Polskie Radio
Section05

parki narodowe

W niedzielę od 9.00 plenerowa audycja z Poleskiego Parku Narodowego!

Jak co miesiąc wyruszamy do parku narodowego. Tym razem ekipa dziennikarzy w składzie Marta Powałowska, Krystian Tyrański i Franek odwiedzają Poleski Park Narodowy. W programie rozmowy z przyrodnikami, pracownikami parku i przede wszystkim rodzinami, które biorą udział w "Dzikiej Odysei". Dowiemy się jakie zwierzę jest symbolem tego parku, o jego historii oraz tego, co warto zobaczyć w nim o tej porze roku.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Wielkopolski Park Narodowy Marta Powałowska Krystian Tyrański edukacja przyrodnicza

Wielkopolski Park Narodowy i jego ślady sprzed tysięcy lat

Wielkopolski Park Narodowy to jedno z najbardziej malowniczych i fascynujących miejsc w Polsce, którego piękno zostało podkreślone podczas audycji "Dziki Poranek w Polskim Radiu Dzieciom". W audycji prowadzonej przez Martę Pawłowską, Krystiana Tyrańskiego oraz Franka, gościli eksperci związani z parkiem. O jego walorach opowiedzieli dyrektor parku, Rafał Kurczewski i Dorota Matuszewska, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat tego unikalnego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Wielkopolski Park Narodowy edukacja przyrodnicza Krystian Tyrański Marta Powałowska

Bogactwo fauny i flory z Parku Narodowym "Ujście Warty"

Audycja plenerowa nadana była z malowniczego Parku Narodowego "Ujście Warty", gdzie przyroda i historia splatają się w niezapomniane widoki. W audycji wiele ciekawostek na temat Parku Narodowego "Ujście Warty", a naszymi przewodnikami byli Olga Betańska i Remigiusz Wojtera - dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty". Co czyni ten park tak wyjątkowym i jakie skarby kryje w swoim wnętrzu?
Zobacz więcej na temat:  park narodowy DAB+

Z mikrofonem w Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy, najstarszy w Polsce, jest nie tylko symbolem ochrony dzikiej przyrody, ale także centrum edukacji ekologicznej, gdzie obalane są mity o zwierzętach, prowadzone są pionierskie badania, a odwiedzający mogą odkrywać unikalne piękno natury oraz poznawać jej tajemnice od najmłodszych lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom, w której przeniesiemy Was do serca Białowieskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Białowieża radio dla dzieci DAB+ Marta Powałowska Krystian Tyrański

Puszcza Bukowa Parkiem Narodowym

Dlaczego Puszcza Bukowa nie jest Parkiem Narodowym? Dlaczego Puszcza Bukowa powinna być Parkiem Narodowym? Te pytania towarzyszą nam podczas spaceru w rezerwacie Bukowe Zdroje. Odpowiada na nie badaczka Puszczy, Grażyna Domian, współautorka monografii „Księga Puszczy Bukowej”. Aktorzy planu drugiego: buki (w ilości trudno policzalnej), dzięcioły, spadające żołędzie, strumień Chojnówka i ….autostrada.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Bukowa las Dwójka Katarzyna Nowak przyroda natura parki krajobrazowe

Poradnik Młodego Odkrywcy - 04 - Dziennik ekspedycyjny

Dziennik ekspedycyjny to zeszyt, teczka lub plik, w którym zapisujemy i umieszczamy swoje spostrzeżenia, zaskoczenia, przemyślenia i doświadczenia związane z daną wyprawą, dniem i chwilą. Dlaczego warto zbierać swoje dzikie wspomnienia? O tym dowiecie się z podcastu Marty Kawalec. Zdjęcia, relacje dźwiękowe, filmiki czy zapisane wierszem wrażenia to tylko kilka z propozycji, w jaki sposób prowadzić swój dziennik ekspedycyjny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci podróże

Relacje z rodzinnych wypraw do nadmorskiego parku narodowego na południu Norwegii - Ytre Hvaler

Rodzina z Norwegii, która odwiedziła studio Polskiego Radia Dzieciom, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z wypraw do parków narodowych zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Laura i jej rodzice Basia i Paweł, mieszkają na co dzień w Fredrikstad, na południu Norwegii, w pobliżu Parku Narodowego Ytre Hvaler. Jak wspomnieli w rozmowie, ten nadmorski park oferuje piękne krajobrazy z wyspami i fiordami. Wspólnie uwielbiają je eksplorować. Wiele radości sprawia im obcowanie z przyrodą. Mogą tam spacerować, słuchać szumu fal, wdychać zapachy morza i cieszyć się bliskością natury.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Tatrzański Park Narodowy Góry Stołowe podróże Podróże rodzinne

Czekamy na zdjęcia z wypraw do parków narodowych! Odkrywaj parki narodowe z Polskim Radiem Dzieciom!

Na antenie Polskiego Radia Dzieciom trwa Tydzień z Parkami Narodowymi. Słuchacze mogą liczyć na materiały reporterskie, parkowe ciekawostki i nowy podcast "Poradnik Młodego Odkrywcy", zaś w nowym serwisie specjalnym parkinarodowe.polskieradio.pl można śledzić wyzwanie jakie podjęło PRD, aby podczas rodzinnych wypraw z mikrofonem, w 23 miesiące odwiedzić 23 polskie parki narodowe. Redakcja zachęca w ten sposób do odwiedzania parków narodowych z całym jej walorem przyrodniczym. Rodziny chętne do podzielenia się swoimi zdjęciami z wypraw do parków narodowych mogą wysłać swoje fotorelacje i krótkie opisy na adres dzieci@polskieradio.pl. Na autorów najciekawszych zdjęć czekają niespodzianki.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci patronatPRD dzieci serwisy specjalne podróże Podróże rodzinne

Wyprawa do Drawieńskiego Parku Narodowego. Jak tym razem poradzili sobie mali podróżnicy?

Jak poruszać się po Drawieńskim Parku Narodowym, co ciekawego możemy tam znaleźć i czy są jakieś skuteczne sposoby na kleszcze? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do udziału w Dzikiej Odysei, a o tym jak przebiegła kolejna wyprawa opowiedziała w "Poranku" Marta Powałowska, korespondentka Polskiego Radia Dzieciom. Więcej informacji o wyprawach rodzinnych z mikrofonem na parkinarodowe.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce Drawieński Park Narodowy przyroda

Drawieński Park Narodowy na szlaku Małych Odkrywców

Drawieński Park Narodowy znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Jest to jeden z nielicznych takich parków, które położone są nieco w głębi kraju, a nie przy jego granicy. Powodem jego utworzenia była m.in. ochrona obszarów rzeki Drawa, od której został on również nazwany. Nie bez znaczenia jest także symbol parku, czyli wydra, która żyje w środowisku wodnym.  
Zobacz więcej na temat:  Dzika Odyseja radio dla dzieci Marta Powałowska Krystian Tyrański

Jeśli nie orzeł, to jakie zwierzę widnieje na naszym godle?

- Najbardziej prawdopodobne, że pierwowzorem białego orła z naszego godła jest bielik - powiedział Przemysław Barszcz, autor książki "Zwierzęta w godłach". - Sięgając do historii i zestawiając ją z naszym godłem morze się jednak okazać, że jeśli widnieje na nim bielik, to on w systematyce zoologicznej, nie jest orłem - dodał gość "Popołudnika" i opowiedział o innych ptakach, które znalazły się w godłach państw i miast.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci przyroda zwierzęta leśne zwierzęta