Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

TYLKO U NAS Prezydent: nie ma podstaw do "zamrożenia" Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

- Nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby dokonywać jakiegokolwiek zamrożenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - mówił prezydent Andrzej Duda w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent polityka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg sądownictwo sąd Sąd Najwyższy stosunki polsko-amerykańskie W POLSKIM RADIU POLSKA

Kaleta: TK krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" SN

- Trybunał Konstytucyjny krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" Sądu Najwyższego - uważa wiceszef MS Sebastian Kaleta. Jego zdaniem "ostatnim akordem" sporu wokół sądownictwa będzie rozstrzygnięcie przez TK kwestii kompetencji UE do ingerencji w polski wymiar sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy prawo sądownictwo Sebastian Kaleta POLSKA

Spór kompetencyjny między SN a prezydentem i Sejmem. Znamy orzeczenie TK

Sąd Najwyższy nie może dokonywać prawotwórczej interpretacji przepisów prowadzącej do zmiany stanu normatywnego a powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją prezydenta, nad którą Sąd Najwyższy nie może sprawować nadzoru. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Sejm prezydent

Jacek Liziniewicz: Sąd Najwyższy jest elementem prawnym podlegającym opozycji

- Sąd Najwyższy jest obecnie elementem prawnym podlegającym opozycji. Wierzę, że przepychanki zakończą się wraz z wyborem nowego prezesa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Kozłowski ("Fakt") i Wojciech Biedroń (wpolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo Jacek Liziniewicz Tomasz Kozłowski Wojciech Biedroń Dorota Kania

Jacek Ozdoba: era Małgorzaty Gersdorf dobiega końca, wreszcie będziemy mieli normalny Sąd Najwyższy

- Podchodzę z dużym dystansem do zabiegów stosowanych przez panią Małgorzatę Gersdorf. Do końca jej kadencji pozostało już tylko kilka dni - powiedział Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski. - Zjednoczona Prawica to dobry szeryf, który przyszedł, by zreformować wymiar sprawiedliwości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Ozdoba Adrian Klarenbach Trybunał Konstytucyjny POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sąd

Ziobro o UE: zamiast pandemią zajmuje się praworządnością w Polsce

Zdaniem Zbigniewa Ziobro w sprawie pandemii koronawirusa "Unia Europejska zawiodła na całej linii". - Zamiast zajmować się pandemią i wspieraniem polskiego rządu w działaniach ograniczających pandemię, Unia Europejska chce się zajmować dalej ściganiem rzekomych braków praworządności w Polsce - powiedział minister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro sądownictwo Unia Europejska POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

– Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego – podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Marek Król: TSUE potwierdził, że system sądownictwa to kompetencja Polski

- W tym samym rozstrzygnięciu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wzywa do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, stwierdza się również, że organizacja systemu sądownictwa jest domeną państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy

TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. "TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich" - skomentował decyzję wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy

Wulgarne wpisy adwokata na Twitterze. Sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny

Adwokat Michał Szpakowski pozwolił sobie na skandaliczne i wulgarne wpisy na Twitterze, które skierowane były do polityków Lewicy. Na treść tweetów zareagowali dziennikarze portalu tvp.info i interweniowali w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Jej rzecznik adw. Michał Fertak zapewnił "transparentne i rzetelne wyjaśnienie tej sprawy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA adwokat twitter etyka TVPinfo lewica polityka tarcza antykryzysowa

W czwartek orzeczenie TSUE. Chodzi o pytania dotyczące postępowań dyscyplinarnych w Polsce

Unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi w czwartek orzeczenie w sprawie pytań dotyczących systemu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o skierowane do Luksemburga przez Sądy Okręgowe w Łodzi i Warszawie pytania, które dotyczyły obaw o niezawisłość sędziowską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Luksemburg: TSUE zajął się Izbą Dyscyplinarną

Ponad 2 godziny trwała rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Orzeczenia Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu. Wniosek w sprawie środków tymczasowych złożyła Komisja Europejska, która dziś podtrzymała zarzuty dotyczące upolitycznienia Izby. Mówiła, że nie ma gwarancji bezstronności i niezawisłości. Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny i domagała się jego odrzucenia.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo