Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

Kariera wokalna. Jak postawić pierwsze kroki?

Swoją kreatywność i wrażliwość można wyrażać na wiele sposób, np. wokalnie. Jak się okazuje, śpiewać może każdy, nawet jeśli na początku wydaje się, że dana osoba nie ma do tego talentu. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Adrianna Maja Kućmierz,  aktorka i wokalistka opowiedziała jak kształcić swój głos, jeśli marzymy o zostaniu piosenkarzem lub piosenkarką.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci piosenki dla dzieci Lew i Królik w PRD śpiew zdolności

Gem, set, mecz! Jak gra się w tenisa?

Tenis jest sportem dynamicznym, który wymaga od zawodników bycia w ciągłej gotowości do odbicia piłki. Podczas gry na korcie zazwyczaj znajduje się gracz oraz jego przeciwnik, lecz może zdarzyć się również tak, że zawodnicy będą rywalizować w zespołach dwuosobowych. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tej aktywności fizycznej Myszka Fela Reporterka porozmawiała o niej z Matim.
Zobacz więcej na temat:  Myszka Fela Tenis piosenki dla dzieci

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie radio dla rodziców Marcin Perfuński

Dzień Mamy z Polskim Radiem Dzieciom już za nami!

Za nami "Dzień mamy" w Polskim Radiu Dzieciom. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe "Laurki dla Mamy" oraz życzenia złożone na antenie stacji. było ich mnóstwo i mamy nadzieję, że wspólnie sprawiliśmy Mamom dużo radości. Dzieci dzwoniły do studia od samego rana i składały piękne życzenia. Mogły także zadedykować piosenkę dla mamy. Zaś na mediach społecznościowych PRD nie zabrakło wspaniałych laurek wysyłanych przez naszych słuchaczy. Zapraszamy do ich oglądania i dziękujemy za wspólnie spędzony Dzień mamy".
Zobacz więcej na temat:  piosenka dla mamy Dzień Matki W POLSKIM RADIU

Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści?

Japonia może cieszyć się szerokim wachlarzem opowieści i legend oraz bogatą mitologią. Bardzo często ich historie dotyczą duszków Yokai, które według opowiadań mieszkają w lasach, górach i wodach. Nazwa ta składa się z dwóch japońskich znaczków, z których jeden oznacza oczarowanie i atrakacyjność, a drugi coś tajemniczego.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Japonia edukacja mitologia piosenki dla dzieci

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  edukacja piosenki dla dzieci Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca wychowanie radio dla rodziców

Poczucie satysfakcji zamiast nagród. Jak to działa?

Nauka konwencjonalna jest praktykowana od pokoleń, w związku z czym jej metody są dobrze znane. Niektórzy jednak dostrzegają w tej edukacji niedoskonałości, jak np. traktowanie wszystkich dzieci w ten sam sposób lub stwarzanie niewystarczającej przestrzeni do poznawania świata. Efektem tego jest poszukiwanie nowych narzędzi, które mogą wspomóc rozwój osób młodszych. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywa idea szkoły Montessori, o której w Strefie Rodzica opowiedziała Magdalena Szcześniewska, trenerka wspominanej metody uczenia i wychowania.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie edukacja

Wspólny front między rodzicami. Jak go osiągnąć?

Od pokoleń panuje przekonanie, że posiadanie wspólnej wizji rodzicielstwa jest fundamentalnym elementem, który ułatwia wychowywanie dzieci i zmniejsza liczbę konfliktów w rodzinie. Jak się jednak okazuje, tworzenie na siłę wspólnego frontu między rodzicami niekoniecznie jest najlepszym sposobem na dobre relacje rodziców z dziećmi. O tym, z czego to wynika opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Monika Stutz Kowalska, prowadząca projekt "Stacja Relacja" oraz Julia Galia, trenerka FamilyLab.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie psychologia dziecięca

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie uzależnienia radio dla rodziców

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica mózg młodzież dziecko rozwój dziecka radio dla rodziców Mikołaj Foks

Dwujęzyczność zamierzona

Skąd idea uczenia dziecka obcego języka od najmłodszych lat, czy wręcz miesięcy życia, i to nawet wówczas gdy oboje rodzice są Polakami? Czy oprócz oczywistych korzyści z umiejętności posługiwania się kolejnym językiem taka edukacja wpływa na rozwój dziecka? O tym usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie nowe technologie edukacja języki obce radio dla rodziców

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla rodziców muzyka klasyczna

"Twoje dane - Twoja sprawa. Znamy laureatów konkursu dla uczniów szkół podstawowych

Znamy już laureatów konkursu dla uczniów szkół uczestniczących w XI edycji programu "Twoje dane – Twoja sprawa". Zadaniem konkursowym było przygotowanie poradnika dla rodziców pt. "Życie rodzinne online i offline. Specjalne wyróżnienie "Złote Pióro" Prezesa UODO trafi do Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublinie, która jednocześnie zdobyła I miejsce w konkursie dla szkół i placówek oświatowych na najlepszą inicjatywę edukacyjną. Porozmawiajmy o ochronie danych osobowych". Poniżej prezentujemy rozmowę z laureatami konkursu, którzy 18 maja gościli w audycji "Popołudnik" w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  dane osobowe patronat Polskiego Radia Dzieciom