Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Zagraniczne inwestycje w branży motoryzacyjnej

W Jaworze powstanie fabryka koncernu Daimler AG. Umowę podpisał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Produkowane mają tam być zaawansowane technologicznie silniki nowej generacji. Inwestor na budowę fabryki ma wyłożyć ok. 500 mln euro i utworzyć kilkaset nowych miejsc pracy. O inwestycji w Pulsie Gospodarki mówili Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), Maria Szurowska (Gazeta Bankowa) i Przemysław Kwiecień (XTB).
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Pączka GOSPODARKA Mateusz Morawiecki mercedes motoryzacja

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

Protesty i manifestacje - gorąca politycznie jesień

Po sporze o Trybunał Konstytucyjny mogło się wydawać, że jesień będzie spokojna. Okazało się jednak, że mamy spór o aborcję i tysiące kobiet protestujących na ulicach, a także demonstracje pracowników służby zdrowia i nauczycieli. O powodach tak gorącej politycznie jesieni dyskutowali w Debacie Poranka politolog dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i publicysta Janusz Rolicki.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Andrzej Anusz Janusz Rolicki protest protesty w Warszawie rząd Beaty Szydło służba zdrowia

Ograniczony dostęp do broni z powodu terroryzmu

Po zamachach terrorystycznych w Paryżu Komisja Europejska rozpoczęła prace nad nowym ustawodawstwem - Dyrektywą 91/477- ograniczającą i tak już trudny na terenie Europy dostęp do posiadania broni. Oficjalnym celem Dyrektywy jest przeciwdziałanie terroryzmowi na terenie Unii Europejskiej. O tym, co zmieni ta ustawa, mówił w programie Kulisy spraw ekspert ds. broni Andrzej Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  handel bronią Kulisy Spraw Rafał Dutkiewicz

CETA – szansa, czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?

Umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą ma znieść cła, otworzyć rynki finansowe i ułatwiać wymianę handlową. Minister Rozwoju ma we wtorek przedstawić informację na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów. O znaczeniu CETA dla polskiej gospodarki mówili w „Pulsie Gospodarki” w Polskim Radiu 24 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Maciej Wośko (Gazeta Bankowa) i Roland Paszkiewicz (Centralny Dom Maklerski Pekao SA).
Zobacz więcej na temat:  biznes CETA ekonomia finanse handel Kanada TTIP Unia Europejska