Polskie Radio
Section05

polecane24

Uprowadzenia rodzicielskie dzieci. Będą zmiany w prawie

Polacy często tworzą związki mieszane z obcokrajowcami. Część z tych relacji nie kończy się jednak pomyślnie, zwłaszcza dla dzieci, które często wysyłane są za granicę po błyskawicznych wyrokach sądowych. O tym, dlaczego tak się dzieje i dlaczego polskie matki tak łatwo pozbawiane są prawa do widzenia swoich dzieci, rozmawiali w programie Kulisy Spraw posłanka Kukiz’15 Barbara Chrobak, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i mecenas Magdalena Żurawska.
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo obcokrajowcy prawo przestępczość rodzina

Porozumienie o współpracy między IPN a Muzeum Katyńskim

W środę w Muzeum Katyńskim podpisano porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a Muzeum Wojska Polskiego. Placówki będą wspólnie angażować się w przedsięwzięcia edukacyjne, by – dzięki  współpracy – skuteczniej propagować wiedzę dotyczącą zbrodni katyńskiej oraz losów Polaków na Kresach Wschodnich. Gośćmi Polskiego Radia 24 były dr Ewa Kowalska (Muzeum Katyńskie - oddział Muzeum Wojska Polskiego) i Justyna Skowronek (IPN).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Katyń muzeum Zbrodnia Katyńska

"SB próbowała otruć Annę Walentynowicz"

- Nie znam dokładnie akt, częściowo są one utajnione. Niewątpliwie akcja miała doprowadzić do śmierci, a przynajmniej do takich szkód zdrowotnych, które zablokowałyby działalność publiczną Anny Walentynowicz - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, świadek w procesie trzech byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oskarżonych o próbę otrucia działaczki opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Czesław Kiszczak Krzysztof Wyszkowski Polskie Radio 24 PRL sierpień 80

Strasburg: replika postulatów Sierpnia’80 dla Rady Europy

Replikę tablic z postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w 1980 roku przekazał Radzie Europy prezydenta Andrzej Duda. Pozostaną one na stałej wystawie w głównym holu siedziby RE. Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Strasburgu. Jego wizycie przyglądał się reporter Informacyjnej Agencji Radiowej Karol Tokarczyk. O znaczeniu tego wydarzenia mówili też Karolina Lejczak-Pastuszko (opiekun zbiorów archiwalnych Europejskiego Centrum Solidarności) i dr Tadeusz Ruzikowski (historyk IPN).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Polskie Radio 24 Rada Europy sierpień 80 Solidarność Strasburg

12 miesięcy rządu Beaty Szydło. "To był rok zmiany"

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się we wtorek podsumowanie roku funkcjonowania rządu. Premier Beata Szydło powiedziała m.in., że udało się zrealizować większość obietnic z kampanii wyborczej. O roku pracy gabinetu Beaty Szydło rozmawiali goście Debaty Poranka: Kamila Baranowska (Do Rzeczy), Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Witold Gadomski (Gazeta Wyborcza).
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło emerytura PiS Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło

Więzienie CIA w Polsce. "Polacy na początku nie wiedzieli"

– Polacy na początku zupełnie nie wiedzieli co się dzieje, po prostu sojusznikom został udostępniony ośrodek. Nie spodziewali się chyba, co tam się będzie działo – mówił w audycji Kulisy Spraw Adam Krzykowski, dziennikarz Panoramy TVP2, autor cyklu materiałów, w których jako pierwszy ujawnił dowody na tajne lądowania samolotów CIA w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  CIA NATO prokuratura terroryzm USA więzienia CIA w Polsce

Przesłuchanie Assange'a i wybory w USA. Przypadek?

W ambasadzie Ekwadoru w Londynie rozpoczęły się czynności mające doprowadzić do przesłuchania twórcy portalu WikiLeaks. – Nie ma przypadku w tym, że próba przesłuchania zbiegła się w czasie z wyborami w Stanach Zjednoczonych. Ta sytuacja ma na celu podjęcie jakichś decyzji, które rozwiązałyby patową sytuację – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Liedel (Collegium Civitas i City Security).
Zobacz więcej na temat:  Ekwador julian assange Polskie Radio 24 Szwecja USA Wielka Brytania wikileaks

Spada wartość złotego. Efekt wyborów w USA?

Przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych analitycy wieszczyli, że zwycięstwo Donalda Trumpa przyniesie armagedon na giełdach. Mimo jego zwycięstwa parkiety na świecie są w kolorze zielonym. Osłabia się jednak polska waluta, a najsilniejszy jej spadek odnotowany został w piątek. O rynkach finansowych po wyborach w Stanach Zjednoczonych, rozmawiali w Pulsie Gospodarki ekonomista Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), ekonomistka Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i publicysta Krzysztof Mroczkowski („Nowy Obywatel”).
Zobacz więcej na temat:  dolary Donald Trump frank szwajcarski GOSPODARKA wybory prezydenckie w USA wybory w USA