Historia

Akcja "Żonkile". Rozpoczęcie rekrutacji wolontariuszy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 05:40
Dwumilionowy żonkil zostanie wręczony podczas tegorocznej akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Muzeum POLIN rozpoczęło rekrutację wolontariuszy.
Mural na placu przy Metrze Centrum w 78. rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim. Warszawa, 19.04.2021 r.
Mural na placu przy Metrze Centrum w 78. rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim. Warszawa, 19.04.2021 r.Foto: East News

Dwumilionowy żonkil

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca wolontariuszy do wzięcia udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej po raz dwunasty. W tym roku wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy żonkil.

Od 10 stycznia trwa rekrutacja wolontariuszy indywidualnych, którzy 19 kwietnia będą rozdawać papierowe kwiaty i informować warszawskich przechodniów o rocznicy powstania w getcie.

- W tym roku organizatorzy wyjątkowo przeprowadzą rekrutację w dwóch etapach dla różnych grup wiekowych: nabór dla wolontariuszy indywidualnych od 18. roku życia oraz nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji w ramach rekrutacji grupowej dla szkół z całej Polski oraz bibliotek i instytucji kultury. Pierwszy z nich – nabór indywidualny – rozpoczyna się 10 stycznia i potrwa do 12 lutego. Drugi – instytucjonalny – odbędzie się w lutym i zakończy w kwietniu – poinformowała PAP Olga Kaliszewska z Biura Prasowego Muzeum POLIN.

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

Pamięć o powstaniu w getcie

- W akcję "Żonkile" – od jej początku w roku 2013 – zaangażowało się ponad 13 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy. Bezinteresownie, z potrzeby serca i w poczuciu takiego obowiązku, pomogli przywrócić pamięć o powstaniu w getcie warszawskim – powiedziała Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji "Żonkile". -Będziemy zaszczyceni mogąc po raz dwunasty zaprosić do współtworzenia akcji "Żonkile" i wręczenia dwumilionowego żonkila na ulicach Warszawy. Symbolu wspólnej pamięci o pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie – zaznaczyła Bojańczyk.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

PAP/im

Czytaj także

Upadek powstania w getcie warszawskim. Niemcy wysadzają Wielką Synagogę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 06:00
16 maja 1943 roku po 28 dniach walki Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny koniec powstania w getcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:57
"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:55
82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 06:00
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 11:11
- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń