Polskie Radio
Section05

regiony

Polska pomoc w walce z Rosją. Prezydent: dziś Ukraińcy bronią wolności swojej i naszej

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 160. rocznicy powstania styczniowego, które odbyły się w Bodzentynie, w województwie świętokrzyskim. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że wspólnota Polaków, Litwinów i Ukraińców jest widoczna i wspiera walkę o wolność tak samo jak podczas niepodległościowego zrywu z 1863 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda prezydent Ukraina wojna 2023 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie świętokrzyskie

Zajechał kobiecie drogę i uderzył ją w twarz. Powód? Za późno włączyła kierunkowskaz

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na stacji benzynowej w Warszawie przy ul. Sanguszki. Kierowca volvo zajechał drogę wyjeżdżającej skodzie. Wyskoczył z auta i zaczął na nią wulgarnie krzyczeć. Gdy otworzyła okno, uderzył ją pięścią w twarz. Świadkiem zdarzenia był strażnik miejski po służbie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo mazowieckie Warszawa kierowca policja

Katastrofa hali w Katowicach. Kolejni bliscy ofiar zawarli ugody ze Skarbem Państwa

71 spośród ponad 100 bliskich ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), którzy w 2020 roku przystąpili do drugiego już pozwu grupowego, zawarło ugody ze Skarbem Państwa - przekazał ich pełnomocnik. Wkrótce minie 17. rocznica tej największej we współczesnych dziejach Polski katastrofy budowlanej. W wyniku zawalenia się dachu hali MTK zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo katastrofa budowlana wypadek Śląsk Katowice wystawa sąd

Srebra z Funduszu Obrony Narodowej przekazane muzeum w Poznaniu. Premier: symbol gotowości do obrony ojczyzny

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tylko wspólnym wysiłkiem całego narodu można obronić polską wolność i niepodległość. Szef polskiego rządu uczestniczył w uroczystości przekazania kolekcji sreber z dawnego Funduszu Obrony Narodowej do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Wojsko Polskie Mateusz Morawiecki Poznań wielkopolskie

Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski. Szef MON: pracujemy nad tym, by zaczęły funkcjonować

W poniedziałek rano rozpoczął się transport niemieckich baterii Patriot do Polski. Mają one wzmocnić wschodnią flankę NATO przy granicy z Ukrainą. - Intensywnie pracujemy nad tym, by do tego doprowadzić - mówił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak pytany o to, kiedy niemieckie patrioty zaczną funkcjonować w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Patriot POLSKA Niemcy bezpieczeństwo lubelskie

Wicepremier Błaszczak: włączamy polski przemysł do łańcucha produkcji na rzecz wojska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że odkąd Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę, konsekwentnie rozwijane jest Wojsko Polskie. - Powołujemy nowe jednostki w miejsce tych, które zostały zlikwidowane za czasów rządów Donalda Tuska i wyposażamy te jednostki w nowoczesny sprzęt - mówił wicepremier na konferencji prasowej w Fabryce Pojazdów Szynowych H.Cegielski w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wielkopolskie Poznań Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo

PR24 Nowy prezes kopalni Bogdanka ujawnia plany. "Chcemy być motorem napędowym Lubelszczyzny"

- Do tej pory byliśmy kojarzeni jedynie jako kopalnia węgla kamiennego. Chcemy się przekształcić w regionalny koncern o zdywersyfikowanych źródłach przychodów. Rozpatrujemy różne projekty wydobywcze w Polsce, poszukujemy węgla koksującego na południu Lubelszczyzny. Chcemy też wejść w transformację energetyczną na dużą skalę - mówił w Polskim Radiu 24 Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia bogdanka węgiel Lublin Lubelszczyzna POLSKA

Olsztyn złożył hołd powstańcom styczniowym. Szef MON: pamięć o bohaterach to ważny element etosu żołnierzy

W Olsztynie 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego upamiętniono w niedzielę nabożeństwem oraz złożeniem kwiatów przy obelisku przypominającym o zatrzymaniu Wojciecha Kętrzyńskiego, który przewoził broń powstańcom. Podczas uroczystości odczytano list ministra obrony narodowej. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, zryw ze stycznia 1863 r. "zadecydował o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Styczniowe historia Polski Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej