Polskie Radio
Section05

prof. Andrzej Nowak

Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" opowiemy o trzech z licznej gromady wnuków Bolesława Krzywoustego, którego ustawa sukcesyjna, zwana testamentem zapoczątkowała w 1138 roku okres rozbicia dzielnicowego państwa piastowskiego. Bohaterami audycji będą książę wielkopolski Władysław Laskonogi - syn Mieszka III Starego i dwaj synowie Kazimierza II Sprawiedliwego: książę zwierzchni Polski Leszek Biały i młodszy od niego Konrad Mazowiecki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski średniowiecze

Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce

Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców i monarchię piastowską wkraczającą w okres rozbicia dzielnicowego. Krzywousty miał pięciu synów, między których podzielił swoje dziedzictwo. W "Historii żywej" Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak mówili o czasach dwóch najstarszych z nich: Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski

Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

"My wszyscy z niego, Kadłubkowe plemię" - zwykł mawiać prof. Andrzej Nowak podczas wielu audycji cyklu "Historia żywa". Mistrz Wincenty nazwany Kadłubkiem, autor "Kroniki dziejów Polski", to jedna z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Przez wielu jest uważany za "ojca kultury polskiej", który sprawował rząd dusz nad wieloma pokoleniami Polaków, zorganizował naszą wyobraźnię historyczną. 
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski historia Polski Dorota Truszczak

Prof. Andrzej Nowak: istotą rosyjskiej polityki historycznej jest zniszczenie Polski

- W centrum rosyjskiej polityki historycznej ostatnich 20 lat jest przekonanie, że Związek Sowiecki niesie tylko wolność i ratuje innych, cały świat winien jest im wdzięczność, Armii Czerwonej trzeba stawiać pomniki, a kto kwestionuje ich sens, ten podważa oczywiste zasługi ZSRR w wyzwoleniu całego świata od koszmaru nazizmu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Andrzej Nowak, autor książki "Klęska imperium zła. Rok 1920". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański historia Polski polityka historyczna

Rok 1971. Gierek do stoczniowców: "Pomożecie?"

20 stycznia 1971 roku nowa władza - ekipa Edwarda Gierka - zdecydowała o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Po wydarzeniach grudnia 1970 roku i odsunięciu Władysława Gomułki od władzy, doszło do ponownego wzrostu napięcia na Wybrzeżu. W końcu miesiąca Gierek odwiedził stoczniowców gdańskich i zwrócił się z sukcesem ze słynnym apelem "Pomożecie?". 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Edward Gierek historia PRL 1971

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Gomułka RFN historia Polski NRF Kościół HISTORIA historia PRL Dorota Truszczak

Władze PRL zaczynają walkę z Kościołem

3 lutego 1959 roku do Polski wróciły ważne dla historii kraju dobra kultury narodowej wywiezione w 1939 roku i zdeponowane w Kanadzie. To były  m.in. Szczerbiec - koronacyjny miecz królów polskich oraz "Kazania Świętokrzyskie", "Psałterz floriański", "Biblia" Gutenberga. Marcowy III Zjazd PZPR poświęcono socjalistycznej przebudowie wsi, zaatakowano Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Nowa Huta 1960 1959 historia Polski PRL