Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska

Rowerem po Bieszczadzkim Parku Narodowym

Na południowym wschodzie Polski położony jest Bieszczadzki Park Narodowy, który pod względem wielkości obszarów tego typu znajduje się na trzecim miejscu. Możemy dostać się tam np. samochodem lub rowerem, jak zrobił to Bartosz Popczyński, gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem". Jednak bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy, możemy być pewni, że w momencie dotarcia do parku naszym oczom ukaże się wyjątkowy widok Bieszczad.    
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie Joanna Neuhoff-Murawska radio dla rodziców

Historia polskiego lotnictwa. Rozmowa z autorką książki "Awiatorzy"

Lotnictwo odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Nie tylko ze względu na umożliwianie komunikacji krajowej lub międzynarodowej, lecz także z powodu zapewniania nam ochrony i bezpieczeństwa. Otóż nierzadko zapominamy, że oprócz samolotów komercyjnych, do statków powietrznych zaliczają się także szybowce, balony, myśliwce, rakiety kosmiczne czy lotnicze pogotowie ratunkowe. Co więcej często za ich sterami zasiadają kobiety, co w swojej książce o tytule: "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników" podkreśliła Anna Litwinek, gość audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica lotnictwo edukacja

Ida Nowakowska: zwierzę i dziecko w domu [POSŁUCHAJ]

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy, 14. odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama rozmawia z zoopsychologiem i behawiorystą o przygotowaniu domowego czworonoga na pojawienie się dziecka. Jak sprawić aby relacja zwierzę - maluch, od pierwszych dni tworzyła się w sposób jak najlepszy dla obojga.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców

Wakacyjny obóz na wsi

Okres letni to dobry moment, aby przybliżyć się do natury i przeżyć radosne chwile na świeżym powietrzu. Ze względu na to niektórzy decydują się na wyjechanie z miasta i spędzenie chociaż kilku wakacyjnych dni na wsi, w towarzystwie rodziny i znajomych. Co w takim miejscu można robić wiedzą już Maja i Mira, o czym opowiedziały w rozmowie z wylegującą się na trawce i wygrzewającą w słońcu Myszką Felą Reporterką.
Zobacz więcej na temat:  Myszka Fela czas wolny

Wakacje rodzinne od strony prawnej. Co warto wiedzieć? [PODCAST]

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny najnowszy podcast dotyczący wakacji rodzinnych od strony prawa. Wakacje to długo wyczekiwany okres radości, relaksu i odpoczynku. Dla dzieci może być to także czas częstszych wyjazdów z rodzicami za granicę lub na obozy czy kolonie. Aby jednak móc cieszyć się taką wycieczką w pełni, dobrze jest zadbać o odpowiednie przygotowanie się do niej, również od strony prawnej. O tym, co warto wiedzieć, by uniknąć zaskoczenia na wakacjach opowiedziała  w podcaście Polskiego Radia Dzieciom adwokat, Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców prawo wakacje

Jak zbudować dobrą relację między nowym członkiem rodziny a psem?

Kiedy na świat przychodzi dziecko rodzice mogą być niepewni, jak w nieznanej sytuacji odnajdzie się ich czworonożny przyjaciel. Z racji tego, że pojawienie się nowego członka rodziny może być stresujące zarówno dla psa, jak i jego właścicieli, dobrze jest zadbać o komfort psychiczny każdej ze stron i zacząć przygotowania do tego momentu odpowiednio wcześnie. O tym, na co warto zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli dziecko boi się psa opowiedziała w Strefie Rodzica Agnieszka Wojtków, trener szkolenia psów oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ rodzicielstwo

Bursztyny z Bałtyku. Ciekawostki i legendy [AUDYCJA DLA DZIECI]

Za bursztynową stolicę świata uznaje się Gdańsk, dlatego też jeśli w wakacje udamy się nad polskie morze istnieje szansa, że znajdziemy tam tzw. złoto Bałtyku. Jak zaznaczyła w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Aleksandra Harasiuk z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, bursztyn nie jest kamieniem, lecz skamieniałą żywicą, która pochodzi z okresu, kiedy żyły dinozaury.  Jej zadaniem była ochrona wysokich drzewa iglastych, które rosły wówczas w ciepłym klimacie.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+

Muzyka z filmu "Akademia Pana Kleksa" [POSŁUCHAJ]

Są takie filmy i piosenki, które pozostają z nami przez kolejne pokolenia. Jedną z takich twórczości jest adaptacja filmowa książki „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, którą wyreżyserował Krzysztof Gradowski. Ekranizacja ta zalicza się do kategorii filmów fantasy, co oznacza, że opowiadana historia jest magiczna, a przedstawione w niej rzeczy są niespotykane w rzeczywistości. Jedną z kluczowych postaci jest Adaś Niezgódka, który rozpoczyna naukę w akademii prowadzonej przez tytułowego bohatera, granego przez Piotra Fronczewskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka filmowa

Jak pszczoły produkują miód? [POSŁUCHAJ]

Pracowite pszczółki spędzają całe swoje krótkie życie na zbieraniu nektaru i pyłków, z których następnie robią miód. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Są one dla nas szczególnie ważne, ponieważ zapylają rośliny, tym samym przyczyniając się do wzrostu warzyw i owoców, które następnie jemy. Jak dokładnie wygląda ich praca i podział obowiązków w ulu? Gospodarze "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, zapytali o to Magdę Kozierską z Fundacji Kochajmy Pszczoły.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem pszczoły miód

Jeśli chce się mieć własnego konia... [POSŁUCHAJ]

Czasami zamiłowanie do danego zwierzęcia jest tak duże, że naszym największym marzeniem jest posiadanie jednego. Swoim własnym koniem może cieszyć się już Zosia, o którym opowiedziała Myszce Feli Reporterce. Kiedy kupuje się konia, często jego imię jest już wybrane przez poprzedniego właściciela. Co więcej zaczyna się ono na pierwszą literę imienia żeńskich przodków od strony mamy, których znaleźć można na specjalnej aplikacji.
Zobacz więcej na temat:  Myszka Fela DAB+ konie

Czym różni się wagon od kuszetki? Wakacyjne podróże z dzieckiem [POSŁUCHAJ AUDYCJI]

Niezaplanowana podróż pociągiem może dać początek wakacyjnej przygody. Wybierając połączenie z Warszawy już po 3 godzinach możemy znaleźć się na plaży w Gdańsku. Jeśli natomiast udamy się do Sulejówka warto pójść do Muzeum Józefa Piłsudzkiego. Podróżni mogą wybrać także trasę łączącą zamki krzyżackie, m.in. w Malbroku. Wśród biletów na pociąg, które są obowiązkowe, możemy wybrać bilet weekendowy ważny od piątku do niedzieli. Warto, aby w trakcie podróży pociągiem dzieci i młodzież miały ze sobą także legitymację szkolną, ponieważ upoważnia ona do zniżki.
Zobacz więcej na temat:  wakacje podróże