Polskie Radio
Section05

Przygody w PRD

Kim jest "Bartuś" i Leon? Czyli kolejni bohaterowie Odkrywców Polskich Parków Narodowych

Co to jest Zagroda Pokazowa, dlaczego mieszka tam wiewiórkę bez uszu? Kim jest Leon oraz jak wyglądają bieliki i koniki polskie? Pora na kolejne spotkanie z cyklu "Dzika Odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025". Zapraszamy na kolejną korespondencję małych Odkrywców Polskich Parków Narodowych, którzy tym razem wyruszyli do Borów Tucholskich. Akcji patronuje patronuje Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza Bory Tucholskie przyroda Dzika Odyseja

Eliza Piotrowska zdradza sekret Cioci Jadzi - tylko w Polskim Radiu Dzieciom

- Kiedy piszę Ciocie Jadzie, to ja ją słyszę jednocześnie i wiem od razu, jak ona powinna być przeczytana. No i tak też staram się ją czytać - powiedziała Eliza Piotrowska, zapraszając nie tylko do czytania najnowszych przygód o Cioci, ale też słuchania ich w formie audiobooka. Autorka powiedziała też na kim wzorowała się pisząc książkę o zwariowanych przygodach Jadzi.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska patronatPRD książki dla dzieci

Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego

Dźwięk dzwonu okrętowego, którym poruszył gospodarz programu Krystian Tyrański, otworzył kolejną przygodę z cyklu Mali odkrywcy Dzikiego Królestwa. – Podczas naszych 23 wypraw będziemy sobie wyobrażać, że Parki Narodowe to takie dzikie wyspy pełne skarbów i tajemnic. Otoczone są one morzem miast miasteczek, wiosek, pól i dróg - tak jak w Słowińskim Parku Narodowym, czyli nadmorskiej krainie którą odwiedzili Młodzi Odkrywcy i korespondenci Polskiego Radia Dzieciom: Marta Powałowska i Franek – powiedział Krystian.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański Słowiński Park Narodowy natura odkrywcy

Woliński Park Narodowy. Mali odkrywcy o tym jak piękna jest wyspiarska kraina

Kolejne spotkanie z cyklu "Dzika odyseja. Ekspedycja odkrywców 2024-2025" zakończone. Tym razem Odkrywcy Polskich Parków Narodowych, wyruszyli do Wolina i podziwiali tamtejsze piękno polskiej przyrody. Co tym razem zaskoczyło ich po drodze, jakie zwierzęta spotkali i czego dowiedzieli się o Wolińskim Parku Narodowym? Opowiedzieli o tym Krystian Tyrański i Franek w audycji "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza Woliński Park Narodowy Wolin

Baseny, pradoliny, wydmy i polodowcowe głazy, czyli odkrywamy Biebrzański Park Narodowy

Kolejny przystanek Odkrywców Polskich Parków Narodowych, został wyznaczony w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie mieszka 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, a wśród nich pewien wyjątkowy rogacz. Okazuje się, że Dolina Biebrzy to największa ostoja łosia w całej Polsce. O czym mogli się dowiedzieć młodzi odkrywcy Parków Narodowych, uczestnicy Dzikiej Odysei. Zapraszamy na niezapomnianą przygodę!
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Mazury Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza Biebrza łoś

"Odkrywcy Polskich Parków Narodowych". Audycja przygodowa w Polskim Radiu Dzieciom. Podejmiesz wyzwanie?

Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Czy będzie to łatwe? To się okaże, pewne jest to, że ekipa odkrywców nabrała już wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski park narodowy czyli już drugi na trasie odkrywców po Słowińskim parku. Zapraszamy! Można dołączyć na każdym etapie wyprawy i przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę!
Zobacz więcej na temat:  dziecko parki narodowe Mazury Strażnicy dzikiego królestwa edukacja przyrodnicza

Kanapkowe specjały, czyli o historii zamkniętej między dwoma kromkami

Kiedy powstała pierwsza kanapka i kto ją wymyślił? Podobno pierwowzór powstał w czasach, kiedy nie znano jeszcze chleba. Jego twórcą był zaś prawdopodobnie pewien angielski hrabia pochodzący z miasteczka Sandwich. W Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 15.00 opowiemy nie tylko o historii kanapki, ale również o rodzajach, kształtach i kanapkowych ciekawostkach z całego świata. Zapraszmy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci kanapki jedzenie

Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?

Stół to podstawowy mebel, który powinien się znaleźć w każdym domu, ale jak powiedziała Marzena Nowicka ze szkoły dobrych manier, powinien on przede wszystkim łączyć, a nie dzielić ludzi, którzy przy nim zasiadają. A o tym jak nakryć stół na co dzień i jak powinien wyglądać ten w wersji świątecznej, warto posłuchać w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci harcerstwo przyroda

Przygoda, której się nie zapomina. O harcerstwie w Dniu Myśli Braterskiej

Rozpalanie ognisk, budowa szałasów, posługiwanie się mapą i orientacja w terenie, gra na instrumentach, pierwsza pomoc … to tylko kilka najpopularniejszych zajęć, w jakich udział biorą harcerze. A czym jeszcze się zajmują, jakie mają stroje, zadania i czy harcerstwo to życiowa przygoda? O tym powiemy w "Popołudniku", w Dniu Myśli Braterskiej, 22 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci harcerstwo przyroda