Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Jeśli chce się mieć własnego konia... [POSŁUCHAJ]

Czasami zamiłowanie do danego zwierzęcia jest tak duże, że naszym największym marzeniem jest posiadanie jednego. Swoim własnym koniem może cieszyć się już Zosia, o którym opowiedziała Myszce Feli Reporterce. Kiedy kupuje się konia, często jego imię jest już wybrane przez poprzedniego właściciela. Co więcej zaczyna się ono na pierwszą literę imienia żeńskich przodków od strony mamy, których znaleźć można na specjalnej aplikacji.
Zobacz więcej na temat:  Myszka Fela DAB+ konie

Czym różni się wagon od kuszetki? Wakacyjne podróże z dzieckiem [POSŁUCHAJ AUDYCJI]

Niezaplanowana podróż pociągiem może dać początek wakacyjnej przygody. Wybierając połączenie z Warszawy już po 3 godzinach możemy znaleźć się na plaży w Gdańsku. Jeśli natomiast udamy się do Sulejówka warto pójść do Muzeum Józefa Piłsudzkiego. Podróżni mogą wybrać także trasę łączącą zamki krzyżackie, m.in. w Malbroku. Wśród biletów na pociąg, które są obowiązkowe, możemy wybrać bilet weekendowy ważny od piątku do niedzieli. Warto, aby w trakcie podróży pociągiem dzieci i młodzież miały ze sobą także legitymację szkolną, ponieważ upoważnia ona do zniżki.
Zobacz więcej na temat:  wakacje podróże

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie radio dla rodziców

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie radio dla rodziców Podcast Strefa rodzica

Czas odkrywania siebie podczas 9 miesięcy ciąży. Rozmowa z autorką książki

Łatwy dostęp do internetu sprawia, że mamy możliwość szybkiego dotarcia do informacji dotyczących ciąży. Chociaż na temat okresu okołoporodowe wypowiada się wiele osób, nie każda z nich jest specjalistą w tej dziedzinie. Z tego też powodu gościem Strefy Rodzica była położna Izabela Dębińska, autorka książki "Lekko w ciąży". Poradnik ten opisuje wyjątkowy czas odkrywania siebie na nowo podczas 9-miesięcznego oczekiwania na dziecko.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica ciąża zdrowie radio dla rodziców DAB+

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Strefa Rodzica rodzicielstwo rozwój dziecka wychowanie radio dla rodziców

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica urlop rodzina wakacje radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Joanna Neuhoff-Murawska zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców DAB+

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo tata radio dla rodziców DAB+

Trwa X Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela"

W dniach 2 – 11 lipca 2021 roku odbędzie się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce – X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W jego ramach pokażemy spektakle na żywo i w formie transmisji on-line oraz zaprosimy Was na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe i koncerty, które zapewnią wszystkim codzienną dawkę dobrej i pięknej energii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest "Naturatyka".
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca radio dla rodziców DAB+

Werdykt Jury II Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Już dziś w audycji "Muzyczne podróże" poznaliśmy finalistów konkursu Polskiego Radia Dzieciom. Po dwudniowych przesłuchaniach na żywo, którym przysłuchiwali się jurorzy z Roksaną Węgiel, Jerzym Petersburskim Juniorem, Darią Druzgałą i Marcinem Kusym w składzie, dziś nadszedł czas ogłoszenia listy laureatów. Kto weźmie udział w nagraniu płyty "Głosem Dziecka", vol.2 i kto wystąpi podczas uroczystego koncertu finałowego? O tym przekonaliśmy się już dziś po godzinie 10.00.
Zobacz więcej na temat:  DAB+

Jak obchodzono kiedyś początek lata?

Za pierwszy dzień lata uznaje się datę 22 czerwca. Okres ten charakteryzuje się przesileniem letnim, które jest szczególnym czasem w roku. Obecnie Noc Świętojańska, zwana także Wigilią św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Zanim jednak Polska przyjęła chrzest, między 21, a 22 czerwca celebrowano święto pogańskie zwane Nocą Kupały.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci lato radio dla rodziców DAB+