Polskie Radio
Section05

relacje polsko-niemieckie

Szef MSZ: ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec narusza zasadę suwerennej równości państw

"Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasadę suwerennej równości państw. W imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do niego o respektowanie suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom - napisał w niedzielę szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Olaf Scholz Niemcy migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie azyl dyplomacja

PR24 Andruszkiewicz odpowiada Niemcom na wezwanie polskiego ambasadora. "My się nie ugniemy"

- Niemcom chodzi o to, by uderzyć w Polski rząd w tym samym momencie, w którym uderzenie jest wyprowadzane z Kijowa, osłabić nas i tym samym podbić stawkę negocjacyjną - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji, komentując wezwanie polskiego ambasadora do MSZ Niemiec. - My się nie ugniemy, te zabiegi spełzną na niczym - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Andruszkiewicz Adrian Klarenbach Niemcy Ukraina żywność dyplomacja

Reparacje wojenne. Premier Morawiecki: domagamy się zadośćuczynienia i sprawiedliwości

"II wojna światowa rozpoczęła się tuż przed świtem w Polsce. Dziś, po 84 latach od wybuchu wojny, kiedy mówimy o katach, ofiarach, o karze, o cierpieniu, kiedy używamy słów takich jak dobro i prawda, kiedy zestawiamy ze sobą dobro i zło, to domagamy się nie tylko pamięci" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne Niemcy okupacja niemiecka 1 września 1939

Wiceszef MSZ z wyróżnieniem. Otrzymał Diamentowy Krzyż za Zasługi dla Polskich Dzieci Wojny

Wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk został odznaczony przez Stowarzyszenie "Dzieci Wojny" - informuje MSZ. Jak wyjaśnia, Stowarzyszenie doceniło jego wysiłek w kwestii starań o uzyskanie przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Niemcy dzieci II wojna światowa okupacja niemiecka

Niemiecki minister obrony: Niemcy i NATO są gotowe wesprzeć Polskę

Niemiecki minister obrony powiedział, że Niemcy i NATO są gotowe wesprzeć Polskę w obronie wschodniej flanki Sojuszu. Boris Pistorius odniósł się do zagrożeń wynikających z obecności oddziałów grupy Wagnera na Białorusi i ćwiczeń, które białoruska armia prowadzi z wagnerowcami przy naszej granicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Czechy Boris Pistorius Praga Leopard NATO wschodnia flanka NATO bezpieczeństwo Białoruś Grupa Wagnera Rosja

Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla niemieckich mediów: zainteresowanie raportem o stratach wojennych jest ogromne

- Musimy uwrażliwić niemieckich polityków na temat dotyczący reparacji i szkód wyrządzonych Polsce - powiedział w wywiadzie dla "Berliner Zeitung" wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Przy okazji podsumował swoją ostatnią wizytę w Berlinie, gdzie przedstawił niemieckojęzyczną wersję raportu o reparacjach. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa

Mularczyk reaguje na słowa ambasadora Niemiec w PR24: będziemy pracować nad zmianą tego stanowiska

- Polskie wysiłki, by rozszerzać świadomość międzynarodową, także Niemców, w sprawie odszkodowań za spowodowane przez nich straty trwają, będziemy je kontynuować, one powoli przynoszą efekty. My pracujemy i będziemy intensywnie pracować nad zmianą niemieckiego stanowiska, jestem pewien, że ono ulegnie zmianie - oświadczył w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Arkadiusz Mularczyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych reparacje wojenne II wojna światowa

PR24 Raport o stratach wojennych u prezydenta Niemiec. "Berlin wciąż nie chce sobie uświadomić skali popełnionych zbrodni"

- Zawsze jest czas i miejsce na to, aby przypomnieć Niemcom o tych sprawach, które usiłują przemilczeć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Łukasz Jasina ocenił pozytywnie przekazanie prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi raportu dotyczącego strat wojennych podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne historia Polski Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA II wojna światowa Polskie Radio 24

"Nie damy się sprowokować". Wiceszef MSZ odpowiada na wpis ambasadora Niemiec w Polsce

- Rozpoczęliśmy pewną drogę, z której nie zboczymy. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie w perspektywie czasowej zmienić postrzeganie II wojny światowej, roli Polski i sytuacji Polski, w obszarze politycznym, historycznym i prawnym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na pytanie, czy wpisy ambasadora Niemiec w Polsce wpisują się w politykę Berlina w sprawie odszkodowań za II wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nie damy się sprowokować". Wiceszef MSZ odpowiada na wpis ambasadora Niemiec w Polsce

-  Rozpoczęliśmy pewną drogę, z której nie zboczymy. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie w perspektywie czasowej zmienić postrzeganie II wojny światowej, roli Polski i sytuacji Polski, w obszarze politycznym, historycznym i prawnym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na pytanie, czy wpisy ambasadora Niemiec w Polsce wpisują się w politykę Berlina w sprawie odszkodowań za II wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa

"Powinien być przynajmniej trzecim językiem obcym". Konsul RP o nauczaniu polskiego w Niemczech

"Deklaracja z Ostritz", dotycząca nauczania języka polskiego w Niemczech to duży sukces Polonii - uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król. Dyplomata zwrócił uwagę, że "język polski był w Niemczech traktowany po macoszemu, jako język czwartej kategorii. Nie jest to stan, który może w jakikolwiek sposób Polskę zadowalać".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina język polski Marcin Król dyplomacja MSZ