Polskie Radio
Section05

POLSKA

"Tam, gdzie ziemia dobra ptaki przylatują"

W ostatnich latach - na skutek transformacji ustrojowej - przybyło do Polski około 30.000 Wietnamczyków.Są oni zorganizowaną społecznością.Mają swoje towarzystwa, kluby zainteresowań, chcą pielęgnować swoje tradycje.Są niekwestionowaną mniejszością narodową w Polsce, która chce pracować na rzecz naszego kraju. Wiele interesujących i odkrywczych prawd dowiemy się z dźwiękowej opowieści o nich.Z reportażu wynika, że nie zawsze jesteśmy wobec nich tolerancyjni.
Zobacz więcej na temat: 

Czas Reporterów - "Czym dla pana wolność jest"

Ponad 70 lat temu I wojna światowa przyniosła Polsce upragnioną niepodległość. Mimo, że kraj był biedny i zniszczony, ludzie mieli nadzieje na lepsze jutro. Najważniejsze było to, że po 123 latach niewoli mamy znów swoje państwo. Mozolny trud jego rozwoju przerwała II wojna światowa. Tym razem zagrożona była nie tylko nasza państwowość, ale i biologiczny byt narodu. Okres rządów komunistycznych charakteryzował się - co prawda - brakiem zagrożenia zewnętrznego, ale Polakom to już to nie wystarczało. Chcieli żyć lepiej i - przede wszystkim - godnie. Dziś Polska jest członkiem NATO, staramy się o wejście do UE. Kraj stara się rozwijać gospodarczo. Dawni wrogowie Polski są dziś naszymi sojusznikami. Jednak ostatnie wydarzenia światowe spowodowały, że takie pojęcia, jak wolność i niepodległość nabrały zupełnie innego znaczenia. Jak definiują je współcześni Polacy? ( Materiały: fragmenty reportaży: "Legiony to...", "Wrzesień Porucznika Romana", "Droga do NATO", "Wymuszone przez życie", oraz nagrania z uroczystości obchodów 83- rocznicy odzyskania niepodległosci,…
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa II wojna światowa

"Wizerunek sukcesu"

Medycyna estetyczna narodziła się 20 lat temu we Francji. Do Polski trafiła kilka lat temu i od razu stała się modna. Dziś w całym kraju działa wiele gabinetów lekarskich zajmujących się korektą urody. Medycyna estetyczna jest bowiem medycyną jakości życia a z tym nieodłącznie kojarzy się dobry wygląd, który z kolei - jak się okazuje - staje się coraz częściej warunkiem uzyskania lub utrzymania dobrej pracy. Reporterka odwiedza z mikrofonem jeden z takich gabinetów. Rozmawia z pracującą tam lekarką, kosmetyczką i pacjentami.
Zobacz więcej na temat:  Francja

"Trzy płomienie jednej lampy"

Pan Alam Beraik jest Arabem - pochodzi z Jordanii. Do Polski przyjechał w 1968 roku, ukończył studia ekonomiczne. Pełnił przez czas jakiś służbę dyplomatyczną w przedstawicielstwie palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca, a następnie wrócił do swego kraju. Będąc w ojczyźnie stwierdził, że nie wyobraża sobie życia bez Polski i Polaków. Wrócił do Warszawy, otworzył własne przedsiębiorstwo zajmujące się obszywaniem wykładzin i dywanów - założył rodzinę. Ma żonę Polkę i dwoje dzieci. Jest człowiekiem bardzo religijnym, poszukującym i refleksyjnym. Studiuje Koran. Biblie i Talmud, interesuje się Buddyzmem. Jest rzecznikiem tolerancji i porozumienia między wyznawcami różnych religii i przedstawicielami różnych narodów. Atak terrorystyczny na Amerykę przeprowadzony przez ludzi, będących wyznawcami Islamu, był dla niego wstrząsem. Uważa iż podstawowym nakazem każdej religii jest miłość. W rozmowie z autorem reportażu próbuje zdefiniować przyczyny negatywnego stosunku wielu Arabów do "świata zachodniego".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski atak terrorystyczny koran dzieci Jordania