Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Jaruzelski i Kiszczak zlecili zabójstwo Popiełuszki"

- Pietruszka, Pękala, Chmielewski i Piotrowski to mordercy, bandyci i bezwzględni oprawcy. Fakty jednak są takie, że byli ostatnimi elementami w kombinacji operacyjnej. Tak naprawdę odpowiedzialni za zbrodnię są ci, którzy ją wymyślili, zaplanowali i zlecili - gen. Czesław Kiszczak i gen. Wojciech Jaruzelski - mówił w Polskim Radiu 24 o śledztwie ws. zabójstwa kapelana warszawskiej "Solidarności" dziennikarz i autor książek dotyczących śmierci ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak HISTORIA historia Polski Jerzy Popiełuszko PRL Wojciech Jaruzelski

Dlaczego Polacy są tak bardzo podzieleni?

- Żeby sprawować władzę w dzisiejszym, skomplikowanym świecie, trzeba mieć do dyspozycji wielu różnych ekspertów, różne typy wrażliwości, umieć zawierać porozumienia i uwzględniać rożne interesy – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Grzegorz Sroczyński (Gazeta Wyborcza). O tym, czy Polacy już całkowicie rozpadli się na dwie frakcje, mówił również Piotr Zaremba (W Sieci).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Łukasz Warzecha Grzegorz Sroczyński

Poseł PiS: opozycja upomina się o miejsca pracy we Francji

Na wniosek PO odbyła się w Sejmie debata nad informacją ws. działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska. - Bardzo mocno zastanawiające jest, dlaczego Platforma Obywatelska i Nowoczesna, tak mocno zabiegają o miejsca pracy we Francji. Zupełnie pomijają Polskę; zakłady w Mielec i Świdniku - mówił w Rozmowie Parlamentarnej w Polskim Radiu 24 Sylwester Tułajew (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Caracal Caracale przetarg wojsko PiS

Szerokie uprawnienia Komisji Weryfikacyjnej

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną, która zbada bulwersujące przypadki reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Według zapowiedzi, Komisja miałaby daleko idące uprawnienia, ale jej działalność ma nie obejmować odpowiedzialności karnej. O pomyśle mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Konrad Łaski.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Ministerstwo Sprawiedliwości polityka reprywatyzacja Warszawa Zbigniew Ziobro

Bukmacherzy będą blokowani w sieci

W Polsce działają legalnie cztery firmy oferujące zakłady bukmacherskie. Żeby zagrać, trzeba zgłosić się do licencjonowanej firmy, zarejestrować przy użyciu dowodu osobistego i zapłacić 12 proc. podatku od wniesionych zakładów. Efekt? Około 90 proc. rynku stanowią firmy zarejestrowane za granicą, głownie na Malcie i Cyprze – mają lepsze stawki i prosty system rejestracji gracza. Ministerstwo Finansów postanowiło zrobić z tym porządek. O noweli ustawy hazardowej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Malik, ekspert ds. rynku hazardowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów podatki

Trzecia debata. Trump podważył system wyborczy USA

Kandydaci w amerykańskich wyborach prezydenckich starli się w trzeciej i ostatniej debacie telewizyjnej. Donald Trump i Hillary Clinton spierali się o ekonomię, imigrację, przyszłość Sądu Najwyższego, fundację Clintonów i politykę zagraniczną. O tym, jak się zaprezentowali mówiła w audycji Świat w Południe Paulina Kozłowska (300polityka.pl).
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton Stany Zjednoczone wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Zbrodnie komunistyczne: sprawa historii czy prokuratury?

32 proc. osób uważa, że należy prowadzić śledztwa zmierzające do osądzenia wszystkich sprawców zbrodni komunistycznych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla Polskiego Radia 24. O sprawie mówili w Debacie Poranka prokurator Andrzej Pozorski (Główna Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN), redaktor Tomasz Terlikowski (TV Republika) i historyk dr Kazimierz Wóycicki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Kazimierz Wóycicki prokuratura Tomasz Terlikowski

"Służby straciły wpływ na zbiór zastrzeżony IPN"

- Częściowo byłem autorem nowej ustawy o IPN, a osobiście artykułu, który znosi zbiór zastrzeżony. Wszystkie wizje ludzi tajnych służb, że dalej będą mieli kontrolę nad tymi materiałami, są dziś mało istotne. Zbiór zastrzeżony, formalnie zbiór wyodrębniony, przestał istnieć z chwilą nowelizacji ustawy o IPN w czerwcu tego roku. Służby utraciły wpływ na zbiór wyodrębniony; został on zlikwidowany - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Kulisy Spraw POLSKA Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz służby specjalne

"III RP boi się śledztwa ws. księdza Jerzego Popiełuszki"

- Nie wiemy nawet, kto prowadzi to śledztwo. Nawet ja tego nie wiem, jako wiceprzewodniczący Kolegium IPN. Gdzieś to się rozmyło i nie funkcjonuje w świadomości. Pojawia się też straszak i szantaż moralny: lepiej nie badajmy tej sprawy, bo nie będzie kanonizacji – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Witkowski Grzegorz Piotrowski HISTORIA historia Polski IPN Jerzy Popiełuszko PRL Rafał Dutkiewicz Sławomir Cenckiewicz Solidarność