Polskie Radio
Section05
prd nie przegap

Dlaczego warto grać na perkusji? Zapraszamy do Szkoły Muzycznej I stopnia

Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom? A choćby po to, aby promować zdolnych uczniów i ich niezwykłych nauczycieli, którzy z oddaniem i wielką pasją prowadzą uzdolnione dzieci po muzycznych szlakach. Zapraszamy Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie oraz na spotkanie z Heleną i jej nauczycielką Agnieszką Maślanką.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci instrumenty muzyczne trąbka

O zabawkach z całego świata w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom

W Krynicy-Zdroju czeka ponad 3500 wyjątkowych eksponatów, dawnych zabawek i przedmiotów związanych z dzieciństwem, które zostały zebrane z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX w. To ekspozycja, która zajmuje ponad 250 m2. Warto ją nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Warszawa stolicą książki ilustrowanej. Rusza festiwal Małego Konesera

- Chcemy zawalczyć o miejsce książki dziecięcej w naszej kulturze - powiedziała Magdalena Kłos-Podsiadło organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu 3. edycja Małego Konesera, który odbędzie się już 23 i 24 marca w Warszawie i zapowiedziała, że w najbliższy weekend przestronna, przyjazna przestrzeń Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze stanie się miejscem inspirujących rozmów, wymiany myśli i doświadczeń. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci Martyna Chuderska plebiscyt książki dla dzieci

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci motyle biologia przyroda

Szafiry, rubiny, diamenty, ale także złoto i gips. Co warto wiedzieć o minerałach w dniu ich święta?

Mogą być wszędzie, w naszym domu, na placu zabaw, w muzeum, kopalni, a nawet na ulicy. Minerały, bo o nich mowa, były tematem rozmowy Martyny Chuderskiej i jej gościa Karoliny Wojnickiej – mineraloga z Muzeum Geologicznego w Warszawie . Okazją do rozmowy było dzisiejsze święto "Dzień Minerałów". Jak je odróżnić i właściwie nazwać? Czy może nam w tym pomóc nasz zmysł smaku i węchu? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie minerały złoto kamienie szlachetne

Skąd bierze się wiatr? Odpowiedzi szukają znani dzieciom Kulfon i Monika

Dlaczego wieje wiatr? Najczęściej zastanawiamy się nad tym w chłodne dni, ale przecież wieje on prawie cały czas, tyle że z różną intensywnością. Skąd się bierze wiatr i gdzie na świecie wieje najmocniej? W sobotniej audycji "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" w Polskim Radiu Dzieciom poszukamy odpowiedzi na te pytania. Start audycji dla dzieci o godzinie 13.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Kulfon i Monika

Placówki Ambasadorskie PR Dzieciom. Wizyta w Szkole Muzycznej I stopnia

Przedszkola, szkoły podstawowe i muzyczne, a w każdej placówce uczniowie, których talentami warto się pochwalić! Polskie Radio Dzieciom odkrywa je na swojej antenie i prezentuje w czasie roku szkolnego, a także w ferie i wakacje. Podczas ostatniej wizyty odwiedziliśmy Szkołę Muzyczną I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie, gdzie trwała właśnie próba szkolnej orkiestry? Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom i czyje talenty odkrywaliśmy podczas ostatniej wizyty z mikrofonem? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci gitara klarnet instrumenty muzyczne

"Najlepszy moment" i najlepsi młodzi twórcy w Polskim Radiu Dzieciom

"Najlepszy moment" to hasło, które przyświecało wszystkim młodym twórcom 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Jednak aby nieco utrudnić zadanie młodym pisarzom dodano, że słowa te muszą się odnosić do obrazu, który stworzyli Dorota Goleniewska-Szelągowska i Eugeniusz Szelągowski pt."Chłopiec z gitarą".
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Kubb i Molkky, czyli powrót zapomnianych gier zespołowych

Czy słyszeliście kiedyś o takich grach jak Kubb czy Molkky? Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej postanowili zrealizować własny projekt społeczny, którego celem jest poszerzanie wiedzy o zapomnianych grach zespołowych. Gry, to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, pozwalają rozwijać umiejętności kreatywne, pracy w grupie oraz integrują zespół.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+ radio bez reklam

Paleontolog Tomasz Sulej o dinozaurach z zagadek Polskiego Radia Dzieciom

Na finał akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom" w audycji "Dawno, dawno temu" rozwiązaliśmy pięć zagadek dotyczących dinozaurów. To właśnie ich odgadnięcie było zadaniem w zabawie Polskiego Radia Dzieciom. Wraz z profesorem Tomaszem Sulejem, polskim paleontologiem, rozmawialiśmy o dinozaurach narysowanych przez dzieci i wysłanych do redakcji. Była to także okazja aby przypomnieć dzieciom oraz starszym słuchaczom, o najważniejszych cechach poszczególnych dinozaurów. 
Zobacz więcej na temat:  paleontologia zwierzęta dinozaury radio dla dzieci radio dla rodziców

2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W kalendarzu 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i urodziny Hansa Christiana Andersena. W tym roku hasło przewodnie brzmi "Jestem książką, przeczytaj mnie" ('I am a book, read me'). Święto ma na celu promowanie wartościowej literatury i grafiki wśród młodych odbiorców, dlatego w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Poranek" porozmawiamy o książkach dla dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci

Grzegorz Kasdepke o książkach swojego dzieciństwa

Grzegorz Kasdepke, znany polski autor literatury dziecięcej i młodzieżowej, podzielił się w audycji Polskiego Radia Dzieciom swoimi dziecięcymi doświadczeniami. Jako mieszkaniec Białegostoku ferie spędzał głównie w domu albo na pobliskiej górce, gdzie zjeżdżało się na byle czym. Niezwykłą przygodą było dla małego Grzesia buszowanie w bibliowozie w poszukiwaniu literackich skarbów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonego zapisu audycji.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci DAB+ literatura Bohdan Butenko Edmund Niziurski

Krynica-Zdrój ostatnim przystankiem akcji "Z głową w górach"

Pijalnia główna na deptaku, Muzeum Nikifora, Góra Parkowa wraz z Parkiem Świateł i oczywiście Jaworzyna Krynicka - to miejsca, których nie można pominąć będąc w Krynicy Zdroju - zapraszał Tomasz Klimek, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, a wraz z nim, inni goście "Popołudnika": Anna Ozierańska, kustosz z Muzeum Zabawek oraz snowboardzistka Julia Chmielecka.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe zima Z głową w górach narty Krynica-Zdrój radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska

Mądrości ludowe i nie tylko... w indiańskim namiocie Misia i Smoka

Czego można się nauczyć w namiocie zrobionym z koca i kija od szczotki? Miś i Smok ruszają w długą i emocjonująca podróż do krainy wyobraźni. W pewnym momencie, zatrzymali się przy pewnym znaku i wracają pamięcią do tego, o czym mówił im dziadek Ignacy. W audycji także o tym co znaczy powiedzenie "Dla chcącego nic trudnego". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Miś Michaś Smok Adaś Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia

Wspólne czytanie z dzieckiem. Dlaczego to takie ważne?

Zdaniem psychologów głośne czytanie dzieciom obniża stres, agresję i podatność na depresję, a dodatkowo jeśli wejdzie nam w nawyk buduje silne więzi i oczywiście wspólne wspomnienia, bo bajki z dzieciństwa pamięta się przecież całe życie! Jak wygospodarować 10 min na codzienne czytanie lub opowiadanie bajek? Podpowiemy w Poranku w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci historie

Podcasty z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Polskie Radio Dzieciom zaprasza!

Przypominamy, że na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępnych jest dwanaście odcinków lekcji języka polskiego "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W każdej części prezentowane są polskie słówka pomocne w codziennym życiu, m.in. jak się przywitać, jak rozmawiać o zabawie, posiłkach i rodzinie i wiele więcej. Każda z nich rozpoczyna się przypomnieniem wcześniej poznanych zwrotów. Lekcje mają pomoc w budowaniu wzajemnego porozumienia i dobrego kontaktu. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ukraina dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców