Polskie Radio
Section05

poprawna polszczyzna

W pandemii jak na wojnie. Czy wydarzenia ostatnich 2 lat przeobraziły nasz język?

Atak, broń, bohaterowie, wróg, pierwsza linia frontu – to słowa, których używamy, opisując wojnę, ale też pandemię koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad dwóch lat. Językoznawczynie z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie – prof. Władysława Bryła oraz dr Agnieszka Bryła-Cruz – wzięły pod lupę przekazy medialne, prasowe, przemówienia i rozmowy zwykłych ludzi z czasu pandemii, po czym zebrały je w książce pt. »Retoryka "okołokoronawirusowa". Szkice językowo-kulturowe«.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar społeczeństwo STYL ŻYCIA koronawirus COVID-19 język polski wojna na Ukrainie

Język polski dla obcokrajowców – prawdziwe wyzwanie

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasował się w pierwszej piątce pod względem trudności, jaką nauka naszego języka sprawia obcokrajowcom. Jak studenci z innych krajów radzą sobie w przyswajaniu tego języka i jak wygląda praca lektora języka polskiego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Monika Chrobak język polski nauka języków obcych edukacja

Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Polskie Radio rozmowa język polski

Jak poprawni wymówić słowo ketchup?

Kiedy powracamy do kraju z podróży, przywozimy ze sobą różne pamiątki, nierzadko także w postaci słów, których nauczyliśmy się będąc za granicą. Zdarza się, że wyrazy te określają potrawy, które z czasem stają się popularne także w Polsce. Pojawia się wtedy jednak pytanie, jak dane słowo należy wymówić. Wskazówek udzielił gość smakowitego wydania "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" i językoznawca, Agata Hącia.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD poprawność językowa

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Zamość język polski Piotr Duda KULTURA literatura KSIĄŻKA

Można? Można. Urzędy i firmy przechodzą na bardziej zrozumiały język

"W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się z uprzejmą prośbą o ustosunkowanie się…" Czy nie można nieco prościej? Niestety, czytanie oficjalnych dokumentów nie należy do najłatwiejszych, jednak coraz więcej urzędów i firm pracuje nad tym, by pisma, które kierują oni do swoich klientów, były bardziej zrozumiałe i miały bardziej czytelny układ graficzny.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Sylwia Zadrożna język polski ZUS

TYLKO U NAS "Polszczyźnie nic obiektywnie poważnego nie zagraża". Dr Tomasz Karpowicz o języku, jego formach i przyszłości

– Status polszczyzny jest stabilny. Naszemu językowi nic nie grozi, a już na pewno nie jest tym zagrożeniem napływ zapożyczeń. Możemy spać spokojnie – powiedział dr Tomasz Karpowicz (Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  język polski ortografia poprawność językowa społeczeństwo Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego POLSKA