Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

"Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom o gwarze

"Wierzcie lub nie, ale mój dziadek był najprawdziwszym warszawskim cwaniaczkiem czyli ulicznym urwisem. To on nauczył mnie, że Warszawa miała kiedyś swój język, czyli gwarę, swoje wierszyki, piosenki. Była zupełnie innym miastem niż dzisiaj". Powyższy cytat pochodzi z "Małej książki o gwarze warszawskiej”, która dostała wyróżnienie w kategorii Kultura w konkursie Świat Przyjazny Dziecku zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2014 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom język polski

Jak dbać o florę bakteryjna jelit?

Mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. Ponadto, znajdują się w nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za trawienie, ale pomagają przyswajać magnez i wapń oraz mogą chronić przed cukrzycą typu II i otyłością. Tak więc flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na nasz organizm, w związku z czym dobrze jest ją wzmacniać. O tym jak to robić opowiedziała w "Strefie Rodzica" dietetyczka, Magdalena Czyrynda – Koleda.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dieta zdrowie i dieta radio dla rodziców

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie radio dla rodziców

Zatoka Gdańska - atrakcje turystyczne dla dzieci

Jest takie miasto w Polsce, w północno-środkowej części kraju, słynące ze wspaniałej historii, przyrody oraz bursztynów. Mowa o Gdańsku, które co roku przyciąga do siebie wielu turystów, także z zagranicy. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" wybraliśmy się na wycieczkę do Zatoki Gdańskiej, po której oprowadzał nas licencjonowany przewodnik, Jakub Zgliński.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD Gdańsk wakacje

Rozszerzenie diety dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak i kiedy rozszerzać dietę maluszka? Co wybrać, "słoiczki" czy samodzielnie przygotowane posiłki oraz kiedy jest ten odpowiedni moment na zmianę w żywieniu dziecka? Na te, i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym podcaście Polskiego Radia Dzieciom w którym Ida Nowakowska, młoda mama rozmawia z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą-Koledą.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica rozwój dziecka radio dla rodziców

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców czytelnictwo kultura dla dzieci

"Zanocuj w lesie". Gdzie możemy nocować i jak się przygotować?

Mówi się, że kolor zielony uspokaja. Nie dziwne zatem, że przebywając w lesie i obcując z naturą człowiek może się zrelaksować i odstresować. Taka forma spędzania czasu nie jest jednak bardzo popularna wśród naszego społeczeństwa. Zmienić to może program lasów państwowych „Zanocuj w lesie”, który zachęca do spędzenia nocy wśród drzew. Zanim jednak do tego dojdzie, istotne jest odpowiednie przygotowanie, które umożliwi miłe spędzenie czasu. O czym warto pamiętać planując nocleg w lesie opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Adam Gełdon z nadleśnictwa Spychowo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców las

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie radio dla rodziców wzrok

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie

Smaki lata na jesień i zimę. Jaka jest recepta na zdrowe przetwory?

Chociaż przed nami jeszcze kilka tygodni ciepłej i ładnej pogody, warto rozpocząć przygotowania do powoli nadchodzącego, mniej przyjemnego okresu. Korzystając z okazji łatwego dostępu do świeżych oraz sezonowych owoców i warzyw wielu z nas może zacząć robić domowe przetwory, którymi delektować się będziemy zimą. Niemniej jednak, odpowiedni sposób ich przygotowania jest niezwykle ważny, ponieważ może uchronić nas przed groźnymi bakteriami. Czy nie prościej zatem jest kupić dżemy i powidła w sklepie? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z dr inż. Barbarą Groele, technologiem żywności z Krajowej Unii Producentów Soków.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta przetwory Joanna Neuhoff-Murawska radio dla rodziców

Polskie Radio Dzieciom na wakacyjnych spotkaniach z językiem polskim [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio Dzieciom już od pierwszej edycji patronuje wydarzeniu "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim". Dziennikarze, którzy zawitali do Rabki Zdroju, w swobodnej, wakacyjnej atmosferze rozmawiają o specyfice, różnorodności i możliwościach związanych z językiem, którym na co dzień się posługujemy.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców literatura dziecięca Kultura w PRD

Jakie rozwiązania prorodzinne oferują firmy?

W wielu miejscach na świecie ludzie uznają sukces w odniesieniu do kwestii zawodu bądź zarobku, co sprawia, że zaczyna brakować czasu dla rodziny. Kultura ta jest widoczna także w Polsce, gdzie można dostrzec trudności z utrzymaniem równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy dostrzegają ten problem coraz częściej i starają się jemu zaradzić. O tym, w jaki sposób to robią w "Strefie Rodzica" opowiedział Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL, która opublikowała raport : "Rozwiązania prorodzinne w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica praca praca mobilna rozwój osobisty radio dla rodziców DAB+