Polskie Radio
Section05

reparacje wojenne

W 1953 roku rząd PRL zrzekł się reparacji wojennych. Co na to prawo?

Komunistyczny rząd PRL w 1953 roku złożył NRD deklarację, zgodnie z którą zrzekł się wszelkich roszczeń z tytułu strat poniesionych przez Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Czy dziś ta deklaracja nadal ma moc prawną? Czy w związku z tym roszczenia Polski wobec Niemiec o rekompensatę są w pełni uzasadnione? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, oraz prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka PRL II wojna światowa okupacja niemiecka Niemcy Bez Przedawnienia

Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej

Na temat skutków wynikających z podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne mówili w Polskim Radiu 24 Józef Menes, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Reparacji posła PiS Arkadiusza Mularczyka oraz także były sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, a także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka Piotr Dmitrowicz POLSKA II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy PRL NRD Bolesław Bierut społeczeństwo

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Jarosław Sellin: nie ma związku z reparacjami od Niemiec

- 1 września poznamy raport ws. reparacji wojennych od Niemiec i będziemy tę sprawę stawiać na poważnie w stosunkach z Niemcami. Odbudowa Pałacu Saskiego będzie się odbywać na podstawie funduszy państwa polskiego, poradzimy sobie z tym. Sprawy reparacji nie będziemy załatwiać symbolicznym gestem - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Niemcy II wojna światowa Pałac Saski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Niemiecki historyk: żądanie reparacji przez Polskę od Niemiec jest w pełni uprawnione

Roszczenia strony polskiej o reparacje za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia są w pełni uprawnione – mówi niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth, zajmujący się tym tematem od lat 80. XX wieku. - Polska i Polacy ucierpieli szczególnie mocno w wyniku okupacji niemieckiej. Wynikające z tego roszczenia z tytułu reparacji nie ulegają przedawnieniu - podkreśla niemiecki historyk. Dotychczasowy brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia dr Roth określa jako "zachowanie obłudne".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy historia Polski

Reparacje wojenne. Niemiecki historyk: polskie roszczenia są w pełni uzasadnione

- Polska i Polacy ucierpieli szczególnie mocno w wyniku okupacji niemieckiej. Wynikające z tego roszczenia z tytułu reparacji nie ulegają przedawnieniu - stwierdził niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth, zajmujący się tym tematem od lat 80. XX wieku. Jego zdaniem roszczenia strony polskiej o reparacje za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia są w pełni uprawnione. Dotychczasowy brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia dr Roth określa jako "zachowanie obłudne".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa HISTORIA

WYWIAD Rocznica rzezi Woli. "Kanclerz lub prezydent Niemiec powinien przyjechać 5 sierpnia do Warszawy"

- Uważam, że kiedyś powinien nastąpić taki moment, że kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, prezydent czy przynajmniej minister spraw zagranicznych przyjedzie 5 sierpnia do Warszawy, by oddać hołd pomordowanym mieszkańcom Woli - mówi Piotr Gursztyn, historyk i publicysta, autor książki "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Niemcy II wojna światowa

Polska wciąż bez środków z KPO. Lodowski: instytucje unijne umyślnie powstrzymują nasz rozwój

- Mam wrażenie, że Polacy wznieśli się na wyżyny cierpliwości i negocjacyjnej pasywności - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski (publicysta). Gościem "Debaty dnia" był także dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa Jarosław Kaczyński Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska

TYLKO U NAS Waszczykowski odpowiada posłowi PO ws. reparacji. "Szanse, żeby uzyskać część odszkodowań, są olbrzymie"

W audycji "Dwie strony" poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek wyraził sprzeciw wobec ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Do wypowiedzi polityka opozycji odniósł się w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl były szef polskiego MSZ, europoseł PiS Witold Waszczykowski. - Szanse, żeby uzyskać przynajmniej część odszkodowań, są olbrzymie - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy II wojna światowa

PR24 Czesław Mroczek przeciw odzyskaniu reparacji. "Mniej szans na środki europejskie"

W audycji "Dwie strony" w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek wyraził sprzeciw wobec ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Jego zdaniem wiąże się to z utratą przez Polskę szans na uzyskanie środków z funduszy unijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czesław Mroczek Niemcy Unia Europejska fundusze europejskie POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja