Polskie Radio
Section05

pr24 hp

NIK: polska infrastruktura krytyczna słabo chroniona

Nie chronimy odpowiednio systemów zaopatrzenia m.in. w energię, w surowce energetyczne i paliwa, w wodę i żywność, a także systemów łączności i systemów finansowych. Nie są one bezpieczne przed atakami sabotażu, wrogim wtargnięciem czy nieodpowiedzialnymi zachowaniami pracowników – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała prawidłowość zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej istotnych dla funkcjonowania państwa. Wyniki raportu skomentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Mroczek z Collegium Civitas.         
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo cyberprzestępczość haker hakerzy infrastruktura krytyczna Najwyższa Izba Kontroli raport

Samozatrudnienie. "Mamy problemem ucieczki od prawa pracy"

Korzyści z samozatrudnienia często odnosi jedynie pracodawca. Pracownik nie ma w takim przypadku jakiejkolwiek ochrony socjalnej, a jeśli jego dochody są niskie, konieczność prowadzenia działalności gospodarczej sprawia, że zarabia jeszcze mniej. M.in. o zmuszaniu pracowników do zakładania własnej działalności rozmawiali w Polskim Radiu 24 Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP) i Marek Lewandowski (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polskie Radio 24 praca praca mobilna samozatrudnienie

Wybory w USA: Chicago – bastion demokratów

- Chicago to bastion demokratów. To miejsce, które politycznie znane jest z największych amerykańskich nazwisk – powiedział w programie Ameryka na rozdrożu Wojciech Cegielski. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 8 listopada. Specjalny wysłannik Polskiego Radia w swojej przedwyborczej podróży po Stanach Zjednoczonych podąża śladami Hillary Clinton, kandydatki demokratów na prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Chicago Polskie Radio 24 USA Wojciech Cegielski Wojciech Cegielski w USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Debata dnia: drugi Ogólnopolski Strajk Kobiet

W centrum Warszawy kilkadziesiąt osób zebrało się w poniedziałek na pikiecie w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uczestniczki manifestacji domagają się przede wszystkim liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i szerszego dostępu do środków antykoncepcyjnych. O proteście mówili w Debacie Dnia Anna Sarzyńska (wPolityce.pl) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta POLSKA Polskie Radio 24 protest protesty w Warszawie Wiktor Świetlik

Zabójstwo ks. Popiełuszki. „Wykonało to KGB polskimi rękoma”

– Kiszczak i Jaruzelski pozbyli się wszystkich swoich przeciwników. Mogli obsadzić wszystko swoimi ludźmi. Wojsko nigdy nie zostało zlustrowane. Zabójstwo było pretekstem, żeby dokonać czystki. Z drugiej strony do części opozycji musiało trafić: uważajcie, patrzcie do czego jesteśmy zdolni – mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, autor książki "Spisek założycielski", o zabójstwie ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jerzy Jachowicz Jerzy Popiełuszko komunizm Kulisy Spraw Polskie Radio 24 PRL

Pośmiertna nominacja dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady. Minister obrony narodowej złożył wniosek w tej sprawie w lutym. – Wniosek ministra Macierewicza i decyzja prezydenta Dudy jest gestem odwagi i sprawiedliwości dziejowej – mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak (Izba Pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski komunizm POLSKA prezydent PRL Ryszard Kukliński USA wojsko

Wybory w USA. Wirginia Zachodnia stoi za Trumpem

- Miejscowość Welch znajduje się w hrabstwie McDowell. To jedyny powiat w USA, gdzie 100 proc. ludzi zagłosuje na Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Żakowski. Specjalny wysłannik Polskiego Radia w swojej przedwyborczej podróży po Stanach Zjednoczonych podąża śladami kandydata republikanów na prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton Michał Żakowski w USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Rzeź wołyńska. "Mamy problem w stosunkach z Ukrainą"

Sejm przyjął wspólną, polsko-ukraińską "Deklaracją pamięci i solidarności". W burzliwej debacie przed głosowaniem, zwolennicy deklaracji mówili, że buduje ona mosty między Polską i Ukrainą, zaś przeciwnicy – że pomija kwestię rzezi wołyńskiej. O sprawie dyskutowali w Debacie Poranka prof. Grzegorz Motyka (autor książki "Wołyń ’43"), Paweł Purski (eastbook.eu) i Dariusz Materniak (Portal Spraw Zagranicznych).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sejm Ukraina Wołyń