. Jak działa mechanizm konklawe i dlaczego wybory nowego papieża budzą emocje na całym świecie?
Zobacz więcej na temat:  konklawe papież Dwójka Elżbieta Szymkowska religia KULTURA

"Sytuacja na świecie jest wyjątkowo trudna". Szef polskiej dyplomacji przedstawił założenia polityki zagranicznej

Minister Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski dyplomacja Donald Trump Watykan Kanada konstytucja 3 maja Polonia Brazylia