Święta vs dieta - jak pozostać fit przy wigilijnym stole?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 19:57
Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, wspólnego świętowania i oczywiście... obfitych stołów. Dla wielu osób, szczególnie tych na diecie, okres ten wiąże się jednak z dużym stresem. Jak podchodzić do jedzenia w święta, by cieszyć się chwilą i nie popaść w skrajności?
Święta vs dieta - jak pozostać fit przy wigilijnym stole?
Święta vs dieta - jak pozostać fit przy wigilijnym stole?Foto: Shutterstock

W święta szczególnie warto postawić na balans i... luz. Jak tłumaczy Marta Adamiuk, psychodietetyczka i trenerka, jedzenie nie powinno być źródłem stresu, a trening czy dieta nie są po to, by utrudniać życie

Posłuchaj
28:22 CZWORKA Rozgrzewka 2024_12_23-17-14-27.mp3 Jak w czasie świąt zdjąć z siebie presję treningów i zdrowego odżywiania, by naprawdę cieszyć się tym wyjątkowym czasem? (Rozgrzewka/Czwórka)

 

- Nie ma potraw, których absolutnie nie możemy jeść przy wigilijnym stole - mówi Marta Adamiuk. - Żaden produkt ani potrawa sama w sobie nie tuczy. Tyjemy od nadwyżki energetycznej, którą można osiągnąć zarówno zdrowymi, jak i mniej zdrowymi produktami. 

Rodzinny stół pełen emocji

Nieodłącznym elementem świąt jest wspólne biesiadowanie przy stole, co często stawia osoby na diecie w trudnej sytuacji. - Często pacjenci martwią się, jak zachować się w stosunku do rodziny, która naciska na jedzenie - opowiada psychodietetyczka. - Starsze pokolenie często traktuje przygotowywane potrawy jako wyraz miłości i troski, co utrudnia odmawianie. Kiedy odrzucamy kolejny kawałek sernika, dla osoby, która go przygotowała, może to być równoznaczne z odrzuceniem jej miłości - zauważa. Jak sobie z tym poradzić? Kluczowe są komunikaty asertywne. -Zamiast mówi, że ktoś znowu nakłada nam za dużo, przez co przytyjemy, to lepiej powiedzieć, że coś jest pyszne, ale już się najedliśmy - doradza ekspertka. - W ten sposób chronimy emocje innych, jednocześnie szanując własne granice.

Zobacz też:

Stawanie na wadze po świętach

Częstym lękiem osób dbających o sylwetkę jest obawa, że świąteczne obżarstwo zniweczy miesiące pracy. Psychodietetyczka uspokaja, że Święta trwają tylko 2–3 dni i nawet większa nadwyżka energetyczna w tym czasie nie zniweczy naszych wysiłków. Ważne, by po świętach wrócić do codziennej rutyny, wówczas organizm szybko sobie z tym poradzi. Problem pojawia się, gdy świąteczne łakocie stają się codziennością, przedłużając świętowanie aż do Sylwestra czy Nowego Roku. Dlatego warto celebrować tradycyjne potrawy w świątecznym czasie, by nie straciły swojego wyjątkowego charakteru. - Jeśli zaczniemy jeść pierogi czy sernik babci na co dzień, stracą swoją magię - zauważa ekspertka.

Ruch i przerwy 

Aby czuć się lepiej po świątecznym posiłku, warto zrobić przerwę i wstać od stołu. Spacer to doskonały sposób na poprawę trawienia i obniżenie poziomu glukozy we krwi. - Organizm potrzebuje minimum 3–4 godzin przerwy między posiłkami, by trzustka mogła efektywnie pracować - radzi dietetyczka. Dłuższe przerwy i aktywność fizyczna pozwolą uniknąć uczucia ciężkości i senności.

Odpuść sobie w Święta

- Jedzenie w święta to coś więcej niż tylko zaspokajanie głodu. To celebracja, czas spędzony z rodziną i chwila radości. Dlatego zachęcam, by cieszyć się tym czasem, próbować tradycyjnych potraw, ale też słuchać swojego ciała i dbać o własny komfort - mówi Marta Adamiuk. W święta wszystko jest dla ludzi, ale kluczem jest równowaga, umiar i odrobina ruchu. Dzięki temu możemy cieszyć się zarówno smakiem pierogów, jak i własnym samopoczuciem.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gościni: Marta Adamiuk (psychodietetyczka i trenerka)

Data emisji: 23.12.2024

Godzina emisji: 17.12

gV

Czytaj także

Czy dodatkowe kilogramy po świętach to tłuszcz?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 12:30
Świąteczne biesiadowanie często powoduje lekką niestrawność. Opieramy się, ale przecież są święta więc można sobie pofolgować. Sprawdzamy co zrobić i co jeść, żeby nie czuć się ciężko w trakcie przerwy świątecznej, a jednocześnie nie odmawiać sobie przyjemności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie przytyć w święta? Nie licz kalorii, słuchaj organizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 12:40
Co roku przed świętami postanawiamy, by jeść małe porcje, nie przejadać się słodyczami i dużo się ruszać. Potem przychodzi Wigilia i rujnuje ten plan. Podpowiadamy, co zrobić, żeby świętowania nie przypłacić spadkiem formy i jak sobie radzić, jeżeli zjemy za dużo.
rozwiń zwiń