Polskie Radio
Section05

powietrze

KONGRES 590 17 mld złotych z KPO na poprawę jakości powietrza. Kurtyka: to potężny impuls inwestycyjny

Kilkanaście miliardów złotych na poprawienie jakości powietrza w Polsce - o takich zapisach Krajowego Planu Odbudowy mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podczas Kongresu 590 polityk wziął udział w debacie "Unijny Zielony Ład, co oznacza dla biznesu?".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA michał kurtyka Krajowy Plan Odbudowy inwestycje ministerstwo klimatu ministerstwo środowiska klimat środowisko energetyka polityka energetyczna GOSPODARKA gospodarka polska

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od niego zależą w Polsce ceny prądu

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne energetyka ETS

ANALIZA Szczyt Klimatyczny TOGATAIR 2021 nowym impulsem do rozwoju zielonej transformacji polskiej gospodarki

Zakończył się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021. Trzydniowa konferencja pełna wystąpień, debat i dyskusji dotyczyła zmian klimatycznych w pięciu obszarach tematycznych: ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że dyskusje ekspertów pomogą wytyczyć nowe kierunki zmian naszej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne atom energetyka energia atomowa ekologia OZE wodór energia elektryczna

ANALIZA Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

W roku 2018 na całym świecie wyprodukowano 11238 TWh energii elektrycznej, głównie z paliw kopalnych - węgla, gazu i oleju (64 proc). Za nimi uplasowały się źródła niskoemisyjne: hydroenergetyka (16 proc.), energia jądrowa (10 proc.), wiatr (5 proc.) i słońce (2 proc.). Oznacza to, że już teraz energetyka jądrowa jest w skali świata drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnym. Przyszłość widzą w niej również autorzy raportu opublikowanego w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne atom energetyka energia atomowa

ANALIZA Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat

Każdego roku w Polsce powstaje 70 do 90 tysięcy domów jednorodzinnych, a istnieje ich już około 6 milionów. Oznacza to, że w tym tempie do 2050 roku powstanie nawet 2,7 mln nowych domów. I każdy z nich będzie miał wpływ na otoczenie i klimat. Technologia budowania i termomodernizacja to narzędzia, które mają przybliżyć nas do niskoemisyjnej przyszłości. Ich rola i waga zostały uwzględnione również w nowym budżecie UE na lata 2021-27. Autorzy raportu TOGETAIR 2021 dzielą się pomysłami, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne

Program "Czyste powietrze" przyspiesza. Minister klimatu: podwoiła się liczba wniosków

- Program antysmogowy "Czyste powietrze" coraz bardziej przyspiesza, w ciągu roku podwoiła się liczba wniosków o dotację, a w zeszłym tygodniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłynęło ich ponad 3 tys. - przekazał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  michał kurtyka ministerstwo klimatu środowisko ekologia ochrona środowiska społeczeństwo POLSKA