Polskie Radio
Section05

polecane24

Cichociemni – Spotkania Filmowe w Warszawie

„Cichociemni – Spotkania Filmowe” to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, podczas którego odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Program obejmuje m.in. warsztaty z zakresu charakteryzacji, scenografii i kostiumów, a także prelekcje i pokaz filmu w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My, cichociemni". O projekcie opowiadały w Rozmowie Kulturalnej Monika Soroka (koordynatorka projektów edukacyjnych) i Joanna Kacperczyk (edukatorka).
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni dzieci FILM historia Polski Warszawa

Kornel Morawiecki: ekshumacje nie przybliżą nas do prawdy

– Nie przewiduję, by odkrycie 83 trumien dało odpowiedź na to, dlaczego doszło do tej tragedii – mówił w audycji Dwoje Na Jednego o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej Kornel Morawiecki, opozycjonista z czasów PRL i przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump ekshumacja Kornel Morawiecki Marsz Niepodległości Smoleńsk Święto Niepodległości katastrofa w Smoleńsku

Ameryka kontra Donald Trump. Jak za Lincolna?

– To kampanijne wypowiedzi Donalda Trumpa sprawiły, że ma wielu zagorzałych przeciwników – powiedział Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Tysiące ludzi w USA kontynuuje uliczne protesty przeciwko nowo wybranemu prezydentowi. W audycji "Świat w powiększeniu" rozmowa na temat źródeł tak zdecydowanych manifestacji przeciwko wynikom wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton Marek Wałkuski USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

"Projekt Rosie" i "Efekt Rosie", czyli miłość nie wybiera

Czy istnieje kwestionariusz, który wyłoni idealnego partnera? Czy można zaprojektować uczucie? Czy to prawda, że nie da się znaleźć miłości, bo ta nie wybiera? Przetłumaczone na 36 języków romantyczne komedie "Projekt Rosie" i "Efekt Rosie" to przykłady książek, dzięki którym czytelnik poczuje się lepiej. Ich autor Graeme Simsion był gościem audycji Warto Czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Australia czytelnictwo książki literatura miłość

Apel prezydenta próbą zasypania podziałów

– Prezydent Andrzej Duda wyraźnie zaakcentował swoją skłonność do tego, by co najmniej zafastrygować to pęknięcie, które jest pomiędzy ludźmi wyznającymi różne poglądy na państwo – mówił o przemówieniu Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice. Wydarzenia tygodnia komentowała w Polskim Radiu 24 również Anna Sarzyńska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda polityka Święto Niepodległości Andrzej Jonas Donald Trump wybory w USA

Zmarł legendarny obrońca opozycjonistów z czasów PRL

Walczył o skazanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gen. Czesława Kiszczaka oraz zabójców Grzegorza Przemyka. Zostanie zapamiętany jako obrońca w sprawach politycznych w okresie PRL. Mecenas Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada. Miał 76 lat. Jego niezłomną działalność i najważniejsze rozprawy, w których brał udział, wspominali w Polskim Radiu 24 zaproszeni goście.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk historia Polski Maciej Bednarkiewicz PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak opozycja demokratyczna komunizm Patryk Pleskot Jacek Szymanderski

"Wybór Trumpa to esencja demokracji"

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych było dla części ekspertów dużym zaskoczeniem. Goście Konfrontacji Idei – prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista i Janusz Reiter, były ambasador RP w USA – zastanawiali się nad tym, czy tryumf antysystemowego kandydata można uznać za kryzys demokracji za oceanem.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Janusz Reiter Polskie Radio 24 Ryszard Bugaj USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA