Polskie Radio
Section05

pracownicy

Piotr Duda: niech PO z PSL ws. bezrobocia nie robią z Polaków idiotów, to są ludzie, którzy niszczyli rynek pracy

- Niech PO z PSL nie robią z Polaków idiotów - powiedział PAP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zapytany o to, jak, wedle jego wiedzy, kształtowało się bezrobocie wówczas, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, a jak jego wskaźniki wyglądają teraz. Dodał, że "to byli ludzie, którzy niszczyli polski rynek pracy i polskiego pracownika".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Duda Solidarność NSZZ Platforma Obywatelska PSL bezrobocie rynek pracy opozycja Donald Tusk wiek emerytalny w Polsce pracownik

Eksperci: jesteśmy krajem atrakcyjnym dla inwestorów z konkurencyjną gospodarką i coraz bardziej wymagającym rynkiem pracy

Choć międzynarodowe rankingi jednoznacznie pokazują, że Polska przesuwa się w górę pod względem konkurencyjności gospodarki i atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów, to pewne zjawiska jak np. wysokie płace nie muszą być tak samo dobrze oceniane przez pracodawców - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i dr Piotr Maszczyk z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie wynagrodzenia konkurencyjność płaca minimalna

"Zostało upolitycznione przez Tuska". Minister ds. europejskich o rozporządzeniu ws. pracowników zagranicznych

- Projektowane techniczne rozporządzenie ws. pracowników zagranicznych zostało upolitycznione przez Donalda Tuska. Jest decyzja o wstrzymaniu prac nad nim, by nie dawać paliwa do politycznych harców - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Donald Tusk polityka imigranci w Europie migracja

Niemcy coraz mniej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów? Pisze o tym dziennik "Handelsblatt"

W 2022 r. z Niemiec wypłynęło o 132 mld USD więcej inwestycji bezpośrednich, niż w Niemczech zainwestowano - wynika z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), o którym napisał gospodarczy dziennik "Handelsblatt". Był to największy odpływ wśród 46 badanych krajów. To ostrzeżenie, że kraj traci na atrakcyjności, uważają ekonomiści.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne Niemcy import eksport koszty tesla volkswagen ŚWIAT Europa

135 tys. migrantów z krajów muzułmańskich w Polsce? Jaki: Tusk powtarza kłamstwa i manipulacje

- Dane mówiące, że do Polski przyjechało ponad 130 tys. migrantów z krajów muzułmańskich, są nieprawdziwe. Faktyczna liczba osób z tych krajów, którym została wydana wiza uprawniająca do wjazdu, jest wielokrotnie niższa - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Z kolei europoseł Patryk Jaki zarzucił szefowi PO Donaldowi Tuskowi "powtarzanie kłamstw i manipulacji" ws. przymusowej relokacji uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA migracja imigranci w Europie GOSPODARKA rynek pracy PiS Prawo i Sprawiedliwość islam

Dobre warunki w pracy a stres. Badanie: ponad połowa pracodawców stara się dbać o komfort pracowników

Dla 76 proc. pracowników stres w pracy jest przyczyną problemów psychicznych - wynika z badania "Dobrostan psychiczny w pracy”. Jak dodano, stres związany z wykonywaniem zawodu pociąga za sobą wypalenie zawodowe; rzadziej zauważają to pracujący stacjonarnie, a częściej hybrydowo i zdalnie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorstwo zatrudnienie pracodawcy pracownik społeczeństwo POLSKA

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Rusecka: konsensus jest korzyścią dla pracowników

- Konsensus ze związkami zawodowymi, który od lat wypracowujemy, jest z korzyścią dla pracowników - powiedziała wicerzecznik PiS, szefowa komisji polityki społecznej i rodziny Urszula Rusecka. Jak dodała, rozwiązania z porozumienia rządu oraz "Solidarności" komisja chce wypracować przed końcem kadencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Duda Urszula Rusecka NSZZ Solidarność związki zawodowe wynagrodzenia dofinansowanie emerytura pomostowa społeczeństwo GOSPODARKA

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Oto lista uzgodnionych postulatów

W środę w Stalowej Woli zostało podpisane porozumienie między rządem a NSZZ "Solidarność". Znalazły się w nim postulaty dotyczące m.in. emerytur, wynagrodzeń, dofinansowań czy działalności związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Rząd RP NSZZ Solidarność Piotr Duda związki zawodowe pracownik wynagrodzenia dofinansowanie emerytura emerytura pomostowa społeczeństwo

Eksperci: rynek pracy ma się dobrze, choć pracodawcy skarżą się na nadmiar biurokracji

Z rynku pracy płyną bardzo dobre dane o bezrobociu, ale trzeba się mu przyglądać choćby pod kątem rozkładu terytorialnego czy branżowego. Za chwilę też będą problemy z pracownikami sezonowymi w rolnictwie. Pracodawcy muszą więc dbać o stabilizację zatrudnienia, choć często gorset tworzony przez prawo jest zbyt ciężki. Przepisy Kodeksu pracy, które weszły w życie wczoraj być może i taki będą miały skutek, że część firm zacznie  preferować  elastyczność, np. samozatrudnienie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes KIG i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie wynagrodzenia inflacja pracodawcy