Polskie Radio
Section05

powstanie w getcie

Powstanie w getcie warszawskim. Jak wyglądało życie ludności cywilnej?

Żydowscy bojowcy stawili zdecydowany opór, kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli na teren getta w celu jego likwidacji 19 kwietnia 1943 roku. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zdecydował się zakończyć swoją akcję dopiero 16 maja. Przez ponad miesiąc zabudowa getta była systematycznie niszczona i palona, na jego terenie przebywało w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak wyglądało ich życie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Warszawa

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców zmierzające do likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. - Musimy pamiętać to tym, żeby to się nie powtórzyło. Hasło "nigdy więcej" jest bardzo uniwersalne i potrzebne - mówiła w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Małgorzata Sołtysik.   
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie II wojna światowa Żydzi historia Polski

PR24 "Teatr Żydowski pamięta". Gołda Tencer o wydarzeniach związanych z 80. rocznicą powstania w getcie

W związku z 80. rocznicą Powstania w getcie warszawskim, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Centrum Kultury Jidysz oraz Fundacja Shalom zapraszają na wydarzenia i spektakle upamiętniające historię z kwietnia 1943 roku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Gołda Tencer, kierownik artystyczna Teatru Żydowskiego, prezes Fundacji Shalom, reżyser, aktorka, piosenkarka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gołda Tencer Marcin Gmys KULTURA TEATR Teatr Żydowski getto warszawskie

Dr Piotr Gontarczyk: Barbara Engelking posługuje się informacjami ewidentnie nieprawdziwymi

Historyk IPN dr Piotr Gontarczyk będący gościem Polsat News zwrócił uwagę, że prof. Barbara Engelking należy do tzw. "nowej szkoły Holokaustu", która celowo w sposób wybiórczy korzysta z danych historycznych i przemilcza niewygodne wydarzenia, by budować określoną narrację. Zapowiedział również, że zamierza wydać książkę, w której wykaże, jak bardzo profesor mija się z dokumentami historycznymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA piotr gontarczyk Żydzi Monika Olejnik TVN Holokaust

Powstanie w warszawskim getcie. Jak o nim mówić, jak o nim uczyć?

80. rocznica powstania w warszawskim getcie przypomina o bohaterstwie żydowskich bojowników, którzy podnieśli broń przeciw swoim niemieckim prześladowcom. Czego jeszcze nie wiemy o okolicznościach tego zrywu powstańczego? Jaką rolę odegrała w nim pomoc Polaków? Jak opowiadać o tym, co się zdarzyło? Jak przypominać tych, których przez wiele lat nie zauważano?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Żydzi Piotr Semka

Morawiecki reaguje na słowa Engelking: Polska i Polacy byli barierą dla Holocaustu

Polska i Polacy byli przeszkodą i barierą dla Holocaustu, a nie współwinnymi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rozmowy z prof. Barbarą Engelking w TVN24. W jego ocenie "antypolska narracja w niektórych mediach to niestety wynik wieloletnich zaniedbań".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie Holokaust społeczeństwo Niemcy historia Polski Żydzi TVN Mateusz Morawiecki

Czarnek reaguje na słowa Engelking. Zlecił badania, "by takie osoby, jak w TVN24 już nie mogły obrażać Polaków"

Zleciłem szerokie badania w celu wykazania zaangażowania społeczeństwa polskiego w ratowanie Żydów w czasie holokaustu. Aby takie osoby, jak w TVN24 nigdy już nie mogły obrażać Polaków, mordowanych przez Niemców - poinformował w czwartek szef MEiN. Bezpośrednim czynnikiem skłaniającym ministra do podjęcia takich działań była skandaliczna wypowiedź prof. Barbary Engelking.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust społeczeństwo media Przemysław Czarnek

Od żydowskiej bojowniczki po włoską poetkę. "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusza Grzeli

Najpierw była Ireną Gelblum, bohaterką powstania w getcie warszawskim. Później wymazała wojenną przeszłość i stała się Ireną Waniewicz, dziennikarką. Jeszcze później przeobraziła się we włoską poetkę Irenę Conti Di Mauro. W książce "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusz Grzela próbuje bliżej poznać tę niezwykłą bojowniczkę z getta.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Marek Edelman literatura Magda Mikołajczuk