Polskie Radio
Section05

reparacje wojenne

"Presja może przynieść powodzenie". Ekspert o wojennych roszczeniach wobec Niemiec

- Reparacje według mnie są sposobem na to, by ci, którzy doznali cierpień i ci, którzy je spowodowali, zakończyli wrogość i mogli pójść dalej - powiedział dr Luke Moffett z Queen's University Belfast, którego głównym obszarem badawczym są reparacje wojenne. Podkreślił też znaczenie presji dyplomatycznej i politycznej na Berlin i przywołał przykład, że takie naciski odniosły sukces, choć zaznaczył też że w sprawach II wojny światowej Niemcy boją się precedensu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy II wojna światowa

Maszyny do pisania, motocykle, odczynniki chemiczne. W taki sposób rekompensowano Polsce straty wojenne

II wojna światowa była dla Polski tragiczna w skutkach. Jednak po jej zakończeniu nasz kraj nie mógł liczyć na odszkodowania ze strony Niemiec, a tym bardziej ze strony Związku Sowieckiego. - Polska do 1953 r. otrzymywała na przykład maszyny do pisania, motocykle czy odczynniki chemiczne - przypomina historyk dr Konrad Graczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa ZSRR

NASZ WYWIAD Berlin wobec reparacji. Gmyz: Niemcy miewają wyrzuty sumienia, ale one nie są tam wysoko cenione

- Stanowisko niemieckiej klasy politycznej w sprawie reparacji wojennych jest prawie jednolite. Panuje przekonanie, że polskie roszczenia są niedopuszczalne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz. Z korespondentem TVP w Berlinie rozmawiamy o tym, jak zamknąć ten trudny rozdział w relacjach z Niemcami, bo - jak ocenia nasz rozmówca - "nie można powiedzieć, by nędzne ochłapy otrzymane po wojnie w jakikolwiek sposób zrekompensowały nam straty".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Berlin Cezary Gmyz Bez Przedawnienia

TYLKO U NAS "Mordowałeś i kradłeś - masz odpokutować i zadośćuczynić". Prof. Krysiak o reparacjach od Niemiec

- Niemcy często powtarzają, że nie mamy prawa żądać reparacji. Ja mówię w ten sposób: złodzieju, jeśli ukradłeś, masz oddać. W prawie karnym każdego kraju kradzież jest penalizowana. Nie tylko jest kara, ale i zwrócenie zagrabionego mienia. Tutaj nie ma żadnej dyskusji. Prawo jest proste: złodziej musi oddać. Jest też drugie prawo - moralne. Skrzywdziłeś, zamordowałeś - musisz odpokutować - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy historia Polski odszkodowanie II wojna światowa społeczeństwo zbrodnie wojenne TYLKO U NAS NASZ WYWIAD POLSKA Bez Przedawnienia

Szanse Polski na reparacje. Bielan: nikt nie może zakwestionować, że Niemcy nie spłaciły tego długu

- Niezależnie od tego, jakie są od strony prawnej szanse uzyskania reparacji, nikt nie może zakwestionować tego, że Niemcy nigdy nie spłaciły tego wielkiego długu wobec Polski, wobec naszego narodu, państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł i lider Partii Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Niemcy Adam Bielan II wojna światowa historia Polski

PR24 Prof. Gontarski: każdy prawnik powie, że sprawa reperacji wojennych jest otwarta

- Nie ulega wątpliwości, że każdy uczciwy prawnik, który kieruje się prawem, a nie interesami pozaprawnymi, powie, że kwestia reparacji wojennych dla Polski od Niemiec z prawnego puntu widzenia jest otwarta - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński II wojna światowa Niemcy HISTORIA historia Polski PRL historia PRL społeczeństwo odszkodowanie

Niemiecki profesor o reparacjach dla Polski: to historyczny obowiązek niemieckiego rządu

Prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie mówi, że wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia wojenne to "historyczny obowiązek" Niemiec. Wskazuje też, że dotąd "żaden polski rząd nie wystąpił z pisemnym żądaniem reparacji od Niemiec". Podkreśla, że gdy pojawią się oficjalne roszczenia, Berlin nie będzie mógł ich odrzucić.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Arkadiusz Mularczyk Niemcy

Reparacje wojenne. Niemiecki profesor: to historyczny obowiązek Berlina

Prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie mówi, że wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia wojenne to "historyczny obowiązek" Niemiec. Wskazuje też, że dotąd "żaden polski rząd nie wystąpił z pisemnym żądaniem reparacji od Niemiec". Podkreśla, że gdy pojawią się oficjalne roszczenia, Berlin nie będzie mógł ich odrzucić.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy II wojna światowa nazizm Bez Przedawnienia

Straty Polski w II wojnie światowej. Mularczyk: faktura pojawi się 1 września

- Dopóki nie było raportu, sprawozdania, opracowania, trudno było mówić o konkretnych kwotach, bo nie było tej - nazwijmy umownie - faktury. Dzisiaj ta faktura jest, pojawi się 1 września, i będzie to baza do dyskusji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, komentując raport o stratach wojennych Polski w II wojnie światowej. - Chcielibyśmy zapoznać z tą publikacją także parlamentarzystów niemieckich, ministrów rządu Niemiec, główne media niemieckie. Myślę, że ta lekcja historii dobrze im zrobi - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa historia Polski POLSKA Niemcy relacje polsko-niemieckie

Reparacje wojenne. W jaki sposób liczono poniesione straty? Profesor Kłusek wyjaśnia

Zbliża się 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dyrektor Instytutu Strat Wojennych prof. Mirosław Kłusek opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, w jaki sposób kilkadziesiąt lat po wojnie można obliczać poniesione w jej wyniku straty. Jak wskazał, wyjaśnienie tej kwestii jest szczególnie ważne dla przeciętnych obywateli, którzy nie mają na co dzień do czynienia z archiwami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo historia Polski II wojna światowa Niemcy

Odszkodowania za II WŚ. Prof. Żerko: to historia cynizmu i hipokryzji kolejnych rządów Niemiec

- To jest sprawa, o której nie powinniśmy zapominać, to jest kwestia, w jaki sposób Polska została wymanewrowana przez władze Republiki Federalnej Niemiec - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Stanisław Żerko oceniając sprawę odszkodowań od Niemiec dla Polski za II wojnę światową. Jak mówił "jest to historia cynizmu, hipokryzji kolejnych rządów niemieckich" począwszy od Adenauera, aż po rząd Olafa Scholza. Jego zdaniem Polska efektywnie zrzekła się reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Opaliński II wojna światowa Niemcy relacje polsko-niemieckie historia Polski infografika

Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych

- Zmiana polityczno-prawnego stanu rzeczy ws. reparacji opiera się na sekwencji wydarzeń z sierpnia 1953 roku i wówczas 23 sierpnia był tylko finałem rzeczy obarczonych wadą prawną i jest to bardzo istotne. Nawet w tak absurdalnych czasach, w których znajdowała się Polska Republika Ludowa, pewne formalności musiały być domykane - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wikło Antoni Opaliński POLSKA Niemcy II wojna światowa HISTORIA historia Polski historia PRL PRL społeczeństwo

Stulecie Związku Polaków w Niemczech. Mularczyk: domagamy się rozliczenia i zadośćuczynienia od Niemiec

W Berlinie trwają uroczystości związane ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech. W obchodach bierze udział m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który odczyta list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego do ZPwN. Jak mówił Mularczyk "zostanie też zaprezentowany raport o stratach wojennych Rzeczpospolitej". - Domagamy się prawdy, rozliczenia i zadośćuczynienia (od Niemiec) - zadeklarował polityk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Jarosław Kaczyński Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa historia Polski Berlin Polonia Polacy za granicą

Raport o stratach wojennych. Prof. Kłusek: Polska może, i powinna ubiegać się o zwrot utraconego majątku

- Raport starał się ująć całokształt strat wojennych, które poniosła Polska w wyniku napaści Niemiec w 1939 roku, czyli w czasie działań wojennych, ale również w czasie okupacji niemieckiej, czyli do 1945 roku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Kłusek, dyrektor Instytutu Strat Wojennych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa Niemcy Mirosław Kłusek Instytut Strat Wojennych Krzysztof Świątek Bez Przedawnienia