Polskie Radio
Section05

powstanie w getcie

NASZ NEWS Powstanie w getcie. Trzej górale z SS brali udział w likwidacji

Film Marcina Koszałki "Biała odwaga" na nowo zwrócił uwagę opinii publicznej na skomplikowaną historię ludności Podhala w czasie okupacji, a zwłaszcza na problem Goralenvolku i kolaboracji części górali z okupantem. Dotyczyło to m.in. kilkunastu górali, o których wiemy, że wstąpili do SS. Historyk dr Artur Podgórski uważa, że trzech z nich brało udział w tłumieniu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Goralenvolk II wojna światowa

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa HISTORIA

Prof. Grzegorz Berendt: III Rzesza kamuflowała Zagładę Żydów

- Raport Stroopa wpisuje się w praktykowaną w III Rzeszy politykę kamuflowania zbrodniczych działań. Na zdjęciach, które są bardzo ważnym elementem raportu, nigdzie nie znajdziemy egzekucji dokonywanych przez Niemców. To było zgodne z rozkazem Himmlera z 1942 roku, który zakazywał dokumentowania mordowania Żydów - mówił w 2018 roku prof. Grzegorz Berendt, ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust HISTORIA

"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne". Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego"

Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" to cześć wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Ekspozycja pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostaną ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic, o czym w Trójce opowiedziała Anna Duńczyk-Szulc, kuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Anna Duńczyk-Szulc Trójka powstanie w getcie warszawskim getto warszawskie Żydzi Muzeum Warszawy

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN Żydzi powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Marek Edelman Kuba Witkowski Radosław Nałęcz getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka

AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA muzeum żydów polskich POLIN historia Polski wystawa sztuczna inteligencja Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska Trójka

Prezentacja książki o archiwum getta warszawskiego w Berlinie. "Pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w głosy ofiar"

W przyszłym tygodniu Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprezentują w stolicy Niemiec książkę "Archiwum ważniejsze niż życie. Tajne archiwa getta warszawskiego".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pileckiego Berlin getto warszawskie Holokaust II wojna światowa Żydowski Instytut Historyczny

Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka getto warszawskie Wilhelm Sasnal Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski muzeum żydów polskich POLIN

Marsz Pamięci. "Hołd dla poświęcenia i tragicznej śmierci ofiar getta warszawskiego"

 - Przypominamy o tym, co działo się w kwietniu i maju 1943 roku, o ofiarach, bojowniczkach i bojownikach powstania w getcie warszawskim. Chcemy pokazać, że tego powstania by nie było, gdyby nie wielomiesięczne przygotowania. Opór w getcie można rozumieć na wiele sposobów, obok zbrojnego był również cywilny, stosowano różne formy sprzeciwu wobec planów eksterminacji - mówił w Dwójce Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka Paweł Siwek historia Polski