Polskie Radio
Section05

Piotr Majewski

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Osiecka Stanisław Lem Jerzy Limon Barbara Marcinik Katarzyna Cygler KULTURA literatura

"Nim wstanie dzień"

My już wiemy, że zmierzamy do finału tej historii, a więc – żadnej nadziei. Rok 1964 w serialu "Osiecka", w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, wyprodukowanym przez Telewizję Polską, już dawno za nami, a to właśnie w tym roku premierę miał film Jerzego Hoffmanna pod tytułem "Prawo i pięść" (scenariusz Józefa Hena na podstawie jego powieści "Toast"), w którym Edmund Fetting śpiewał "Nim wstanie dzień" – balladę Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy. Przy okazji przypominamy, że 30 stycznia minęła 20. rocznica śmierci aktora.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Barbara Marcinik Katarzyna Cygler Magazyn Bardzo Kulturalny pandemia koronawirus TEATR Krzysztof Kowalewski

Scenarzysta "Osieckiej": nie starałem się niczego upiększać

– Moja znajomość z Agnieszką Osiecką rozpoczęła się, gdy trafiłem do STS-u, gdzie miałem okazję poznać grono wybitnych ludzi, którzy w tym teatrze funkcjonowali, jak również bohaterów serialu "Osiecka" – mówi Maciej Karpiński, współscenarzysta serialu "Osiecka". – Był to główny powód, dla którego podjąłem się pracy nad tą telewizyjną produkcją – dodaje gość Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Osiecka serial KULTURA TVP

"Uciekaj moje serce". Magazyn Bardzo Kulturalny

Jej życie to prawdziwa love story. Historia miłości niespełnionych. "Króliczek goniony" był przez nią przez całe życie, całe, bo w dzieciństwie także nie zaznała uczucia, jakiego pragnęła. Nikogo nie mamy prawa osądzać, może po prostu cała ta historia wzięła się z pragnień, którym nikt nie był w stanie sprostać. Jej serce było zbyt pobudliwe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Osiecka Krzysztof Kamil Baczyński Cyprian Kamil Norwid Stanisław Lem Tadeusz Różewicz Barbara Marcinik Katarzyna Cygler SZTUKA Przemysław Bluszcz Wiktoria Gorodeckaja

"A to wszystko nie tak, nie tak, nie tak…"

I znowu Przemek Bluszcz wkroczył, jako ten, który wie(!), o czym jest piosenka, przebrany za agenta i, tym razem, pozwolił sobie na więcej. To jedna z najbardziej wiarygodnych ról w serialu (choć epizodyczna), serialu, któremu konsekwentnie towarzyszymy i, co zdarza się od prawie 30 lat MBK, trochę "pod prąd" powszechnym opiniom, recenzjom. W tym sensie "pasujemy" do bohaterki serialu pod tytułem "Osiecka".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Katarzyna Cygler KULTURA Trójka

Muzyka piękna, która porusza, bawi i relaksuje

Muzyka, jako sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie, jest jedną z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka poprzez dźwięki – taką definicję muzyki znalezioną w internecie na początku programu zacytował Piotr Majewski. I przy okazji zwrócił uwagę, że nie ma w tej definicji żadnych wskazań gatunkowych czy stylistycznych. Bo każdy nosi w sobie własną muzykę, która jest najpiękniejsza.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Jazz Trójka

Z archiwum Studia Jazzowego Polskiego Radia – część 2

Z nami kolejne wydanie audycji "Między dniem a snem", a w niej dalszy ciąg wspólnego słuchania nagrań, które znalazły się na unikatowym wydawnictwie Polskiego Radia dokumentującym działalność Studia Jazzowego Polskiego Radia kierowanego przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w latach 70. Ponadto pojawiły się nagrania Wojciecha Karolaka i George'a Duke'a.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Polskie Radio Wojciech Karolak

Osiecka to fajna dziewczyna

"Ale Osiecka to fajna dziewczyna – skądkolwiek ją wygonią, znajdzie sposób, żeby swoje powiedzieć (…) w "Podwieczorku przy mikrofonie" przemyciła rosyjską piosenkę "Murka" – świetnie ją przełożywszy (…) Tekst jest najwyraźniej z czasu wojny domowej – "Murka, miła Murka, dziewczyna zła, zdradziła swą ferajnę, poszła do roboty w Czeka – za co zginąć musi (…) – Ciekawa jestem, jak długo pozwolą śpiewać tę znakomitą piosenkę" – notowała w "Dzienniku" z 10 stycznia 1965 roku Maria Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Agnieszka Osiecka serial dyskusja Barbara Marcinik