Polskie Radio
Section05

płaca minimalna

Płaca minimalna po nowemu. Eksperci oceniają pomysł rządu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce, by pensja minimalna była zasadniczą, to znaczy, by nie obejmowała dodatków i premii. W praktyce oznaczałoby to wzrost minimalnego wynagrodzenia, a więc więcej pieniędzy w portfelach, ale też wyższe koszty pracodawców. O pensji minimalnej, nie tylko w kontekście premii i dodatków, dyskutowali w Polskim Radiu 24 Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 gospodarka polska infografika GOSPODARKA

Polskie Radio 24 Budżet Polski. "Widać pokrycie z planem wieloletnim"

Rada Dialogu Społecznego obradowała w minionym tygodniu nad założeniami budżetu państwa na przyszły rok. Przedstawiciele środowisk pracodawców i związków zawodowych są zgodni: plan jest na ogół realny. Większe zastrzeżenia mają do budżetu 2024, w którym wskaźnik wzrostu gospodarczego został zaplanowany na poziomie 3,1 proc. O budżecie, płacy minimalnej i wzroście gospodarczym Polski rozmawiali w audycji "Kapitał i praca" Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ Solidarność), Mariusz Zielonka (Konfederacja Lewiatan) i dr Sławomir Dudek (Instytut Finansów Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  budżet wynagrodzenia Solidarność Lewiatan gospodarka polska GOSPODARKA

POLSKIE RADIO 24 Płaca minimalna. Eksperci o optymalnym wzroście podstawowej pensji

Podwyżka najniższego wynagrodzenia oznacza wyższe koszty dla pracodawców, ale też pozwala najmniej zarabiającym systematycznie podnosić poziom życia. Ile powinna wynosić płaca minimalna, jakie jej podwyżki są najbardziej uzasadnione i jak powinna się kształtować w relacji do wzrostu wydajności - o tym dyskutowali w Polskim Radiu 24 dr Barbara Godlewska - Bujok, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pracy, Kamil Sobolewski, ekspert Pracodawców RP i Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca społeczeństwo

"W tym roku rząd stawia na konsumpcję". Ekspert o założeniach budżetu państwa

Założenia do projektu budżetu państwa na 2025 są całkiem realne. Nasze PKB w przyszłym roku będzie mocno podbijane przez środki z KPO, a co za tym idzie na nasz rozwój gospodarczy bardzo mocno będą wpływały inwestycje. Z kolei - jak zakłada rząd - w tym roku motorem napędowym naszej gospodarki będzie konsumpcja - mówił Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan, który był gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb

Wzrost płacy minimalnej powinien być powiązany z wydajnością, a nie z unijnymi dyrektywami

Płaca minimalna wpływa na konkurencyjność całej gospodarki, bo to decyzja urzędowa, korzystana dla biurokracji, ale jej wysokość nie podlega powszechnym negocjacjom poza Radą Dialogu Społecznego, a każdy sektora gospodarki ma inne problemy z zatrudnieniem, co wynika z demografii - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i honorowa prezes PTE oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy wynagrodzenia

Noc Muzeów: okazja do niezwykłego zwiedzania i… czas protestu samorządowych muzealników

Już kolejny raz w całym kraju odbywa się Noc Muzeów, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tym bardziej że w tym czasie placówki ujawniają swoje tajemnice i otwierają miejsca, do których zwykle zajrzeć nie można. Tymczasem właśnie w Noc Muzeów protest zapowiadają pracownicy warszawskich muzeów. Hasło "Wystawne gmachy – głodowe pensje" ma zwrócić uwagę na poważne problemy płacowe w tej grupie zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Noc Muzeów 2024 zwiedzanie protest pracownicy zarobki Aleksandra Dobieszewska Michał Matus Trójka

Eksperci: krótszy czas pracy wymaga większej produktywności i nie ograniczy wzrostu płac

Tylko 30 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy, co na pewno nie wpływa dobrze na wydajność, która rośnie, ale nadal jest sporo niszą od europejskiej średniej. Propozycje ograniczenia czasu pracy wydają się więc dyskusyjne. Jednocześnie coraz więcej z nas zarabia płacę minimalną, a połowa pracowników nie osiąga zaś nawet mediany tj. ok. 6 tys. zł - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zarobki rynek pracy wynagrodzenia