Polskie Radio
Section05

protestantyzm

"Co trzy minuty na świecie ginie chrześcijanin"

– Co trzy minuty na świecie ginie chrześcijanin – powiedział w audycji „Ideologika” o. Mariusz Bigiel, jezuita. Wspólnie z Mohamedem Adham Abd El Aalim, przewodniczącym Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie oraz Dariuszem Brunczem, ewangelikiem z portalu ekumenizm.pl, rozmawiali m.in. o prześladowaniach religijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo islam śmierć Adrian Klarenbach Korea Północna ŚWIAT

Koniec świata według katolików, ewangelików i muzułmanów

Pisarz Dawid Maede uważa, że rozwiązał kod ukryty w Biblii, zgodnie z którym 23 września 2017 roku nastąpi koniec świata. W Ziemię ma uderzyć nieznana planeta X. O czasie ostatecznym w audycji Ideologika rozmawiali o. Mariusz Bigiel (jezuita), pastor Michał Jabłoński i Mohamed Adham Abd El Aal (przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koniec świata islam chrześcijaństwo religia POLSKA

Rewolucja luterańska – na styku religii i polityki

31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, ogłosił lub przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele Zachodnim, związanymi ze sprzedażą odpustów. Ogłoszenie nie od razu zmieniło kościelną rzeczywistość. Wystąpienie Wittenberskiego Reformatora wpisywało się w pasmo długich dążeń do odnowy religijnej europejskiego chrześcijaństwa. O działaniach teologa w audycji Wszystko Jest Historią mówił Paweł Lisicki, autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Marcin Luter Paweł Lisicki religia Niemcy

"Reformacja przyczyniła się do dechrystianizacji Niemiec"

- Wraz z rozpoczęciem reformacji mieliśmy do czynienia z całą serią wojen religijnych w Europie Zachodniej. Za tym poszedł dynamiczny rozwój roli państwa, które w toku przemian kulturowych stawało się coraz bardziej świeckie. W Oświeceniu wszystko stało się zlaicyzowane. Za czasu totalitaryzmów również mieliśmy do czynienia z pustynią duchową – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Kryzys i destrukcja. Szkice z dziejów reformacji".
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo Kościół katolicki islam katolicyzm

500 lat po reformacji. "Efektem podziały między ludźmi"

- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
Zobacz więcej na temat:  Jan Pospieszalski katolicyzm Kościół Kościół katolicki religia wiara teologia etyka filozofia