Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

– Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego – podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Marek Król: TSUE potwierdził, że system sądownictwa to kompetencja Polski

- W tym samym rozstrzygnięciu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wzywa do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, stwierdza się również, że organizacja systemu sądownictwa jest domeną państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy

TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. "TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich" - skomentował decyzję wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy

Wulgarne wpisy adwokata na Twitterze. Sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny

Adwokat Michał Szpakowski pozwolił sobie na skandaliczne i wulgarne wpisy na Twitterze, które skierowane były do polityków Lewicy. Na treść tweetów zareagowali dziennikarze portalu tvp.info i interweniowali w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Jej rzecznik adw. Michał Fertak zapewnił "transparentne i rzetelne wyjaśnienie tej sprawy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA adwokat twitter etyka TVPinfo lewica polityka tarcza antykryzysowa

W czwartek orzeczenie TSUE. Chodzi o pytania dotyczące postępowań dyscyplinarnych w Polsce

Unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi w czwartek orzeczenie w sprawie pytań dotyczących systemu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o skierowane do Luksemburga przez Sądy Okręgowe w Łodzi i Warszawie pytania, które dotyczyły obaw o niezawisłość sędziowską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Luksemburg: TSUE zajął się Izbą Dyscyplinarną

Ponad 2 godziny trwała rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Orzeczenia Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu. Wniosek w sprawie środków tymczasowych złożyła Komisja Europejska, która dziś podtrzymała zarzuty dotyczące upolitycznienia Izby. Mówiła, że nie ma gwarancji bezstronności i niezawisłości. Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny i domagała się jego odrzucenia.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo

TSUE rozpatrzy wniosek Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

W poniedziałek o 9.30 w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu odbędzie się rozprawa dotycząca wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Podczas wysłuchania przedstawiciele polskiego rządu i Komisji będą mogli zaprezentować swoje racje i na tej podstawie sędziowie Trybunału podejmą decyzję w sprawie tak zwanych środków tymczasowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Unia Europejska Sąd Najwyższy sądownictwo Luksemburg

Zakończyło się wysłuchanie publiczne ws. senackiego projektu o KRS

Po godzinie 14.00 w czwartek zakończyło się wysłuchanie publiczne ws. senackiego projektu ustawy o KRS. Był to pierwsze wysłuchanie publiczne od 2013 roku. Głos zabrali m.in. były I prezes SN Adam Strzembosz oraz przedstawiciele biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Naczelnej Rady Adwokackiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat krs Krajowa Rada Sądownictwa sądownictwo sąd

"Robi się z człowieka przestępcę". Nierówna walka rozwiedzionych ojców o opiekę nad dziećmi

- Dla mnie to jest po prostu coś niemożliwego, że można tak zrobić w dzisiejszych czasach. Zrobić z człowieka przestępcę, zabrać mu dzieci, zabrać mu życie - mówił pan Krzysztof. Tym razem reporterzy programu "Kasta" emitowanego w TVP Info zajęli się przypadkami ojców pozbawionych opieki nad dziećmi po tym, jak rozwiedli się z żonami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo sąd opieka nad dzieckiem ojcostwo rozwód rozwój dziecka TVPinfo

Kanthak: niekonsekwencje w postępowaniu organów sprzeciwiających się KRS są nagminne

– Małgorzata Gersdorf podważa Izbę Dyscyplinarną SN, a tym samym również Izbę Skargi Nadzwyczajnej SN. Tymczasem RPO do tej izby kieruje skargi nadzwyczajne. Niekonsekwencje w postępowaniu organów sprzeciwiających się KRS są więc nagminne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W audycji wzięła udział także Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Kanthak Anna-Maria Żukowska sądownictwo Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa

"Sądy popełniły błędy". Wiceminister sprawiedliwości ws. odebrania matce 11 dzieci

Podczas konferencji w Wierzbicy na południu województwa łódzkiego wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik potwierdził swoją wcześniejszą opinię, że w sprawie odebrania matce 11 dzieci "sądy popełniły błędy", a bieda nie może być jedyną przesłanką tak drastycznych decyzji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości pomoc społeczna sąd sądownictwo

"On był dla mnie prawdziwym ojcem". Ciąg dalszy sprawy Roberta Fidury

- Moja strefa komfortu nigdy nie została przez niego naruszona. Mam żal do sądu o to, że nie poinformował mnie, że mam tu jakieś prawa. Oczekuję sprawiedliwości. Nie rozumiem tego, że najpierw dwa razy go uniewinniono, a potem skazano - mówiła pani Magdalena, rzekoma ofiara mężczyzny oskarżonego o jej molestowanie w sprawie, którą ujawniono w programie "Kasta" w TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  sąd sądownictwo TVPinfo POLSKA areszt prokuratura

"Wspiera przestępczy atak na ministra i jego rodzinę". Wiceszef MS o tekście "Wyborczej"

- Reformujemy wymiar sprawiedliwości. Publikacja "Gazety Wyborczej" jest motywowana tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości bardzo aktywnie prowadzi prace dotyczące zmiany polskiego systemu prawnego, dotyczące tego, żeby ukrócić przestępczość kryminalną i gospodarczą (...) - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo polityka Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda

Uniewinniony po latach. Batalia mężczyzny oskarżonego o znęcanie się nad żoną

- To była gehenna, ponieważ wszystkie cztery składy sędziowskie przyjęły od razu, na wiarę, wersję oskarżycielki, a moich argumentów nikt nie słuchał - mówił Jerzy Tuszyński, uniewinniony po 13 latach od zarzutu fizycznego i moralnego znęcania się nad żoną. Sprawą zainteresowali się reporterzy programu TVP Info, "Kasta".
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo regiony Warszawa POLSKA mazowieckie